Petkovi protesti po državi (večinoma v Ljubljani) potekajo že 23. tednov zapored. Danes dopoldne so se za "uvod" v prestolnici zbrali Mladi za podnebno pravičnost, s seboj pa so prinesli transparente z napisi "Manj ogljika, več kisika", "Podnebna pravičnost zdaj", "Strategija za podnebni zlom", "Dosti govoričenja, čas je za dejanja", "Kompostirajmo kapitalizem" in podobno.
Večerni protesti so se, že tradicionalno, začeli ob 19. uri na Prešernovem trgu, potem pa so se protestniki sprehodili po Ljubljani.
Kot je pred ministrstvom za finance povzela Tea Jarc iz sindikata Mladi plus, je vlada pripravila ukrepe debirokratizacije, v resnici pa gre za malo davčno reformo, zaradi katere bodo bogati plačevali manj davkov. S tem bodo oslabili javne blagajne in javne storitve, je ocenila. Tudi na Facebook profilu protestne ljudske skupščine so izpostavili, da želi vlada znižati davke na kapital, uvesti socialno kapico za najbogatejše in bogatim tujcem omogočiti nakup državljanstva.
Jarčeva se je obregnila tudi ob nakup delnic Petrola okoljskega ministra Andreja Vizjaka. "Nam bodo podražili bencin, vrednost delnic ministra za okolje pa narašča, kar kaže, da delajo samo za lastno korist," je med drugim navedla.
Protestniki svarijo tudi, da vladne rešitve glede upravljanja demografskega sklada koncentrira denar in moč v rokah ene politične stranke.
Množica je z vzklikanjem in transparenti tako sporočala, da ne želi vlade, ki laže in krade, da ima oblast ljudstvo in ne kapital, pa tudi, da "ne dajo Galeta", uslužbenca zavoda za blagovne rezerve, ki je razkril politične pritiske na zavod ob nakupih zaščitne in druge medicinske opreme med epidemijo covida-19, zaradi spornih poslov pa je tudi ovadil direktorja zavoda Tomija Rumpfa in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška.
Gale, ki je bil danes klican na zagovor pred izredno odpovedjo, je protestnike tudi nagovoril pred DZ. Rumpfu, ki da se danes z njim ni soočil, očita obračun z nepokornimi delavci, vnovič pa je napovedal tudi novo ovadbo zaradi šikaniranja.
Protestniki so danes tudi pozvali poslance, naj podprejo nedeljsko zaprtje trgovin. Kot je pred DZ povedal član Sindikata delavcev v trgovini, je med koronsko krizo "ljudstvo dokazalo, da zmore brez nedeljskega nakupovanja". "Mnogi smo nakup opravili enkrat na teden. In smo preživeli," je navedel. Dodal je, da že dalj časa trgovci opažajo, da se prodajne površine in promet povečujejo, zaposlenih pa je vse manj. "Posledično smo zaposleni vse bolj obremenjeni. Ena trgovka opravlja delo štirih! Nismo roboti. Smo le ljudje z masko, ki nam jemlje kisik. Dovolite nam, da bo trgovski poklic spet dostojanstven," je pozval govornik, ki se ni izpostavil s priimkom.
KOMENTARJI (532)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.