Na pobudo državljanov s prvopodpisanim direktorjem Zavoda za zdravstveno varstvo Novo mesto Dušanom Harlanderjem se je začelo zbiranje podpisov za razpis referenduma o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo trajalo do 6. februarja.
Harlander je razložil, da noveli nasprotujejo, ker menijo, da je škodljiva. V njej vidijo centralizacijo zdravstva. Novela med drugim predvideva združitev območnih zavodov za zdravstveno varstvo in Inštituta za varovanje zdravja RS v dva nova zdravstvena zavoda – Nacionalni inštitut za javno zdravje in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano.
Harlander pravi, da centralizacija v današnjih časih ni primerna, v tovrstnih slovenskih zavodih pa bi povzročila odpuščanje približno četrtine zaposlenih, zmanjšanje konkurenčnosti med zavodi, znižanje ravni javnega zdravja, vdor tujih in zasebnih zavodov ter razpad dosedanjega sistema, v katerega so posamezni zavodi vložili veliko sredstev in znanja.
Ločevanje javnega zdravstva od tržne dejavnosti
Minister za zdravje Tomaž Gantar je poudaril, da z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne ukinjajo nobenega regionalnega zavoda za zdravstveno varstvo. "Gre pa za to, da se laboratoriji ne bodo še naprej razvijali v škodo javnega zdravstva. Namen nove ureditve je, da bo laboratorijska mreža racionalna," je dejal Gantar in dodal, da gre za vprašanje vodenja enotne doktrine na področju javnega zdravja, za ločevanje javnega zdravstva od tržne dejavnosti in za racionalnejše delo laboratorijev.
Problem se imenuje Zavod za zdravstveno varstvo Novo mesto
Vzrok za referendumsko pobudo Gantar vidi v Zavodu za zdravstveno varstvo Novo mesto, kjer pretežni delež dela predstavlja tržna, laboratorijska dejavnost. Gantar zato izraža bojazen, da bi v primeru, če bi novomeški zavod še naprej prevzemal laboratorijske programe drugim zavodom za zdravstveno varstvo, to ogrozilo poslovanje drugih zavodov. Z racionalnejšo organizacijo in z manj vodstvenih kadrov na vseh ravneh zavodov je mogoče dobiti nekaj denarja tudi za namen javnega zdravstva, je ocenil.
Tudi Harlander kot primer navaja novomeški zavod, ki od približno petih milijonov evrov na letni ravni s svojo tržno dejavnostjo ustvari približno 3,5 milijona evrov. Posledično se zavod v več kot polovici preživlja sam, po uveljavitvi omenjene novele pa bodo njegovi zaposleni v celoti postali državno breme, je dodal prvopodpisani pobudnik.
Podpise zbirajo v skladu s predpisi, vse informacije o zbiranju pa so objavili na svoji spletni strani Proti centralizaciji. Med najpomembnejšimi načini zbiranja je Harlander navedel osebni podpis na posebnem obrazcu na upravnih enotah, s pomočjo elektronskega podpisa preko portala javne uprave in podpisovanje v bolnišnicah ter drugih zdravstvenih zavodih.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.