Potem ko sta predsednika SLS in DeSUS Bojan Šrot in Karl Erjavec ostro nastopila proti predvideni prodaji državnega premoženja, sta zdaj proti premierju odprla še en spor. Nasprotujeta namreč tudi vladnemu predlogu za ukinitev Komisije za preprečevanje korupcije, ki jo trenutno vodi Drago Kos.
Vladni predlog, da bi se del pristojnosti komisije prenesel na protikorupcijskega pooblaščenca, je presenetljivo spodletel. Opoziciji, ki temu nasprotuje že od začetka, sta odločilna glasova, da danes na zunanjepolitičnem odboru o tem ni bilo razprave, prispevala prav dva koalicijska poslanca.
Proti poslanca DeSUS in SLS
Predsednik poslanske skupine DeSUS Franc Žnidaršič je pojasnil, da v poslanski skupini menijo, da je ta rešitev slaba in ni v skladu z njihovim prepričanjem, kako naj delujejo organi na tem področju. Poslanec SLS Stanislav Brenčič pa je odločno nasprotoval predlogu, ker je bila po njegovem mnenju tokratna rešitev zelo slaba.
Poslanci bodo o komisiji znova odločali konec februarja. Vlada je namreč v parlament že vložila zakon, ki ukinja komisijo. A poslanci Desusa bodo znova zagotovo proti, verjetno tudi poslanci ljudske stranke. Kot pravi Brenčič, v njihovi poslanski skupini ne vidijo razloga za ukinitev komisije.
Poslanci Desusa so ukinitvi komisije nasprotovali že pri prvem vladnem poskusu, ki je na koncu spodletel na ustavnem sodišču. Razlog, zakaj se jim zdaj pridružujejo tudi poslanci SLS, pa naj bi bil v povezovanju s Stranko mladih Slovenije, ki je pred leti že zbirala podpise za referendum proti ukinitvi protikorupcijske komisije.
Predsednik SLS Bojan Šrot je v zvezi s tem dejal, da imata stranki kar precej skupnih stičnih programskih točk. Je pa poudaril, da v SLS še niso sprejeli končne odločitve o tem, kako bodo glasovali glede predloga. Poudaril je tudi, da se jim ne zdi smiselno ukinjati nečesa, kar dobro deluje, "zlasti če ne vemo, kaj bo iz tega nastalo".
Zares: Vladni pooblaščenec je obsojen na neuspeh
Delovanje protikorupcijskega pooblaščenca je po mnenju poslanske skupine Zares že vnaprej obsojeno na neuspeh, saj ne bi mogel delovati samostojno in neodvisno. Zato so pripravili dopolnila k predlogu ratifikacije konvencije Združenih narodov proti korupciji, s katerimi bi odpravili takšen vladni predlog, je na novinarski konferenci poudaril poslanec Davorin Terčon. Če njihova dopolnila ne bodo sprejeta, bodo v poslanski skupini podali zahtevo za presojo ustavnosti konvencije, je še napovedal. Za vložitev ustavne presoje je sicer potrebnih 30 podpisov poslank in poslancev, zato v Zares računajo na podporo ostalih poslanskih skupin.
Predlog za ustanovitev vladnega pooblaščenca je nenavaden tudi zaradi dejstva, da smo pred leti v Sloveniji že imeli podoben organ - Urad RS za preprečevanje korupcije, ki prav zaradi umestitve v izvršilno vejo oblasti ni mogel uspešno opravljati svojih nalog.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.