V Sloveniji imamo dva nova primera ošpic, osmega in devetega letos. Eden od obolelih je zaposlen na RTV Slovenija, drugi primer so zabeležili na Obali. Lani smo devet primerov imeli v celotnem letu.
Da je zbolel njihov zaposleni, so nam potrdili na RTV Slovenija. "Na RTV Slovenija smo zabeležili en primer ošpic. Ob seznanitvi s to informacijo smo se nemudoma povezali z Epidemiološko službo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in začeli izvajati ustrezne preventivne ukrepe za preprečitev morebitnega širjenja bolezni," so zapisali. Dodali so, da so vsi, ki so bili v kontaktu z obolelo osebo, dobili ustrezna navodila in so tudi že bili obravnavani v zdravstvenih ustanovah.
Hkrati so vse zaposlene obvestili o primeru bolezni in jih pozvali, naj preverijo svoj cepilni status. Zaščiteni so vsi, ki so prejeli dva odmerka cepiva oziroma so ošpice preboleli, in vsi, rojeni leta 1960 in starejši.
"Sprejemljivi" dokazi zaščite proti ošpicam so: - oseba ima pisno dokazilo o cepljenju z dvema odmerkoma cepiva proti ošpicam (OMR), - oseba ima zdravstveno dokumentacijo o prebolelih ošpicah, - oseba ima laboratorijski dokaz o prisotnosti specifičnih IgG protiteles proti virusu ošpic, iz katerega je razvidno, da je zaščitena proti ošpicam, oseba je rojena pred letom 1960 (za te osebe velja, da so ošpice prebolele). Vir: NIJZ |
V kartoteki je pisalo, da je bolezen že prebolel
Moški je izpuščaje dobil v soboto, potrditev, da gre res za ošpice, pa so dobili včeraj, je povedala epidemiologinja Ondina Jordan Markočič z NIJZ.
Dodala je, da se je bolnik po vsej verjetnosti okužil v zdravstvenem domu pred 12 dnevi. Ko je prišel v kontakt z ošpicami, so ga kot takega obravnavali, cepili pa ga niso, ker je v kartoteki pisalo, da je ošpice že prebolel.
A je nato vseeno zbolel - izpuščaj je dobil v soboto - kar po pojasnilih Jordan Markočičeve pomeni, da ni bil cepljen in da ošpic v otroštvu verjetno ni prebolel. Kako je prišlo do take zabeležke v kartoteki, ni znano.
"Nam je najbolj pomembno, da najdemo dva datuma cepljenja ali informacijo o tem, da je bila bolezen v otroški dobi prebolena. V takem primeru ima oseba zaščito," je pojasnila.
Zaradi osebe iz zdravstvenega doma, ki je z ošpicami okužila osmega bolnika, je sicer zbolela še ena oseba.
Z njim je bilo v kontaktu okoli 60 ljudi, tako sodelavcev kot družinskih članov, je še povedala Jordan Markočičeva. Vsi so že dobili navodila, kako ravnati, številni so se že prišli cepit. Bolezen ne poteka v hudi obliki, moški jo preboleva doma, je še povedala.
Deveti primer na Obali
Danes pa so na NIJZ potrdili še en, torej deveti primer letos, je še povedala Ondina Jordan Markočič. Gre za osebo z obalne regije, okužila se je v Bosni in Hercegovini. Ker je potrditev še sveža, še ugotavljajo, kdo vse je bil v stiku z njim.
Spomnimo
Aprila so pri nas zabeležili prva dva primera ošpic letos, oba obolela so obravnavali v splošni nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana, ki deluje v prostorih ljubljanskega kliničnega centra.
Eden je pripotoval iz Moskve, kjer se je tudi okužil. V čakalnici naj ne bi prišel v stik z nobenim bolnikom. Povsem drugačna pa je bila zgodba z drugim obolelim, ki naj bi okužbo staknil v Nemčiji. Prvi dan je v čakalnici preživel tri ure, ker je imel zgolj povišano temperaturo, so ga iz dežurne službe poslali domov. Naslednji dan je dobil izpuščaje, zato je spet prišel na urgenco in tokrat kar pet ur čakal v čakalnici. V tem času je prišel v stik z množico ljudi, tudi otroki, ki bi lahko bili potencialno okuženi. O možnosti okužbe in ustreznih ukrepih so jih obvestili po pošti.
Od takrat so potrdili še sedem primerov.
Bolezenski znaki
Bolnik je kužen štiri dni pred in štiri dni po pojavu izpuščajev. Bolezen je zelo nalezljiva in se prenaša s kužnimi kapljicami, ki lahko v zraku ostanejo še dve uri po tem, ko je bila oseba v prostoru.
"Pričetek bolezni je nenaden, z visoko vročino, hudim glavobolom, utrujenostjo, nahodom, vnetjem očesnih veznic in kašljem. Sledi pojav izpuščaja v ustih na mehkem nebu, jezičku, po nebnicah. Drugi in tretji dan bolezni se pojavijo značilne t. i. Koplikove pege, to so majhne bele pege, ki jih najdemo na sluznici nasproti kočnikov. Štirinajsti dan po okužbi se pojavi izpuščaj na koži, ki traja do sedem dni. Bolniki so ob nastajanju izpuščaja močno prizadeti in imajo visoko vročino," piše na spletni strani NIJZ.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.