
Hrvaške veterinarske oblasti so Veterinarsko upravo RS (VURS) obvestile, da so postavile sum na klasično prašičjo kugo v Zagrebški županiji v kraju Cerje v občini Samobor. Gre za kmetijo s štirimi prašiči, ki kažejo klinične znake klasične prašičje kuge. Če bo sum potrjen, bo del desetkilometrskega ogroženega pasu segal tudi v Slovenijo in v tem primeru bo Državno središče za nadzor bolezni na območju uvedlo predpisane preventivne ukrepe, so sporočili z VURS.
Kraj Cerje je od meje s Slovenijo oddaljen približno pet kilometrov. O dogodku je VURS že obvestila mejno veterinarsko postajo Obrežje, policijska in carinska uprava pa že izvajata poostren nadzor.
Ker ob bližajočih se velikonočnih praznikih VURS pričakuje povečano število prehodov meje s Hrvaško, so pripravili posebne letake, s katerimi nameravajo potnike opozoriti, da je prepovedan vnos mesnih izdelkov s Hrvaške na območje Slovenije.
Generalna direktorica VURS Vida Čadonič Špelič je na delovnem sestanku v Brežicah povedala, da je bil nadzor nad prometom s prašiči na Hrvaškem slab. Po njenih besedah je naši južni sosedi pomoč s svojimi strokovnjaki že ponudila tudi EU, vendar naj bi na hrvaški strani večinoma menili, da jih
ne potrebujejo.
Rejci prašičev pričakujejo pomoč države
Od danes naprej lahko rejci prašičev v desetkilometrskem ogroženem območju zaradi možnosti pojava klasične prašičje kuge v občini Brežice pošljejo žival v klavnico na zakol, kjer pa dobi meso poseben žig in ga lahko prodajo le na slovenskem trgu. To bo zagaotovo pomenilo dolgoročno škodo, kakšna bo, pa za zdaj ni mogoče oceniti. Po mnenju rejcev je glede na ceno krme za prašiče ter naraščajočo težo živali zaslužek že zamujen. Da bi škodo zaradi prepovedi prodaje omilili, so se zavzeli za pomoč države.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.