
Odredba še določa, da je potrebno na govejo spongiformno encefalopatijo z enim od odobrenih laboratorijskih testov preiskati možgane vseh govedi, ki so kazala klinične znake obolenj centralnega živčnega sistema. Na enak način pa je po odredbi potrebno preiskati tudi vse živali, zaklane v sili, bolne živali, ki so bile poslane na klanje z veterinarsko napotnico, in vse poginule živali, ki so starejše od 24 mesecev.
Z znižanjem na 24 mesecev pa je Slovenija še poostrila ukrepe za preprečitev vnosa mesa obolelih živali na trgovske police. Kot je že pred časom dejal direktor Veterinarske uprave RS Zoran Kovač, se bo po uveljavitvi tega ukrepa število pregledanih živali povečalo za 10 do 15 odstotkov.
Z znižanjem starostne meje pa se ne strinja slovenska mesno-predelovalna industrija. Kot je povedal sekretar Gospodarskega interesnega združenja GIZ Meso-izdelki Franc Čampa, je razlog za nestrinjanje povišanje stroškov, saj polovico stroška za BSE, ki po besedah sekretarja združenja stane približno 8000 tolarjev, plačujejo klavnice. Po ocenah Čampe se bo število vzorcev z znižanjem starostne meje povečalo za 20 do 30 odstotkov, hkrati pa bo to upočasnilo zakol govedi.
Lani je bilo v Sloveniji na prisotnost BSE testiranih 32.616 goved, starih več kot 30 mesecev.