Nov helikopter Slovenske policije že ima tehnične težave in ne leti. Po približno 50 urah šolanja so namreč zaznali napako, ki je novo pridobitev tudi prizemljila in s tem prekinila šolanje.
Policija je naše informacije potrdila in dodala: "Med operativnim usposabljanjem, ki smo ga opravljali pod nadzorstvom inštruktorjev Leonardo Helicopters, je v helikopterju AW169 pri ugašanju motorjev nekajkrat zasvetila signalna lučka, ki opozarja na nepravilnost delovanja menjalnika glavnega rotorja." Helikopterja zaradi hude napake ni možno uporabljati, policija tako z njim ni opravila niti ene ure letenja za redne operativne naloge, tudi šolanje je do nadaljnjega prekinjeno.
Vzrok za opozorilo ni bil znan, zato so tudi obvestili proizvajalca, ta pa je v Slovenijo poslal tehnično osebje, ki se je odločilo,"da bodo preventivno zamenjali celoten menjalnik glavnega rotorja." Ker je helikopter nov, Slovensko policijo popravilo ne bo stalo nič, saj gre, kot pravijo, "za garancijsko popravilo, zato bodo vsa dela opravili proizvajalci, prav tako pa bodo njih bremenili vsi stroški."
Kot je novinarki oddaje 24UR Niki Kunaver pojasnil vodja Letalske policijske enote Dejan Kink, so sinoči že dobili potrebne rezervne dele, danes zjutraj pa tudi posebno orodje, s katerim jih bodo zamenjali. Z menjavo bodo pričeli najverjetneje že v ponedeljek, posledično načrt glede uporabe za redne operativne naloge in šolanje ostaja nespremenjen.
Policijska letalska enota ima trenutno, če odštejemo novo pridobitev, šest helikopterjev, od katerih pa sta v uporabi le dva, ostali so v postopku vzdrževanja ali postopka obnove. Najstarejša sta dva bella; 212 je star že 39 let, 412 pa 32 let. Uporabljali so ju za različne misije, od nadzora iz zraka do nalog reševanja. S starostjo se tudi bolj pogosto pojavljajo napake, zato sta helikopterja potrebovala temeljito obnovo in tudi zamenjavo.
Prva taka zamenjava je bil helikopter AW169, ki je 16. oktobra pristal na Brniku. Ta je stal 14,6 milijona evrov, a so posadke in tehniki še vedno potrebovali izobraževanja oziroma ure naleta, da bi ga lahko samostojno uporabljali.
Zmogljiv helikopter, ki je zeleno luč dobil leta 2015
Podjetje AgustaWestland je helikopter 169 začelo razvijati leta 2010, 2012 je prvič poletelo v zrak, leta 2015 pa tudi dobilo certifikat evropskega letalskega nadzornika, ki je omogočal operativno uporabo helikopterja. 14 marca 2018 je ministrstvo za notranje zadeve objavilo razpis za nov helikopter, v dobrem letu dni pa je bil med približno šestimi ponudniki izbran AgustaWestland. To je bilo prvo naročilo za nov helikopter po 12 letih.
Rok za dobavo helikopterja je bil 30. september 2019, a so vremenski pogoji in odprava nekaterih neskladij pripeljali do tega, da je ta prispel s skoraj tritedensko zamudo. Na slovenski policiji so ob prevzemu poudarjali, da je AW169 "izredno zmogljiv helikopter, ki se zelo hitro uveljavlja na trgu". Gre sicer za dvomotorni helikopter, ki omogoča instrumentalno letenje ter letenje ob rabi očal za nočno opazovanje. "Vsa oprema je, tako kot helikopter, certificirana skladno z EASA standardi, kar omogoča pridobitev ustreznih licenc za prevoznika in s tem izpolnitev vseh pogojev iz uredb EU."
AW169, katerega vzletna masa znaša 4,8 tone, lahko doseže hitrost 306 kilometrov na uro. Posadko sestavljajo dva pilota in tehnik letalec, v potniškem prostoru pa je kapaciteta 10 oseb. Ob tem lahko namesto potnikov prevaža tudi tovor. Poganjata ga dva digitalno krmiljena turbinska motorja Pratt & Whitney 210A. Helikopter ima tudi možnost avtomatskega lebdenja.
Njegovo opremo sestavljajo zunanji vitel, oprema za desantiranje osebja iz helikopterja, reflektor velike moči, kljuka za prenos zunanjega tovora ter samostojni snemljivi medicinski interier z enimi nosili.
KOMENTARJI (488)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.