"Odgovor Slovenije smo prejeli danes in sedaj ga bomo pozorno preučili," je povedal tiskovni predstavnik komisarja za promet Antonia Tajanija, Jens Mester. "Če v njem ni nikakršnih novih elementov, če torej slovensko stališče ostaja nespremenjeno, je zelo malo verjetno, da bo Evropska komisija spremenila svoje mnenje. V tem primeru sledi nov korak v postopku zaradi kršitve pravnega reda EU," je pojasnil.
Poudaril je še, da so o vsebini odgovora Slovenije doslej brali le v medijih in da morajo še preučiti, ali je odgovor dejansko nespremenjen. V tem primeru, kot omenjeno, sledi drugi korak v postopku zaradi kršitve pravnega reda unije. V tem primeru bo torej Slovenijo doletelo drugo, še ostrejše opozorilo, ki se imenuje obrazloženo mnenje. Postopek se lahko v skrajnem primeru konča tudi na Sodišču Evropskih skupnosti.
Komisija zaostrila stališče
Ob tem velja omeniti, da se je stališče Evropske komisije do slovenskih vinjet bistveno zaostrilo, ko je komisarja za promet Francoza Jacquesa Barrota zamenjal Italijan Antonio Tajani. Sosedi Slovenije Italija in Avstrija in tudi nečlanica EU Hrvaška so ostre nasprotnice veljavnega sistema vinjet v Sloveniji. Barrot je sicer še maja menil, da bi komisija slovenski vinjetni sistem lahko podprla, saj je zgolj začasen.
Sedaj pa v Bruslju menijo, da bi Slovenija morala slediti praksam, ki obstajajo v nekaterih drugih članicah, na primer v Avstriji, ki je uvedla tudi vinjete za krajši čas. Po mnenju Evropske komisije bi se tako Slovenija odzvala "zadovoljivo", če bi poleg enoletnih in polletnih vinjet po "proporcionalnih cenah" uvedla tudi vinjete za deset ali sedem dni.
Sprememba slovenskega stališča?
Da je pričakovati spremembo slovenskega stališča v tej smeri, priča tudi nedavna izjava dosedanjega predsednika vlade Janeza Janše, ki je sredi oktobra nakazal, da bo Slovenija prihodnje leto najverjetneje uvedla tudi vinjete za časovno obdobje, krajše od pol oziroma enega leta. Zdaj je jasno, da je sistem finančno vzdržen in ga ne bo porušila uvedba vinjet za krajši čas, je tedaj dejal premier Janša.
Slovenija lahko tako nov opomin pričakuje enkrat v začetku prihodnjega leta, saj naj bi po navedbah komisije od prvega do drugega opomina preteklo od štiri do šest mesecev. "Odziva Evropske komisije ni pričakovati v bližnji prihodnosti, vsekakor to ni vprašanje dni," so še pojasnili v tiskovni službi komisarja Tajanija, niso pa želeli natančneje opredeliti, kdaj naj bi se to zgodilo.
Zaradi vinjet zamrznjena sredstva za gradnjo avtoceste?
Vinjetni sistem pa je najverjetneje povzročil še eno neprijetnost – Evropska komisija naj bi namreč zaradi tega Sloveniji zamrznila sredstva za gradnjo avtocestnega odseka Slivnica-Draženci. To so potrdili tako na službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko kot tudi z ministrstva za promet, kjer kot možen razlog navajajo prav vinjete.
Ministrstvo bo odločitev zdaj natančno preučilo in nato v Bruselj poslalo argumentiran odgovor nanjo. Kot so pojasnili, so se s takšnim primerom soočili že pri gradnji avtocestnega odseka Lendava-Pince. Takrat je Evropska komisija po prejemu argumentiranega odgovora sredstva ponovno sprostila.
V Družbi za avtoceste (Dars) sicer poudarjajo, da to ne bo upočasnilo gradnje odseka, ki naj bi ga za promet odprli prihodnje leto.
Spomnimo
Slovenija je odgovor na opomin zaradi vinjet v Bruselj poslala minuli teden, potem ko ga je potrdila vlada na dopisni seji. V njem na podlagi dokumentov s seje vlade ponovno v celoti zavrača očitke Bruslja in ponavlja, da niti uvedeni vinjetni sistem cestninjenja niti posledice njegove uvedbe ne morejo predstavljati ukrepa z neposrednimi ali posrednimi diskriminacijskimi učinki na podlagi državljanstva. Kot argument so navedli dejstvo, da ne samo tuji, ampak tudi slovenski državljani avtoceste uporabljajo samo občasno.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.