"Po izjemno težkih dnevih za stranko Socialni demokrati ter tudi zame osebno sem sprejel odločitev, da nepreklicno odstopam z mesta glavnega tajnika stranke Socialni demokrati," je sporočil Klemen Žibert, ki se je znašel v središču afere z nakupom propadajoče stavbe na Litijski v Ljubljani.
"S svojim odstopom želim stranko Socialni demokrati razbremeniti očitkov, ki te dni padajo name in žal tudi na mojo družino ter posledično črnijo ugled stranke," je še zapisal v pismu, ki ga je naslovil na članice in člane Socialnih demokratov, predsednico stranke Tanjo Fajon ter na novinarke in novinarje.
Enako je Žibert pred večernim sestankom občinskih odborov SD-ja ponovil tudi v izjavi našemu novinarju Anžetu Božiču:
Ob tem je očitke o svoji vlogi pri nakupu stavbe na Litijski, pa tudi o premoženju svoje družine – njegova starša sta, spomnimo, dobila kar 1,3 milijona evrov kredita za luksuzno stanovanje, ki bi si ga, sodeč po javno dostopnih podatkih, le težko privoščila – zavrnil kot enostranske resnice, ki postajajo gorivo za javni linč Socialnih demokratov. "In v nasprotju z mojim osebnim pričakovanjem, da je resnica, ne užaljenost in sla po maščevalnosti, tista, ki smo ji odgovorni slediti, ne glede na posledice, četudi z odstopom z ministrskega položaja," je še dodal, pri čemer se je neposredno obrnil na ministrico Dominiko Švarc Pipan, sicer strankarsko kolegico, s katero sta se v aferi znašla na nasprotnih bregovih.
Dodal je, da si bo prizadeval, "v prvi vrsti ne zgolj za to, da operem svoje ime in ime svoje družine pred javnostjo, temveč da resnica, takšna kot je, pride na dan". Na dogajanje v stranki naj bi se podrobneje odzvala v sredo.
Ministrica Švarc Pipan je medtem Žibertovo potezo v luči doslej znanih okoliščin označila za pravo odločitev. "Upam, da je to prvi, ne pa edini, korak stranke SD v smeri aktivnega in odločnega spopadanja s sistemsko korupcijo ne glede na politične barve in preference," je zapisala v odzivu za STA.
Žibertovega naslednika bi utegnila stranka voliti na marčnem kongresu, ki naj bi bil sicer zgolj statutarni, a se utegne razširiti na volilnega, poroča STA. Po statutu SD sicer v primeru odstopa, izključitve ali razrešitve nosilke ali nosilca določene funkcije v stranki imenuje predsedstvo stranke vršilko ali vršilca dolžnosti do naslednjega kongresa stranke.
Bo Žibertov odstop dovolj?
Pa bo s tem res konec političnega vrenja v tej koalicijski stranki? O tem so nocoj na sestanku občinskih odborov SD razpravljale lokalne organizacije. Kot so poročali v oddaji 24UR, je bila prva reakcija jedra najostrejših kritikov trenutnega vodstva SD, da je Žibert z odhodom zagotovo sprostil velik del napetosti v stranki in s tem deloma zaščitil tudi Tanjo Fajon. Toda to še ne pomeni konca nezadovoljstva in pozivov k umiku celotnega vrha stranke - tudi Fajonove.
Predsedstvo stranke je na daljavo odločalo tudi o sklicu najvišjega vrha stranke med dvema volilnima kongresoma, to je konference. Ta bo predvidoma v ponedeljek, ko bo svojo pot iz globoke politične krize morala predstaviti tudi Tanja Fajon. Danes je na srečanje z 212 občinskimi in 35 območnimi organizacijami SD ni bilo.
'Stranka kapitala, korupcije, kriminala in osebnih interesov'
Predstavniki občinskih organizacij imajo sicer deljena mnenja o tem, kako je stranka postopala ob dogajanju v zadnjih dneh. Da so doslej dobro sodelovali z generalnim sekretarjem in da ne vidi razloga za mešanje njegovega zasebnega življenja s strankarskim, je ob prihodu na sestanek dejala Olga Vodušek iz občine Hoče-Slivnica. "Če se čaka na odstop ministrice, dokler se stvari ne razrešijo, zakaj se ne počaka, da se razreši tudi, ali je kriv generalni sekretar ali ne," je dejala. Odstop Žiberta obžaluje, kakšno vlogo je pri samem poslu odigrala stranka, pa je po njenem mnenju prezgodaj soditi, dokler se ne razčistijo okoliščine, česar pa si za voljo stranke želijo čim prej.
Odkrit pogovor in temu ustrezne nadaljnje korake stranke, med drugim tudi kongres, pa pričakuje župan Murske Sobote iz vrst SD Damjan Anželj.
Medtem pa nekatere lokalne organizacije v posebnem pamfletu - naslovljenim SD v življenjski krizi - opozarjajo, da je stranka pod sedanjim vodstvom postala "stranka kapitala, korupcije, kriminala in osebnih interesov".
S terena stranke prihajajo ostri odzivi, tudi pozivi k odstopu celotnega vodstva stranke.
Predsedstvo Območne organizacije Kranj je v ponedeljek podalo predlog za sklic izredne konference stranke. Kot razlog navajajo trenutno politično situacijo in objektivno odgovornost glavnega tajnika in vodstva stranke. Glavni tajnik in vodstvo stranke ne uživajo več zaupanja OO Kranj, je za 24ur.com povedal Janez Černe. O izstopu iz stranke SD se niso pogovarjali. "Čeprav je ideja o novi, čisti socialni demokraciji v neformalnih pogovorih večkrat omenjena. Brez samorefleksije in čiščenja ni integritete, da lahko prepričaš volivce," je še dodal.
Občinski svetnik v zasavskih občinah Adil Macanović je danes sporočil, da je "zaradi osebnih razlogov in lastnih vrednot" sredi januarja izstopil iz stranke SD. "Vsem tistim, ki ste mi namenili preferenčen glas, ker podpirate stranko se iskreno opravičujem. Vsem tistim, ki pa ste mi dali preferenčen glas, da predstavljam vrednote, zaradi katerih ste mi zaupali glas, pa vem, da boste mojo odločitev razumeli. V politiko sem vstopil z namenom, da naredimo nekaj dobrega v lokalnem okolju in s svojimi ideali še vedno verjamem v to. Žal pa svojega imena in priimka ne želim posojati nikomur, ki ne zagovarja istih vrednot," je zapisal. Posamezniki, kot so Han, Nemec in primer odličnega lokalnega delovanja, kot je to v občini Radeče pod vodstvom župana g. Režuna ter še nekaj ostalih občin po njegovem mnenju kaže pravilne smernice delovanja zdrave politike.
KOMENTARJI (1475)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.