Pred mikrofone po končani seji parlamentarnih odborov za obrambo in zunanjo politiko sta stopila njuna predsednika, Samo Bevk in Matjaž Nemec. Na seji so razpravljali o sodelovanju Slovenije v operaciji Neomajna odločenost v Iraku, na seji pa so bili tudi obrambni minister Karl Erjavec, načelnica generalštaba Slovenske vojske Alenka Ermenc in minister za zunanje zadeve Miro Cerar.
"Končali smo triurno zasedanje. Razprava je bila širša od same točke dnevnega reda, bila je koristna, bila je zanimiva," je povedal Bevk.
Razpravljali so tudi o pobudi Levice, da se Slovenija v celoti umakne iz Iraka. Sklepa niso sprejeli, le dva poslanca sta glasovala za.
Poslanec Levice Matej T. Vatovec je pred sejo odborov novinarjem pojasnil, da ni problematično to, da so slovenski vojaki ogroženi, saj da so "pač na nekem vojnem območju in da včasih padajo tudi bombe", ampak da se s sodelovanjem v Iraku "praktično podpira imperialne interese ZDA". Dodal je še: "Nadaljnje sodelovanje v tej misiji, tudi če se vojaki umaknejo in pridejo danes ali jutri domov, še vedno pomeni podporo ameriškim prizadevanjem. Kar je sporno."
Vatovec je bil zelo kritičen tudi do ministra Erjavca in njegovih izjav glede umikanja slovenskih vojakov. "Najprej reče, da ni težav, po bombardiranju se odloči za umik vojakov, ne ve čisto točno, kako to narediti, v igri je falcon, potem Nemci, zatem se Nemci odločijo, da ostanejo in spet ne ve, kaj narediti ... Mislim, da je ravnanje ministrstva za obrambo in našega vojaškega vrha v tem primeru precej nenavadno, zelo neresno do vojakov, ki so na tem območju," je dejal in dodal, da je pričakoval "več profesionalnosti".
Kljub temu zaenkrat v Levici o terjanju politične odgovornosti še ne razmišljajo, je povedal. "Naš cilj v tem trenutku je, da se čim prej spravi vojake nazaj v Slovenijo in predvsem da se prekine s podpiranjem ameriških interesov, ki niso nič drugega kot interesi orožarske in naftne industrije," je dejal.
"Pomembno je reševati težave v državah izvora"
Na seji so se seznanili tudi s tem, kako se počutijo naši vojaki v Erbilu, kar so pojasnili Erjavec, Ermenčeva in Cerar. Bevk je pojasnil, da so k sklicu odborov botrovale zaostrene razmere na Bližnjem vzhodu, ki predstavljajo varnostno tveganje tudi za pripadnike naše vojske.
Predsednik odbora za zunanjo politiko Nemec je povedal, da je bilo najpomembnejše nasloviti varnost naših vojakov in pa splošno situacijo na Bližnjem vzhodu. "Republika Slovenija opravlja svojo nalogo v skupnosti 80 držav – naš del temelji na krepitvi znanja ter ohranjanju varnosti tistega dela Iraka, ki sicer velja za enega izmed varnejših," je dodal. Tudi on je poudaril, da je bila razprava koristna in da je zdaj slovenska politika seznanjena s situacijo. Odgovor na to, zakaj moramo še vedno biti prisotni v regiji, je dejal Nemec, je preprost, saj ima dogajanje tam velik vpliv tudi na nas. "Težave rešujemo v državah izvora," je dodal in spomnil na situacijo iz leta 2015. Napovedal je, da bodo ta mesec sklicali še eno sejo Odbora za zunanjo politiko, kjer bodo o razmerah na Bližnjem vzhodu razpravljali še širše.
Naši vojaki že na poti domov
Nemčija je nosilka misije, zato je to, kako naši vojaki delujejo v Erbilu, odvisno tudi od njih, je povedal Nemec. Če svojih nalog ne bi mogli opravljati zaradi varnostnih okoliščin, bi ponovno razmislili o umiku oziroma začasnem umiku misije z območja.
Kot je včeraj za 24UR povedal poveljnik Enote za specialno delovanje, podpolkovnik Miha Rijavec, so se fantje v Erbilu sicer počutili v redu. Poudaril je, da so dobro opravili svoj posel, za kar so tudi usposobljeni in da so tovrstni dogodki stalnica na takih nalogah. Odreagirali so v skladu s postopki, ki tam veljajo – šli so na varna mesta v bunkerje, kjer so počakali na konec napada. Na vprašanje, kako hitro se je enota pripravljena vrniti, če se politika tako odloči, odgovarja, da imajo v stalni pripravljenosti ekipo za delo na tej misiji in če bo padla odločitev za vrnitev, so pripravljeni. Glede ocene resnosti situacije v Erbilu pa Rijavec poudarja, da so naši vojaki zavedajo ogroženosti, zato se tudi primerno usposabljajo. "Res je mogoče z vidika Slovenije nekoliko nenavadno gledati na te stvari, vendar za vojaka je to navaden dan v službi domovine."
KOMENTARJI (585)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.