Inštitut za ekonomska raziskovanja je za ministrstvo za delo pripravil raziskavo o minimalnih življenjskih stroških. Izračun so pripravili na podlagi dohodkov in strukture izdatkov za življenjske potrebščine ter po povprečnih najnižjih cenah v drugi polovici septembra 2022.
Novo ocenjeni minimalni življenjski stroški tako znašajo 669,83 evra na mesec, kar je 9,2 odstotka več od minimalnih življenjskih stroškov, ocenjenih leta 2017. Izračun bo osnova za določitev višine minimalne plače.
Zakon o minimalni plači določa, da se neto minimalna plača določi najmanj v višini 120 odstotkov in največ v višini 140 odstotkov zneska minimalnih življenjskih stroškov. Januarja letos se je minimalna plača zvišala na 1203,36 evra bruto oziroma 878,48 evra neto. S tem se je neto plača dvignila na 131 odstotkov zneska novega izračuna minimalnih življenjskih stroškov.
Kratkoročni minimalni življenjski stroški po novem znašajo 488,58 evra, kar je 10,6 odstotka več kot leta 2017. Ti so osnova za določitev višine osnovnega zneska minimalnega dohodka, ki je enak višini denarne socialne pomoči za samsko osebo.
Sprememba osnovnega zneska minimalnega dohodka ima neposreden vpliv na denarno socialno pomoč, varstveni dodatek, izredno denarno socialno pomoč, pogrebnino in posmrtnino. Če bi uveljavili nov osnovni znesek minimalnega dohodka, bi se socialni transferji, vezani na to osnovo, zvišali za približno 48,7 milijona evrov na leto oziroma dobre štiri milijone mesečno, so ocenili na inštitutu. Prav tako dodajajo, da bi bilo samo za denarno socialno pomoč mesečno potrebnih 3,2 milijona evrov več, na letni ravni pa slabih 38 milijonov več.
Zaradi višjega dohodkovnega cenzusa za upravičenost bi se povečalo tudi število upravičencev do vseh navedenih transferjev, vezanih na osnovni znesek minimalnega dohodka. Zaradi višjega števila prejemnikov denarne socialne pomoči pa bi se povečalo tudi število upravičencev do plačila prispevka za osnovno zdravstveno zavarovanje in kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. Ker še niso bile sprejete spremembe zakonodaje, inštitut predlaga, naj se spremeni vrstni red uveljavljanja prejemkov, in sicer tako da minimalni dohodek za otroka ne bo več vseboval otroškega dodatka. Posledično bo treba spremeniti tudi uteži za minimalni dohodek za otroke, še ugotavljajo.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.