Na spletni strani Naša super hrana so objavljeni rezultati drugega popisa osnovnih prehranskih proizvodov, ki so jih opravili 27. septembra. Kot ugotavljajo popisovalci cen, je tokrat najdražji Mercator, sledijo pa Tuš, Eurospin, Spar, Lidl in Hofer.
Cenovni razkorak med najcenejšo in najdražjo košarico je znašal slabih šest evrov. V prvem popisu pa je razkorak dosegel skoraj 11 evrov, pri čemer je najcenejša košarica v Eurospinu stala 47,38 evra, najdražja v Tušu pa 58,23 evra. Po kritikah trgovcev, da je pri popisu prišlo do napak, so se na sestanku z ministrico za kmetijstvo Ireno Šinko dogovorili, da bodo trgovci pri nadaljnjih popisih sodelovali, kar se je tudi zgodilo.
Kot so sporočili z Urada vlade za komuniciranje, so namreč pri drugem popisu sodelovali tudi trgovci, ki so podali svoja soglasja k izvedbi popisa, obenem pa so pri sami izvedbi v trgovini sodelovali tudi predstavniki trgovcev. Poleg tega so bile še podrobneje opredeljene kategorije skupin izdelkov. Pri popisu so upoštevane redne cene in akcije, ki so dostopne vsem potrošnikom ne glede na kartične popuste oziroma druge popuste, vezane na članstvo.
Kot so pojasnili, bodo vsi naslednji popisi izvedeni v prisotnosti trgovcev, vendar ne bodo vnaprej najavljeni. Znan bo samo teden, v katerem se bo popis izvajal, ne pa tudi dan in lokacija. Trgovca oziroma zaposlenega v trgovini (kontaktne osebe so sporočili trgovci) bo popisovalec kontaktiral v trenutku, ko bo prišel v izbrano trgovino.
Po novem primerjalnik cen prikazuje tudi raznolikost in obseg ponudbe. V Sloveniji je imel v drugem septembrskem popisu najboljši obseg ponudbe Spar. Ta je imel 100 izdelkov v 15 kategorijah izbranih živil. Sledili so Mercator z 78 izdelki, Tuš z 61, Hofer s 37, Lidl s 35 ter Eurospin s 26 izdelki.
Kot dodajajo, je potrošnikom na voljo tudi dodaten primerjalnik gibanja cen. Uporabniki si tako lahko ogledajo, kako se je skozi čas gibala cena posameznega živilskega izdelka pri različnih trgovcih. "Zaradi vedno težjih razmer za mnoge potrošnike je bil eden izmed ukrepov na področju obvladovanja draginje spremljanje in primerjava maloprodajnih cen, porekla in shem kakovosti primerljivih živil znotraj košarice dvajsetih osnovnih skupin živil med različnimi trgovskimi podjetji. Glavni cilji primerjalnika je transparentno predstaviti ponudbo glede na posamezniku pomembne elemente izbire in potrošnikom zagotoviti lažjo izbiro med primerljivimi proizvodi pri različnih trgovcih. Na enem mestu lahko primerjajo ponudbo izdelkov glede na kakovost, poreklo in ceno. Primerjalnik na enostaven način združuje informacije o tem, kakšne so ponudbe in cene izdelkov pri določenih trgovcih na določen dan popisa v Sloveniji in v treh sosednjih državah. Potrošniki lahko med sabo primerjajo živilske izdelke iz 15 osnovnih skupin živil in dodatnih 5 skupin živil, te pa se bodo spreminjale na podlagi sezone in potreb," so spomnili.
Za odziv smo zaprosili vse omenjene trgovce. Zaenkrat so nam odgovorili iz Tuša: "Najboljše zagotovilo za najboljše cene in ponudbo je močna konkurenca, ki je v Sloveniji že vzpostavljena. To kaže tudi tokratna primerjava popisa cen. V Tušu še vedno menimo, da ni smiselno primerjati trgovcev s cenami košaric. Nesporna je primerjava cen izdelkov, ki so identični ali vsaj primerljivi po kakovosti. Praktično nemogoče pa je v primerjavo zajeti tudi akcije in ugodnosti, ki jih vsak od trgovcev nudi svojim kupcem v obliki akcij za vse ali preko lojalnostnih programov."
Rezultate popisa si lahko podrobneje ogledate na spletni strani Naša super hrana.
Projekt Košarica: napačno navedene cene, fotografije in primerjava izdelkov
Je pa včeraj iz portalu Naša super hrana s spletne strani izginila prva primerjava cen izdelkov. "Košarice smo umaknili zato, ker so imeli trgovci precej pripomb in na podlagi tega smo rekli, da rajši skličemo prej sestanek, pogledamo, kaj je, napake so bile neznatne," pojasnjuje ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko.
Med njimi napačno navedene cene, napačne fotografije izdelkov, napačne primerjave; pod črto zgrešena metodologija, pravijo trgovci. Nesporna je primerjava cen izdelkov, ki so identični ali vsaj primerljivi po kakovosti. Praktično nemogoče pa je v primerjavo zajeti tudi akcije in ugodnosti, ki jih vsak od trgovcev nudi svojim kupcem, so denimo zapisali pri Tušu. Na ministrstvu pa zatrjujejo, da je bila metodologija pravilna. "Razlika je bila v tem, da so izvajalec in trgovci različno pojmovali določena živila in pri tem je prišlo do različnega pojmovanja in to smo na sestanku uskladili in mislim, da vnaprej ne bo nobenih težav," pravi Šinko.
"Upamo, da bo to pripomoglo k izboljšanju točnosti popisa v drugem valu," so se na dogovor odzvali pri Sparu, "Ocenjujemo, da je dialog med deležniki pri popisu več kot dobrodošel, da bi tako zagotovili večjo pravilnost informacij za kupce," so zapisali pri Hoferju, enako pri Lidlu, kjer še izpostavljajo: "Potrebno je zagotoviti, da je analiza opravljena na dejansko primerljivih izdelkih". Analizo drugega popisa so na portalu Naša super hrana sicer objavili pred slabo uro.
KOMENTARJI (455)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.