"V petek smo na skoraj peturnih pogovorih skušali prepričati hrvaško stran, da bi sprejela tisto, kar je bilo že vnaprej dogovorjeno, torej takojšnje podaljšanje kodeksa obnašanja ribičev, vendar to ni bilo možno," je povedal sopredsednik stalne mešane komisije za izvajanje slovensko-hrvaškega sporazuma o maloobmejnem prometu in sodelovanju (SOPS) Aleksander Geržina.
Kodeks ne velja več od maja, ko je Slovenija vstopila v Evropsko unijo. Kot je pojasnil Geržina, Slovenija kodeksa s Hrvaško ni podaljšala, ker je ribiška politika Slovenije po vstopu v EU prešla v pristojnost unije. "Hrvaška stran se ni držala dogovorov in je na samem sestanku, ne da bi nam to predhodno omenila, dala dodatne predloge, ki odstopajo od že dogovorjenih," je povedal Geržina.
Hrvaški člani komisije so predlagali sklenitev sporazuma na ravni obeh vlad o izogibanju policijskega nadzora na območju ribolova in samo pod tem pogojem bi bila hrvaška stran pripravljena podaljšati kodeks. Nov, "drastičen predlog", s katerim je v petek presenetila Hrvaška, pa za slovensko stran po besedah Geržine "ni sprejemljiv".
SLS: Za vzpostavitev občine Piran v zgodovinskih mejah
Predsednik SLS Janez Podobnik je na tiskovni konferenci povedal, da se SLS zavzema za tako mejno črto na kopnem in morju, ki bo spoštovala določila pariške mirovne konference in Londonskega memoranduma, slovensko diplomacijo pa je pozval, naj upošteva stališča njegove stranke. Slovenska zunanja politika in diplomacija imata po mnenju SLS sedaj priložnost, da ob pogajanjih Hrvaške za vstop v Evropsko unijo "ne posegata po kompromisih, ki bi bili v škodo Slovenije".
Podobnik je dodal, da v skladu z veljavno zakonodajo in mednarodnimi sporazumi slovensko-hrvaška meja na območju nekdanjega Svobodnega tržaškega ozemlja ni bila nikoli določena. SLS se zavzema za mejo, ki bo spoštovala določila pariške mirovne konference in Londonskega memoranduma.
Na današnji novinarski konferenci sta sodelovala tudi ribič iz Izole Leon Čebulj in predsednik Narodne zveze SLS Joško Joras, ki bosta tudi kandidata SLS na letošnjih parlamentarnih volitvah. Kot je izpostavil Čebulj, so razmere trenutno takšne, da ribiči ne morejo opravljati ribolova, saj jih napadajo in ovirajo. "Osamosvojitev Slovenije se je končala za vse, razen za ribiče," je menil Čebulj in dodal, da se ribiči namesto z ribolovom sedaj ukvarjajo z nerešenimi vprašanji med državama. Pojasnil je, da so ribiči več let lovili čez sredino Piranskega zaliva, na območju, ki spada pod pristojnosti koprske policije. Ta območja so po njegovih besedah pomembna za ribištvo, pa tudi širše. "Če Slovenija ne bo imela dostopa do morja, bodo prizadeti tudi drugi njeni interesi," je povedal Čebulj.
SLS se zavzema tudi za "vzpostavitev občine Piran v njenih zgodovinskih mejah", kar je po besedah Podobnika najboljša osnova za sodelovanje in dobre sosedske odnose med Slovenijo in Hrvaško. Po Podobnikovem mnenju so spreminjanje mednarodno priznanih geografskih imen, nespoštovanje dogovorov in sporazumov, pa tudi izsiljevanje, nesprejemljive oblike obnašanja.