Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je zažugal policistom – oba policijska sindikata nadaljujeta stavko, čeprav so jo drugi sindikati javnega sektorja že prekinili, prav tako dodaja, da se v ministrstvu sprašujejo, ali policijska sindikata resnično delujeta v korist policistov ali ju vodijo kaki drugi nameni. Zakaj? Zato, ker sta zbrala podpise za referendum, kar je sicer njuna pravica, a "policistom v smislu izplačila regresa za leto 2012 ne prinaša skoraj ničesar, omogoča pa izplačilo regresa v podjetjih v državni lasti tudi v višini od 1500 do 1700 evrov“.
Gorenak nato na svojem blogu začne pisati o tem, kako imata oba sindikata z delodajalcem sklenjeni pogodbi o ureditvi razmerij. V pogodbah je tudi zapisano, da mora delodajalec sindikatoma zagotoviti prostore za delovanje, telefone, internet, računalnike in drugo opremo.

"Toda to še ni vse. Delodajalec po obeh pogodbah zagotavlja tudi najmanj 173.579 plačanih ur policistom, ki delajo izključno za potrebe obeh sindikatov. V letu 2011 so aktivisti za sindikalno delo dejansko porabili 64.000 ur. Če to preračunamo v zaposlene policiste, imajo policijski sindikalisti celo leto na razpolago 81 policistov, ki jih plačuje država, ti pa lahko delajo samo sindikalno delo. Dejansko pa jih je, glede na porabljene ure, v letu 2011 na račun delodajalca samo za potrebe obeh sindikatov delalo 32. Pretvorimo to še v evre. Obe pogodbi, preračunano na povprečno bruto plačo policista s srednjo šolo, davkoplačevalce staneta 1.975.502 evra, dejansko pa so sindikalisti v preteklem letu, glede na plačane sindikalne ure, porabili 730.821 evrov. Preračunajmo te zneske še v nove policijske avtomobile, ki jih policisti še kako potrebujejo. Za denar, ki ga obe pogodbi omogočata v obliki plačila ur porabiti policijskim sindikalistom, bi lahko kupili 131 policijskih vozil. Dejansko pa bi v letu 2011 za izplačane plače policijskim sindikalistom kupili 48 novih policijskih vozil. V vse to niso všteti materialni pogoji za delo obeh policijskih sindikatov,“ še piše Gorenak na svojem blogu, ob tem pa dodaja, da je še najbolj neverjetno to, za kaj "policijski sindikalisti med drugim dejansko uporabijo s strani davkoplačevalcev plačane ure“. Tu minister navaja športne aktivnosti, kot so nogomet, košarka in podobno. "In vse to plačajo tisti, ki v realnem sektorju, za tekočim trakom, delajo tudi za 660 evrov ali manj,“ piše.
Na podlagi tega se je minister Gorenak odločil, da generalnemu direktorju policije poda usmeritve in obvezna navodila za prekinitev obeh pogodb z obema sindikatoma. To je danes tudi storil. "V zaostrenih gospodarskih razmerah, ko 120.000 ljudi nima dela, ko imajo še zaposleni delavci minimalne plače, če jih sploh dobijo, in ko več kot polovica upokojencev komajda preživi z nekaj sto evri pokojnine, je tak ukrep več kot primeren,“ je zaključil svoj zapis.
Na današnji tiskovni konferenci je minister zbranim novinarjem dejal, da upa, da bo generalni direktor policije Janko Goršek še danes razveljavil obe pogodbi, saj v teh težkih časih ne mislijo policijskim sindikalistom plačevati športnih dejavnosti. Gre za enostransko prekinitev obeh pogodb. Poudarja, da svoje odločitve ne povezuje z referendumom ali aktualnimi razmerami. "Odločitev povezujem z legitimnostjo in legalnostjo. Takšnega razkošja, ki si ga policijski sindikat privošči skozi pogodbe, to ljudstvo in ti delavci ne prenesejo. /.../ Moti me, da policisti sindikalne ure koristijo za igranje pikada, košarke in nogometa," dodaja Gorenak. Je pa dejal, da si želi nove pogodbe s sindikatoma skleniti sam.
Komentiral je tudi možnost, da policisti stavko zaostrijo. Pravi, da je to sicer njihova pravica, a ko bodo prekršili 84. člen, ki omejuje policijsko stavko, bodo spisali odpoved.
Policisti na nogah

Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je za 24ur.com dejal, da je njihovo delo jasno, transparentno in po določbah pogodbe, poraba ur pa nikoli ni bila problematizirana oziroma pogodbena stran nikoli na porabo ur ni imela pripomb. "Nikoli nismo organizirali nič drugega kot to, kar je temeljno poslanstvo sindikata. Ob morebitnih nejasnostih smo se usklajevali in dogovorili,“ je poudaril in dodal, da je pogodba pravni akt, ki se lahko prekine v skladu z zakonom oziroma s pravnimi akti. Pripravljeni so se pogajati o novi pogodbi, saj so pripravljeni to kvoto ur, ki je ne porabijo, nameniti tistim policistom, ki spadajo v bolj ogrožene in obremenjene kategorije. Ti njihovi kolegi bi nato lahko koristili kakšen dan več dopusta, saj so njihove delovne obveznosti izredno naporne – tako psihično kot fizično.
Pravi, da je nenavadno, da minister sankcionira enega najbolj demokratičnih mehanizmov – referendum. "To je hud precedens, glede na to, da so podpise za referendum prispevali volivci in volivke v tej državi," še opozarja Petrovič in dodaja, da razveljavitev pogodb s sindikatoma lahko razumemo kot poskus vpliva na potek stavke in delo sindikata.
Dejal je, da bodo konkretne izračune o svoji dejavnosti predstavili na tiskovni konferenci, za Gorenakove izračune pa pravi, da so teoretični. Sicer pa pravi, da njihov sindikat uporablja ure za opravljanje temeljnega sindikalnega delovanja – med drugim s temi urami vzdržujejo program psihosocialne pomoči policistov na terenu, pravne pomoči, strokovnih posvetov in razna usposabljanja policistov.
"Poudariti želimo, da se ne bomo spuščali na nivo komunikacije ministra za notranje zadeve, temveč vam bomo za vse informacije na voljo jutri, ko bomo na novinarski konferenci predstavili svoje delo, svoje ure, svoje plačilne liste. Ničesar namreč ne skrivamo. Poleg tega vam bomo predstavili poklic in delo policista, za katerega vodstvo ministrstva očitno ne ve, kakšne naloge točno opravlja," je v sporočilu za javnost nato zapisal Petrovič.
Uroševič: Člani so nemirni, želijo zaostrovanje stavke
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je za 24ur.com dejal, da so ga na Gorenakov zapis opozorili člani. Zapis je med policiste vnesel še več nemira, zahtevajo pa tudi, da se stavka zaostri. Ministrovo pisanje je komentiral z besedami, da meni, da Gorenak poskuša zamegliti aktualno zgodbo – stavko. Poudarja, da želijo v sindikatu rešiti spor, a to si bo morala želeti tudi vladna stran.
Oglasil se je tudi Sindikat vojakov Slovenije
V omenjenem sindikatu pravijo, da polno podpirajo kolege iz obeh policijskih sindikatov. Podporo so si zaslužili zaradi "pokončne drže ter složnosti". Stavki bi se radi tudi sami pridružili, a kaj, ko jim to prepoveduje zakon. zato bodo pomagali z zbiranjem podpisov za referendum, dodaja predsednik Sindikata vojakov Slovenije Gvido Novak.
Pri tem se sprašuje, kako si lahko minister Gorenak dovoli napadati volivce prek svojega bloga, pri tem pa je pomešal tudi svoje različne družbene vloge. Njegovo početje so označili za nedopustno, v zapisu pa je po njihovem mnenju moč zaznati celo ščuvanje državljanov proti volivcem, ki so podali pobudo za razpis referenduma. Še več – menijo, da bi se lahko reklo, da Gorenakovi zapisi vsebujejo elemente kaznivega dejanja sabotaže.
"Najbolje bi res bilo omejiti pravico do referenduma, ki predstavlja edini posredni regulator družbe zraven volitev. In če se v bodoče volivke in volivci ne bodo strinjali s potezami vladajoče politične opcije (ki ni dobila večine na volitvah), nam ostane le še fizično obračunavanje," so za konec še zapisali vojaki.
KOMENTARJI (1343)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.