Revizijo primerov naj opravijo ustrezno strokovno usposobljeni policisti, ki s posamezno zadevo niso "okuženi" oziroma zanje niso podane okoliščine, ki bi vzbujale dvom v njihovo nepristranskost, je v dokumentu "Usmeritve in obvezna navodila", zapisal minister Hojs iz stranke SDS. Revizijo zahteva za točno določene kriminalistične preiskave, ki se očitno niso zaključile po željah njegove politične stranke. Kaj takšnega v policiji še niso doživeli in so nad navodili šokirani. Da bi vsebino in zaključke preiskav, ki jih vodijo in usmerjajo tožilci, preverjala politika, se v samostojni Sloveniji na tak način še ni zgodilo. Invazija politike na NPU je nepopisna, največja vladna stranka si je povsem podredila policijo, opozarjajo naši viri.
Minister Hojs torej zahteva, da revizijo nad delom kriminalistov in usmeritvami tožilcev v preiskavah, ki jih je sam določil in izbral, preverijo še neki po njegovem usposobljeni policisti, za katere niso podane "okoliščine o nepristranskosti". Torej je minister prepričan, da so preiskovalci na NPU politične izkaznice, da bodo lahko izbirali med pristranskimi in nepristranskimi preiskovalci? Ali pa si predstavlja delitev na "desne policiste", ki bodo preverjali delo "levih kriminalistov". O kakšni nepristranskosti piše minister generalnemu direktorju policije, ni znano.
Politika bi nadzirala kriminaliste in tožilce
Notranji minister gre še dlje z navodili in usmeritvami: "Ministrstvo za notranje zadeve ocenjuje, da je na podlagi dosedanjih notranjih in zunanjih nadzorov nad delom ali v povezavi z delom Nacionalnega preiskovalnega urada treba povečati učinkovitost in uspešnost njegovih preiskovalcev ter zagotoviti strokovno in nepristransko preiskavo najbolj zahtevnih kaznivih dejanj." Minister pozablja ali pa se spreneveda, da se kriminalistične preiskave odvijajo na podlagi zbranih dokazov s strokovnimi standardi in da kriminaliste usmerja državni tožilec in ne politične stranke.
Za preiskovanje določenih kaznivih dejanj so ustanovljene celo specializirane preiskovalne skupine, v katerih poleg kriminalistov sodelujejo še predstavniki Finančne uprave, Urada za preprečevanje pranja denarja in Komisije za preprečevanje korupcije. Takšne skupine običajno vodijo tožilci Specializiranega državnega tožilstva, ki odločajo, v katero smer gredo preiskave. Tako je bilo tudi v primeru preiskav bančne kriminalitete in na področju zdravstva. Zdaj pa minister Hojs, nezadovoljen z ugotovljenimi dejstvi, odredi, naj strokovnost teh preiskav preverijo še "nepristranski policisti".
Stroka je zgrožena in nevajena takšnega političnega poseganja v vsebino kriminalističnih že zaključenih preiskav. Zagotovo se bo na to moralo odzvati tudi tožilstvo, saj to posredno pomeni tudi preverjanje njihovega strokovnega dela. Ker se vladajoče stranke SDS, SMC, DeSus in Nsi s končnimi rezultati preiskav pač ne strinjajo. In takšni nadzori ne samo da so nedopustni, predstavljajo tudi izjemen pritisk na delo Nacionalnega preiskovalnega urada.
NPU tarča največje vladne stranke
Med Usmeritvami in obveznimi navodili prvemu možu slovenske policije pa je minister še zapisal: "Generalni direktor Policije je dolžan sprejeti vse potrebne organizacijske in kadrovske ukrepe za zagotovitev popolnoma nepristranskega delovanja Nacionalnega preiskovalnega urada." Torej, če prevedemo, minister se predvsem posveča nepristranskemu delovanju NPU, ali drugače povedano, kadar so kazensko ovadeni, ali pa ko so izvedene hišne preiskave pri desnih politikih, kot je bila denimo pri Zdravku Počivalšku, gre za sum, da je bila preiskava pristranska in da je niso opravljali nepristranski preiskovalci. Ko so ovadeni politiki zunaj kroga vlade, pa je vse strokovno in zakonito ter nepristransko.
Je imel pri kadrovskih ukrepih v mislih zaposlitev preiskovalcev prave politične barve? Ob vsem tem je ironično, da so včeraj objavili razpis za pomočnika direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada. Po 10 letih NPU zdaj očitno potrebuje še drugega pomočnika direktorja. Najmanj nenavadno je, da bodo zdaj izbirali še pomočnika, čeprav NPU sploh še nima stalnega direktorja, pomočnika pa si običajno izbere direktor sam. Policija nima niti stalnega generalnega direktorja. Oba sta samo vršilca dolžnosti. Pa že hitijo z zaposlovanjem pomočnikov, ki jih bo očitno izbral prav Aleš Hojs.
Po desetih letih so ugotovili, da ga nujno potrebujejo in so na vrat na nos sistemizirali še to delovno mesto. Morda za Petro Grah Lazar, ki je bila v igri že za direktorsko mesto na NPU, a si je Andrej Jurič zaradi burnih odzivov nato premislil, saj je bilo več kot očitno, da je bila Grahova politična izbira predsednika vlade in je prišla na razgovor k prvemu možu policije, še preden je bil javni razpis sploh zaključen. Za njo so tudi že delali varnostno preverjanje, čeprav se sploh ni prijavila na razpis. Morda pa bo zdaj postala politična izbira za pomočnico direktorja NPU.
Nenavadno politično kadrovanje
Ne samo za najvišja direktorska mesta v policiji, politično kadrovanje se odvija tudi na drugih položajih. Je pa nenavadno, kakšne kadre želi politika spraviti na Nacionalni preiskovalni urad. Za vodjo so si izbrali nekdanjo kriminalistko Grahovo, ki ni napisala niti ene kazenske ovadbe, ko je delala kot preiskovalka in nima nobenih strokovnih izkušenj.
Na NPU so skušali zaposliti mariborskega kriminalista, ki je v začetku leta dobil celo opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, obravnavali pa naj bi ga tudi na tožilstvu. Zdaj pa želijo zaposliti še ljubljanskega kriminalista, ki se ga na policijski upravi želijo znebiti že od leta 2005. Ker naj ne bi bil primeren za delo na oddelku za organiziran kriminal. Po naših neuradnih informacijah obstaja več problemskih poročil na to temo in predlogov za njegovo premestitev.
Njegovi nadrejeni naj bi od leta 2005 do 2013 opozarjali, da njegovo znanje ni zadovoljivo, da ne pozna delovnega področja in postopkov ter celo, da njegovo znanje ni zadovoljivo za preiskovanje kaznivih dejanj z uporabo prikritih preiskovalnih ukrepov. Ko smo vprašali vodstvo Uprave kriminalistične policije, kako to, da želijo takšnega človeka zaposliti na Nacionalnem preiskovalnem uradu, kjer zaposlujejo izkušene strokovnjake, so nam odgovorili, da je njegova izbira za delo na NPU upravičena in potrebna, ker da ima dolgoletne izkušnje s preiskovanjem kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog in široko znanje obravnave organizirane kriminalitete, ki da bodo doprinesli k večji učinkovitosti in uspešnosti dela NPU.
Vprašamo še enkrat – kdo zdaj torej zavaja? Uprava kriminalistične policije s takšnimi odgovori, ali so bili neresnični vsi podatki v problemskih poročilih Policijske uprave Ljubljana? Med drugim so po naših podatkih tam zapisali, da je kriminalist popolnoma neprimeren za delo na tem oddelku in da že od leta 2000 ni uspel nadgraditi svojega znanja. Povsem kontradiktorne navedbe o delu in sposobnostih kriminalista.
Policija našega poročanja ni zanikala, odgovorili so le, da se je "v.d. GDP Andrej Jurič z zadevo seznanil, sprejeta je bila odločitev, da se premestitev delavca ne izvede."
KOMENTARJI (1463)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.