"Od podpisa stavkovnega sporazuma 27. decembra 2018 nam je uspelo realizirati večino stavkovnih zahtev," so sporočili z Ministrstva za notranje zadeve (MNZ) in dodali, da trenutno potekajo pogajanja v zvezi s kariernim sistemom v policiji.
"Čakamo rezultate primerjalne analize vrednotenj delovnih mest za zaposlene v javni upravi s posebnimi pooblastili, ki je bila v skladu s stavkovnim sporazumom naročena pri neodvisni strokovni instituciji," pojasnjujejo. Urejanje kariernega sistema v policiji je kompleksna problematika, ki jo je treba rešiti celovito, so prepričani.
SPS se že več kot pol leta ne udeležuje sestankov na MNZ
MNZ je v svojem odzivu zato opozoril, da je SPS "med pogajanji posredoval zelo malo konkretnih predlogov, tisti, ki so jih podali, pa se v veliki meri sploh ne nanašajo na zaveze vlade iz stavkovnega sporazuma".
"Prav tako poudarjamo, da se za razliko od Policijskega sindikata Slovenije predstavniki Sindikata policistov Slovenije že več kot pol leta sploh ne udeležujejo sestankov delovne skupine za pripravo kariernega sistema v policiji," so dodali.
Prepričani so, da je vlada vse ostale točke sporazuma izpolnila, s SPS pa se ne strinja le glede tistega dela sporazuma, v katerem se je vlada zavezala, da bo policiji zagotavljala dodatna sredstva za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela v višini 15 milijonov evrov letno.
"To zavezo je vlada izpolnila 31. 1. 2019 s sprejetjem posebnega vladnega projekta Varovanje schengenske meje Evropske unije in obvladovanje problematike ilegalnih migracij. Ministrstvu za notranje zadeve je za izvedbo projekta zagotovila 15 milijonov evrov letno oziroma 1,25 milijona evrov mesečno za plačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela. Izplačila potekajo redno mesečno," so zapisali na MNZ.
Vlada to zavezo razume tako, da se v okviru tega zneska pokrije vse stroške dela, vključno s prispevki delodajalca, medtem ko SPS od vlade zahteva, da bi v okviru tega zneska poplačali le bruto znesek delovne uspešnosti, za plačilo prispevkov pa bi morala vlada zagotoviti dodatna sredstva v višini dobre tri milijone. V zvezi s tem je SPS vložil tožbo na Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani, o zadevi pa še ni bilo odločeno.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.