"Pogovor je bil dober in konstruktiven. Državi se soočata s skupnimi izzivi in današnje srečanje je le še okrepilo vezi med državama. Dogovorila sva se o sklenitvi prenovljenega sporazuma o policijskem sodelovanju, kar je pomembno za nadaljnje sodelovanje med policijama obeh držav, potem ko bo Hrvaška članica schengenskega območja," je uvodoma povedala Bobnarjeva. Sporazum je pomemben za obdobje, ko bo Hrvaška vstopila v Schengen. "Stališče Slovenije je, da naj Hrvaška čim prej vstopi v Schengen," je še povedala.
Od Hrvaške pričakuje, da bodo nato izvajali nadzor na zunanji meji in ostale naloge v skladu s schengenskim pravnim redom in uporabo vseh razpoložljivih orodij, npr. Frontex. Poudarila je, da sta se s hrvaškim kolegom strinjala, da Schengen potrebuje reformo in da pogovori na ravni EU glede tega že potekajo.
Obe državi letos beležita povečane migracijske tokove
"Ugotavljamo znaten porast državljanov iz držav tretjega sveta, in sicer iz Indije, Burundija in Kube. Na območje Balkana pridejo zakonito, nato pa nezakonito prestopijo naše meje. Ta pojav zahteva diskusijo na ravni EU in ukrepanje Evropske komisije," je pojasnila.
Dodala je, da so ob meji že odstranili rezilno žico, ki je bila po njenih besedah nesorazmeren ukrep, v pripravi je še naročilo, na katerem bodo izbrali izvajalca, ki bo odstranil tudi panelno ograjo. "Odstranjevanje ograje je simbol in znak dobrega sodelovanja," je zaključila.
Božinović zadovoljen s sodelovanjem med državama
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je izrazil zahvalo, da sta se se srečala na meji, kar da ima tudi simbolični pomen, in poudaril, da obe državi dobro sodelujeta.
V izjavi je pohvalil tudi Slovence, ki so svoje počitnice letos preživeli na Hrvaškem. "Veseli me, da smo v letošnjem letu zabeležili 1,7 milijona slovenskih prehodov meje, kar je 30 odstotkov več kot leto prej," je povedal Božinović. Veseli ga, da se na meji odstranjuje žica, saj je to pomembno tudi za ljudi, ki živijo ob meji, je dodal.
Tudi Božinović je opozoril na povečano število ilegalnih migracij. "Razlog je tudi to, da imajo nekatere države sistem brez viz za državljane tretjih držav. Problematiko bomo naslovili na Evropsko komisijo," je napovedal.
Zadovoljen je tudi, da Slovenija podpira vstop Hrvaške v schengensko območje.
Hrvaška računa na čimprejšnji vstop v Schengen, s čimer se bo schengenska zunanja meja s slovensko-hrvaške premaknila na mejo med Hrvaško in BiH. Kdaj se bo to zgodilo, še ni bilo odločeno. Soglasje k vstopu morajo podati vse članice schengenskega območja, Slovenija hrvaški vstop podpira, a opozarja, da Schengen trenutno ne deluje, kot bi moral.
KOMENTARJI (386)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.