Namesto Thalerja bo v klop Evropskega parlamenta sedla Mojca Kleva, mlada, a izkušena magistra politologije. 35-letna Klevova je tako dobila priložnost, da popravi grenak priokus, ki je ostal zaradi domnevnih nečednosti njenega predhodnika.
Sama svoje nove in nepričakovane vloge ne vidi kot nehvaležne, ker bo cilje mandata postavila sama. ''Vsak, ki se odloči za kandidaturo na listi za volitve, si želi to funkcijo tudi opravljati, zato je jasno, da sem ponudbo sprejela,'' je dejala za 24ur.com.
'Prepoznaven si, kolikor ti to stranka dovoli'
Klevova se je na evropskih volitvah leta 2009 potegovala za mandat evropske poslanke na listi Socialnih demokratov (SD), vendar je težko biti izvoljen s četrtega mesta na listi kandidatov. Takrat je bilo slišati sicer marsikatero krepko na račun odločitve stranke SD, ki je prvi dve mesti, torej najbolj izvoljivi mesti na listi, ponudila nestrankarskima kandidatoma.
Ravno dejstvo, da mladi in sposobni kandidati v Sloveniji težko pridejo na izvoljiva mesta na listah, je ena od ovir za preboj mlajših in ''novih'' ljudi v slovenski politični prostor. Kot pojasnjuje Klevova, ''v strankah velja kontinuiteta tistih, ki so bili že izvoljeni, zato mora biti stranka zelo pogumna, da na izvoljiva mesta postavi mlade, neprepoznavne ljudi''.
Ob tem dodaja, da ima vsaka stranka mlade in sposobne ljudi, ki bi si zaslužili več pozornosti. ''Problem pa je, da jih postavijo nizko na kandidatne liste in nimajo možnosti za promocijo, temu pa sledi očitek, da niso prepoznavni. Prepoznaven si lahko samo toliko, kolikor ti to matična stranka dovoli,'' je povedala nova evroposlanka.
'Enostavno moraš imeti eno barvo'
Sama se sicer nima ravno za ''nov obraz'' v slovenski politiki. ''Predvsem se zdim nov obraz vsem medijem, ki mi to že dva dni ponavljajo.V Sloveniji je težko postati nov obraz, ker so ti vsi pripravljeni pripisati marsikatero nalepko, ki ni poštena. V slovenski politiki enostavno "moraš" imeti eno barvo, zato veliko mladih, ki čakajo na priložnost, enostavno obupa. Mladi nismo preveč potrpežljivi,'' še pravi Klevova, ki je med drugim leta 1999 postala najmlajša občinska svetnica v Sloveniji, in sicer v koprskem občinskem svetu.
Sedaj najmlajša evroposlanka iz Slovenije bo mandat pričakovano opravljala v poslanski skupini naprednega zavezništva socialistov in demokratov (S&D). ''Po odstopu tudi drugega poslanca, ki je povezan z domnevnim prejemanjem podkupnin, so v Bruslju prepričani, da je za te očitke prevzemanje politične odgovornosti edino razumno dejanje,'' je Klevova odgovorila na vprašanje glede posledic afere za to politično skupino.
Brez okostnjakov v omari
Zase pa Klevova pravi, da nima okostnjakov v omari. Kritiki v Sloveniji ji sicer radi očitajo ''nostalgično rdečo politiko'', a Klevova te očitke zavrača. ''S svojimi 35 leti poznam nostalgično rdečo politiko le iz knjig in pripovedovanj, težko mi tudi to očitajo. V prave evropske socialdemokratske vrednote pa zelo verjamem,'' pravi.
Mojca Kleva se je rodila 30. marca 1976. Diplomirala iz politologije z diplomsko nalogo Vključevanje slovenskih lokalnih skupnosti v programe Evropske unije, nato pa še magistrirala iz politoloških ved. Med študijem je kot prostovoljka sodelovala pri projektu povezovanja mladinskih organizacij tranzicijskih držav. V času pisanja diplomske naloge se je zaposlila pri delovni skupini Pakta stabilnosti za enakost spolov in opravljala funkcijo pomočnice direktorice Srednjeevropske mreže za enakost spolov.
Decembra 2002 je bila sprejeta v službo v Evropski parlament v Bruslju, kjer je bila zaposlena kot svetovalka za širitev Evropske unije v poslanski skupini S&D. Za tem je opravljala delo podsekretarke v poslanski skupini SD v slovenskem parlamentu, kjer je spremljala politično dogajanje v Evropski uniji ter svetovala poslancem in poslankam pri sprejemanju zakonodaje na področjih zunanje politike, šolstva in visokega šolstva ter človekovih pravic. Od julija 2009 je predstavnica državnega zbora v Evropskem parlamentu.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.