Kdo je kdo? Optik je usposobljen za izbiro, izdelavo in servis očal. Optometrist je specialist za korekcijo vida. Oftalmolog oziroma okulist pa je doktor medicine, specializiran za oči.
Ker mnogim, ki potrebujejo očala, niso znane njihove pravice, je stanje preverila ekipa 24UR Inšpektor. Novinarka Maja Roš Kanellopulos je situacijo na terenu dlje časa preučevala, se pogovarjala s strokovnjaki in uporabniki, slišala pričevanja, po očala se je odpravila tudi sama, s skrito kamero ... in ugotovila: pasti pri nakupu očal je danes veliko, obstajajo tudi zavajanja in manipulacije, ljudje ne poznajo svojih pravic, nekateri očala zato tudi preplačajo.
Strokovna referenca, oftalmologinja z Očesne klinike UKC Ljubljana dr. Dragica Kosec situacijo opiše takole: "Vsak bi rad svoj kos pogače. In vsak bi rad delal le tisti del, kjer se da dobro zaslužiti." In še dodaja, da zaradi nevednosti pacientov oziroma strank, nekateri prodajajo mačka v žaklju; preveriti se ne da enostavno, prodajajo tudi stvari, ki niso kakovostne ... Posledice nekakovostno predpisanih očal pa niso majhne, pravi, in z njimi se srečujejo prav na očesni kliniki - od dvojnega vida do glavobolov, težav pri vožnji, bolniških izostankov ... "delamo celo magnetne resonance, na koncu pa človek pristane v naši ambulanti in ugotovimo, da je potreboval samo ena dobro predpisana očala".
Več o zavajanjih in vaših pravicah, o tem, kakšno je stanje na trgu, kaj kdo plača in kako ... Vse o očalih z dioptrijo torej jutri v rubriki 24UR Inšpektor v oddaji 24UR.

KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.