Kot smo poročali, je najmanj 99 ljudi z območja Žalca pred kratkim poiskalo pomoč v celjski bolnišnici zaradi oporečne vode. Nacionalni inštitut je v petek končal preiskavo odvzetih vzorcev pitne vode na prisotnost bakterij in norovirusov na območju žalske komunale. Vzorca nista skladna z upoštevanimi kriteriji glede pitne vode. V enem vzorcu so prisotni enterokoki in clostridium perfringens, v drugem pa clostridium perfringens in norovirus, je zapisano na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Komunalno podjetje je objavilo, da lahko pitno vodo iz gasilske cisterne danes še med 16. in 20. uro prebivalci dobijo na štirih lokacijah: Matke (pri gasilskem domu), Šempeter (pri osnovni šoli), Grušovlje (pri Kmetiji Rojnik) in Ločica ob Savinji (pri gasilskem domu).
Direktor komunalnega podjetja: Gre za širši javnozdravstveni problem
Kot je danes na novinarski konferenci pojasnil direktor Javnega komunalnega podjetja Žalec Janez Primožič, so rezultati analiz pokazali, da bakterije fekalnega izvora v vodovodnem sistemu niso več prisotne, v vodi pa ostaja norovirus: "Pojav norovirusa v vodovodnem omrežju je pojav, ki ga ne pomnimo. To pomeni, da imamo širši javnozdravstveni problem, ki zahteva ukrepanje zdravstvene stroke. Od NIJZ zahtevamo takojšna navodila in usmeritve." Kot namreč opozarja, je ta virus do stokrat manjši od bakterij. Virusi niso na seznamu analiz, ki jih komunalno podjetje redno opravlja. Kot poziva, je treba resno in takoj pristopiti k reševanju problema.
"Čeprav smo v petek upali, da bomo lahko v kratkem preklicali ukrep prekuhavanja, smo zdaj v situaciji, ko ne vemo, kdaj ga bomo lahko. Dokler ne bomo prepričani, da v nobeni točki vodovodnega sistema ni norovirusa, tega žal ne moremo narediti," je dejal. Pitno vodo prizadetim prebivalcem zdaj omogočajo na štirih lokacijah, ponudbo pa bodo še intenzivirali, da bi prebivalcem prišli čim bolj naproti, zagotavlja Primožič.
Darko Drev je zunanji sodelavec žalskega komunalnega podjetja. Pravi, da so ga angažirali že približno pred dvema mesecema, ker so čutili potrebo, da je treba pripraviti ustrezen program v primeru izrednih razmer, je na novinarski konferenci pojasnil strokovnjak sanitarnega inženirstva.
Kot pravi, je glavna težava, da v predpisih in tudi v direktivi o pitni vodi virusov sploh ni navedenih kot pričakovanih parametrov: "Tudi zdravstveno stroko so na tem področju našli bolj ali manj na levi nogi, kajti takih virusov se v pitni vodi ne pričakuje."
"Treba je tudi videti, na kakšen način ukrepati, da bomo to spravili ven. Ta stvar še ni dovolj jasna, to mora zdravstvena stroka povedati, tisti, ki so strokovnjaki za to področje," poudarja, da komunala sama brez sodelovanja ustreznih strokovnjakov tega ne more rešiti in da se mora NIJZ ustrezno odzvati na podlagi pravilnika o pitni vodi.
Kaj pravijo lokalni prebivalci?
Kot je za našo televizijo povedala Marina Četina iz Spodnjih Grušovelj, sta na začetku tedna imela zdravstvene težave tako njen sin kot vnukinja. Sin se je v nedeljo odpravil na izlet in si doma natočil steklenico vode, vnukinja je prišla iz Dolenjske na kosilo. Oba sta zbolela, mučila sta ju huda driska in bruhanje.
Zdaj vodo prekuhavajo oziroma za pitje uporabljajo ustekleničeno vodo. Še vedno pa vodo iz vodovodnega omrežja uporabljajo za osebno higieno, pranje sadja ali zelenjave ter za napajanje živine, težav zaradi tega niso opazili. Dejala pa je, da pogrešajo več obveščanja. Kot pravi, so v ponedeljek dobili sporočilo, nato pa ves teden ni bilo več govora o tem, če je že kaj novega.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.