Danes ponoči je v Loški dolini potekala obsežna akcija, v kateri so inšpektorji Finančne uprave RS (Furs) skupaj s policisti preverjali delodajalce v lesni industriji. S Fursa so sporočili, da je bilo ponoči na terenu nekaj več kot 50 uslužbencev mobilnih oddelkov in inšpektorjev Fursa, ki so ob pomoči policije izvedli nadzor nad gospodarsko družbo v Loški dolini. Preverjali so morebitne kršitve davčne in delovnopravne zakonodaje, za omenjeni nadzor pa so se odločili na podlagi daljše finančne preiskave več gospodarskih subjektov, ki se ukvarjajo s posredovanjem delovne sile omenjeni gospodarski družbi.
Nočni obisk je potrdil njihove sume o številnih kršitvah delovnopravne in davčne zakonodaje, žal pa so ugotovili, da so v ozadju poleg goljufanja države še hujše kršitve - izkoriščanje delavcev oziroma trgovina z ljudmi.
Inšpektorji zaznali številne kršitve, tudi s področja trgovine z ljudmi
V času nadzora je bilo v nočni izmeni na delovnem mestu okrog 60 delavcev, med katerimi je bilo veliko tujih državljanov. "Po prvih informacijah so bili v tej akciji potrjeni sumi kršitev predpisov o obdavčenju in predpisov s področja zaposlovanja in dela na črno. Zaznani so bili tudi sumi kaznivih dejanj kršitve temeljnih pravic delavcev in trgovine z ljudmi," pojasnjujejo na Fursu, kjer se bodo v prvi vrsti osredotočili na organizatorje teh dejanj, saj so bili delavci dejansko žrtve trgovine z ljudmi. Med njimi so bili v veliki večini tuji državljani, pa tudi Slovenci.
Inšpektorji so se na teren odpravili ob 22. uri, da bi lahko potrdili domneve, da morajo delavci delati v treh izmenah (tudi nočni). V nočni akciji so preverjali več poslovnih subjektov, ki sodelujejo s podjetjem Gozdno gospodarstvo Postojna. "Gre za več povezanih pravnih subjektov, ki zagotavljajo oziroma posojajo delovno silo tej gospodarski družbi, pri kateri je bil opravljen nadzor," pojasnjujejo na Fursu.
"Na podlagi zbranih dokazov s terena bodo prvi zaključki znani konec prihodnjega tedna, na tej podlagi pa bodo izvedeni konkretni ukrepi," so sporočili s Fursa, kjer dodajajo, da podjetju, ki zaposluje na črno, grozi do 26.000 evrov kazni. Glede trgovine z ljudmi in suženjskega izkoriščanja delavcev, pa bi odgovorne lahko doletele kazenske ovadbe. Če jim ne bodo uspeli dokazati kaznivega dejanja, bodo morali plačati le neplačane prispevke.
Osredotočili se bodo na razloge za sum storitve kaznivega dejanja spravljanja v suženjsko razmerje ali izkoriščanja prisilnega dela pri trgovini z ljudmi, kar se kaznuje z zaporom od enega do desetih let. Delavci so na primer dobivali po 150 evrov na roke, hkrati pa so jih ustrahovali, da bo prišla policija ali finančna uprava, in da jim prav oni nudijo zaščito pred tem.
Kot je poročal Radio Slovenija, naj bi delodajalci, ki so povezani v vrsto podizvajalcev, izkoriščali delavce iz različnih evropskih držav, predvsem iz Bolgarije, Srbije in Kosova. To je še eden od primerov, ko delodajalci delavce zaposlijo na črno, ti pa sploh ne vedo, za katero podjetje pravzaprav delajo. Delavce naj bi izkoriščali, da so delali po 10 do 12 ur na dan, vključno s sobotami, prav tako naj jim ne bi izplačevali plač, regresa. Delali naj bi v treh izmenah, pogosto pa so jim majhne zneske za delo izplačevali kar na roko. Po nekaj mesecih dela naj bi jih prisilili, da so zapustili državo, ali pa so jih premestili na delo na drug konec Slovenije, da bi prekrili sledi.
"Ugotovili smo, da mnogi izmed njih niso prijavljeni v nobeno zavarovanje, da prejemajo plačila na roke, torej v gotovini, in da so praviloma ta plačila zelo nizka," je povedal Peter Jenko s Fursa.
Ampak tudi to ni dovolj, da bi obrat zapečatili, bodo pa napisali številne kazni ter odgovorne najverjetneje prijavili tožilstvu.
Katera podjetja so obiskali inšpektorji?
Nočna akcija se je končala šele nekaj pred 3. uro zjutraj, po poročanju Radia Slovenija je potekala v poslovni enoti podjetja z državno koncesijo Gozdnega gospodarstva Postojna Marof Trade, medtem ko so nam iz omenjenega podjetja sporočili, da je nočna preiskava potekala v podjetju Poslovni sistemi Veles ter podjetju Floles, zoper katerega je inšpektorat za delo že večkrat ukrepal. Ti dve podjetji naj bi Gozdnemu gospodarstvu Postojna (GGP) dobavljali delavce.
Glede na to, da so se izkoriščanja delavcev odvijala v prostorih GGP, smo za odziv in pojasnila prosili tudi njih, a so nam v skopem odzivu sporočili le, da očitke o izkoriščanju tujih delavcev ostro zavračajo in da sta bili predmet preiskave podjetji Floles in Poslovni sistem Veles, "ki ju z njihovim podjetjem veže zgolj pogodbena vez".
V strahu pred delodajalcem tiho trpeli izkoriščanje
Delodajalci naj bi delavcem grozili z odpovedmi in drugimi ukrepi, prav tako naj bi jim prepovedali odhode domov. Delavci se praviloma naj ne bi pritoževali, saj naj bi jih bilo strah. Po pomoč na policijo se izkoriščani delavci običajno obrnejo šele, ko gredo zadeve tako daleč, da jih delodajalci naženejo in ostanejo brez vsega.
Kot poroča Radio Slovenija, naj bi dosedanji nadzori že pokazali številne kršitve: od kršitev delovne opreme, izvajanja zdravniških pregledov, neizplačevanja plač, regresov, pa do tega, da naj delodajalci ne bi izročali pogodb o zaposlitvi, prav tako naj bi kršili zakon o preprečevanju dela na črno. Delodajalec naj bi poleg službe delavcem oddajal tudi sobe, neuradno pa naj bi drug za drugim v eni postelji spali kar trije delavci.
'Delavci so popolnoma nezaščiteni'
Za 24UR je spregovoril domačin Vojko Mlakar, ki je tudi sam deset let delal v Gozdnem gospodarstvu in spoznal na stotine zgodb izkoriščenih delavcev. "Delavca vprašaš, kako mu je ime, da bi ga vpisal v evidenco, pa odgovori, da mora najprej vprašati šefa, kako se imenuje," je dejal. "Sobote, nedelje, prazniki, tu ni novega leta. Delavci so popolnoma nezaščiteni," je dejal.
Spregovoril pa je tudi Bolgar, eden izmed delavcev, ki so ga inšpektorji sinoči temeljito izprašali. "Povedati sem moral, kako sem plačan, kako delam, preverjali so delovno obutev, obleko," je dejal in dodal, da na račun dobi 400 evrov, ostalo pa na roko.
A je 400 evrov pravzaprav še veliko, večina dobi le borih 145 evrov na mesec, kolikor znaša minimalna plača v Bolgariji.
Zgodba o novodobnem suženjstvu, ki se vleče že vrsto let
Da se v Loški dolini dogaja novodobno suženjstvo, se ve že dlje časa, žal pa z dosedanjimi akcijami in izrečenimi globami za ugotovljene kršitve pristojne službe tega niso uspele ustaviti. Gre za zelo akuten problem, ki se ne tiče zgolj nekaj deset delavcev, pač pa naj bi bilo izkoriščanih tujih delavcev okoli 200.
Inšpektorat za delo že vrsto let pri teh istih podjetjih ugotavlja številne kršitve. A so kazni za ugotovljene kršitve premajhne, prav tako delodajalce ne ustavijo prepovedi za opravljanje dejavnosti. Ti pač odprejo novo podjetje in nadaljujejo s kršitvami.
Inšpektorica za delo: inšpektorji so bili v podjetju praktično vsak mesec
"Inšpektorat za delo je pri delodajalcu Gozdno gospodarstvo Postojna PE Marof Trade oziroma delodajalcih, ki so delali v njihovih prostorih, že od aprila lani opravil večje število nadzorov, saj smo ugotavljali različne kršitve. Družba je imela kot naročnik sklenjeno pogodbo z več izvajalci, ki so imeli nadaljnje pogodbe z dodatnimi izvajalci," pojasnjujejo na inšpektoratu.
Glavna inšpektorica za delo Nataša Trček je dejala, da se inšpektorat s tem primerom ukvarja že nekaj časa. "Od lanskega leta, ko smo odkrili večje število bolgarskih delavcev, ki so bili brez plačila oziroma je bilo plačilo v nizkih zneskih, smo bili prisotni pri tem delodajalcu praktično vsak mesec," pravi Trčkova in dodaja, da gre za zelo zapleteno povezavo med različnimi podjetji, zato so bili inšpektorji prisotni tudi pri drugih povezanih podjetjih. Kršitve so ugotovili tudi pri povezanih podjetjih, med drugim so odkrili neurejene razmere, v katerih delajo delavci, pa tudi izplačevanje zgolj 145 evrov plače, kar je minimalno izplačilo v drugih državah.
Cel seznam kršitev in za več kot 20.000 evrov izrečenih glob
Inšpektorji za delo so odkrili številne kršitve, med njimi tudi kršitve glede plačila za delo in kršitve glede pogodb o zaposlitvi. Prav tako številne kršitve glede sklepanja pogodb za določen čas, glede letnega dopusta in zagotavljanja zdravstvenih pregledov delavcem. Pa številne kršitve s področja varnosti in zdravja pri delu ter zagotavljanja usposabljanj delavcev za varno opravljanje dela, zagotavljanja osebne varovalne opreme delavcem in njene uporabe. Inšpektorat je glede na ugotovljene kršitve delodajalcem izdal odločbe, s katerimi jim je prepovedal opravljanje delovnega procesa in uporabo sredstev za delo do odprave teh nepravilnosti, več odločb o prekršku z izrekom glob v skupni višini prek 20.000 evrov ter več plačilnih nalogov, med drugim tudi zaradi oviranja postopka.
Kdaj bo država končno zaščitila delavce?
Na kruto izkoriščanje delavcev v Loški dolini so se odzvali tudi v Svetovalnici za migrante. Opozorili so, da se izkoriščanje delavcev pred očmi pristojnih odvija že kar nekaj let, saj naj bi lokalni policisti inšpektorje za delo o sumih kršitev obveščali že leta 2008. "Delavci so preveč prestrašeni, da bi o kršitvah govorili na glas, medtem ko se vse to dogaja pred očmi pristojnih že kar nekaj let. Kajti tamkajšnji policisti po poročanju medijev že od leta 2008 obveščajo inšpektorje za delo o sumih kršitev in ti so leta 2012 ugotovili številne kršitve delovnopravne zakonodaje, napisali globe in prepovedali opravljanje dejavnosti. A to kršilcev očitno ni ustavilo, ker so pač odprli nova podjetja in svoj 'poslovni modeli' še nadaljevali," so zapisali sporočilu za javnost. Opozarjajo, da je v začetku leta začel veljati novi zakon o gospodarskih družbah, ki naj bi šel prav v smeri učinkovitejšega preprečevanja veriženja podjetij.
V svetovalnici zato pristojne sprašujejo, kako je možno, da takšna podjetja opravljajo svoje delo še naprej, kljub evidentnim kršitvam, ki se tam dogajajo? Prav tako jih zanima, ali so se vsi pristojni organi v vseh teh letih izkoriščanja delavcev vprašali, kolikšno število delavcev je pristalo v tej izkoriščevalski situaciji?
Problem tujih delavcev, ki jih izkoriščajo v lesnopredelovalni industriji, ni osamljen. Že večkrat smo poročali tudi o izkoriščanju tujih delavcev voznikov, katerim delodajalci prav tako pogosto grozijo, prav tako jim ti ne plačujejo prispevkov, ne prijemajo redno plače, jih silijo v prekrške. Podobne razmere so tudi v gradbeništvu.
Podjetje med svojo kampanjo obiskal tudi Pahor
Zanimivo je, da se je med svojo predsedniško kampanjo v tem podjetju konec leta 2012 mudil tudi sedanji predsednik države Borut Pahor. In sicer se je v okviru projekta Skupaj – spodbujajmo drug drugega pridružil kolektivu Gozdnega gospodarstva Postojna Marof Trade in se seznanil z delovnim procesom izdelave gradbenih plošč. Očitno pa se ni dobro pozanimal o spornem poslovanju podjetja.
KOMENTARJI (829)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.