Jugozahodni veter, ki je dopoldne pihal predvsem v severovzhodni Sloveniji, je oslabel. Na Primorskem in Notranjskem so padavine večinoma ponehale. Krka in Ljubljanica se razlivata; Krka na območjih pogostih poplav, Ljubljanica pa na Ljubljanskem barju. Kraška polja na Notranjskem in Dolenjskem se bodo še polnila. V petek dopoldne bo hitreje narasla reka Kolpa in začela poplavljati. V petek in noči na soboto so po napovedih Arsa možna razlivanja tudi drugih rek v južni, osrednji in vzhodni Sloveniji.
Kako bo jutri?
Jutri bo oblačno in v večjem delu Slovenije deževno, sprva bodo močne tudi posamezne plohe, lahko tudi zagrmi. Pihal bo okrepljen jugozahodnik, ki bo sredi dneva slabel. Zvečer in v noči na soboto se bo meja sneženja v notranjosti Slovenije spustila do nižin, na Primorskem bo zapihala šibka do zmerna burja. Temperature bodo na severozahodu in ponekod na severu okoli 0, drugod od 5 do 9, ob morju okoli 13 stopinj Celzija.
V drugem delu noči na petek in v petek dopoldne pa bo veter predvsem na severovzhodu države in na Notranjskem znova dosegal hitrost okoli 80 kilometrov na uro, je opozoril Arso.
"V noči na soboto bo začelo snežiti. Po večini države bo zapadlo od 5 do 10 centimetrov snega, najmanj v Prekmurju, največ pa na Notranjskem in Gorenjskem, kjer lahko zapade tudi do 20 centimetrov," je povedal dežurni vremenoslovec na Agenciji za okolje Andrej Velkavrh. Čez dan bo ostalo pretežno oblačno. Na Primorskem bo pihala večinoma šibka burja.
Vremenska ujma z močnim vetrom in padavinami je v ponedeljek in torek povzročila veliko škodo in težave v velikem delu države. Ujma je prizadela območja od Bovca do Bele krajine, v Pomurju in na Obali pa so bile poplave. Marsikje škodo še odpravljajo.
Ponekod so bila gospodinjstva v sredo še brez elektrike, zaradi podrtih dreves, plazov in poplav pa so še vedno zaprte tudi nekatere ceste, a so jih veliko že sanirali. Zaprti ostajajo posamezni odseki cest na Gorenjskem, Kočevskem, Kostanjevici na Dolenjskem in Ljubljanskem barju.
Gospodinjstva tudi danes brez elektrike, vojska po državi predala 20 agregatov
Po minuli vremenski ujmi pada tudi število uporabnikov, ki so ostali brez elektrike. Na območju Elektra Ljubljana je teh trenutno 1110, na območju Elektra Celje pa jih je bilo ob 15. uri 409, od tega glavnina na Slovenjegraškem. Elektro Gorenjska je sicer glavnino izpadov uspel sanirati že v sredo, Elektro Maribor pa je ob 16. uri beležil 87 uporabnikov brez oskrbe z električno energijo na srednji napetosti. Izpade beležijo pretežno na območju Ožbaltske grabe, Kaple in Čermeniškega jarka na Kozjaku ter Lehna in Rdečega brega na Pohorju. Tudi izpada na visokonapetostnem omrežju prenosnega 110 kV daljnovoda Ožbalt-Podvelka še niso uspeli odpraviti.
Lokalne skupnosti v Dravski dolini so v sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje posameznim gospodinjstvom za zasilno oskrbo dostavile tudi agregate. Te je dostavil tudi Elektro Maribor. Nekatere lokalne skupnosti pa imajo za takšne namene tudi svoje agregate, so javno pojasnili na Elektru Maribor.
V Slovenski vojski pa so na spletni strani navedli podatek, da so od torka civilni zaščiti kot pomoč pri oskrbi območij po državi začasno predali 20 agregatov. Pri odpravljanju posledic ujme je sodelovalo 40 pripadnikov Slovenske vojske s 15 vozili.
Izpad električne energije pa nekaj težav povzroča pri vodooskrbi. Porabniki pitne vode iz vodovodnih sistemov Loški Potok in Gora morajo tako vodo, ki jo uporabljajo v prehrambne namene, prekuhavati.
NIJZ pri sanacijah odkritih streh svari pred azbestom
Mnoge strehe, ki jih je v vremenski ujmi odkril močan veter, so še vedno azbestne. Ker lahko ti silikatni materiali negativno vplivajo na zdravje, so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) danes znova opozorili, da je pri ravnanju z njim treba biti izjemno previden.
NIJZ opozarja, da materiala, ki vsebuje azbest, ne poškodujemo. Čim bolj se moramo izogibati območij, kjer je poškodovan material, ki bi lahko vseboval prosti azbest, jemanje vzorcev, sanacijo, odstranjevanje in rušenje pa prepustimo strokovnjakom, ki so za to usposobljeni in ustrezno opremljeni.
"Čim bolj so izvajalci del usposobljeni in opremljeni za delo z azbestnimi materiali, manj azbestnih vlaken se pri delu sprošča v okolje in manjša je izpostavljenost tako izvajalcev kot ljudi v okolici," so poudarili na NIJZ in dodali, da je seznam pristojnih pooblaščenih izvajalcev objavljen na spletni strani agencije za okolje.
O razmerah se je v sredo seznanila vlada. Pristojna ministrstva je pozvala, naj v skladu s svojim pristojnostmi izvedejo vse potrebne aktivnosti.
Pahor obiskal Črno na Koroškem
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je danes obiskal občino Črna na Koroškem in se seznanil s posledicami nedavnega neurja. Predsednika republike so na terenu spremljali županja mag. Romana Lesjak, gospod Darko But, direktor Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje in člani civilne zaščite.
Predsednik Pahor se je skupaj z gospo Lesjak in gospodom Butom odpravil v Koprivno, kjer se je v pogovoru z občankami in občani seznanil z razmerami na terenu.
V izjavi za medije se je predsednik republike zahvalil vsem profesionalnim službam in prostovoljcem za učinkovito ukrepanje. Poudaril je, da se ob naravnih in podobnih nesrečah temeljito informira in se tudi odpravi na teren. “Namen mojih obiskov na terenu je zahvala vsem, ki vestno pomagajo ljudem, da se izvlečejo iz stiske. Hkrati pa, da s svojo navzočnostjo spodbudim vse, da storimo nekaj več, da ljudje v teh razmerah niso sami,” je dejal predsednik republike in poudaril, da so takšne izredne vremenske razmere postale stalnica, zato bi morala država več investirati v preventivo, da bi omejila razsežnosti škod, ki nastajajo.
Slovenski državni gozdovi pospešeno v sanacijo po vetrolomu
Državno gozdarsko podjetje Slovenski državni gozdovi bo pospešeno začelo sečnjo dreves, poškodovanih v obsežnem vetrolomu ta teden, je po današnjem srečanju z vodstvom podjetja povedal kmetijski minister Dejan Židan. Cilj je, da se vsa poškodovana drevesa iz državnih gozdov pospravijo do maja.
Spomnil je na podatek, da je na ravni države letos 20 odstotkov manj za sečnjo označenega od podlubnikov napadenega lesa kot lani, v vodstvu Slovenskih državnih gozdov pa so mu povedali, da so vsa za sečnjo označena drevesa že v veliki meri pospravili iz gozda. Židan je ocenil, da bo državno podjetje tako vzor za zasebne lastnike, saj je prav hitro pospravilo poškodovanega lesa ključno v boju proti podlubnikom.
Poleg tega so ministru vodilni v Slovenskih državnih gozdovih zagotovili tudi, da so pripravljeni na odpravo škode, ki je nastala zaradi obsežnega vetroloma ob viharnem jugozahodniku ta teden. Po posrednih ocenah naj bi veter poškodoval za okoli 500.000 kubičnih metrov lesa.
V družbi so po ministrovih besedah prilagodili načrte, tako da bodo v ponedeljek njihove ekipe že odpirale gozdne prometnice. V nadaljevanju naj bi se pospešeno začela sečnja poškodovanih dreves. Cilj je, da se vsa ta drevesa iz državnih gozdov umaknejo do maja.
Židanu so v Slovenskih državnih gozdovih predstavili tudi strateške načrte in letošnje desetmesečno poslovanje. Židan je zadovoljen, da podjetje, ki je v 10 mesecih ustvarilo 51,1 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje in 15,8 milijona evrov dobička iz poslovanja, precej presega načrte.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.