Žal so se napovedi vremenoslovcev uresničile. Količina dežja je bila ponekod po državi ogromna, kar je seveda pomenilo naraščanje vodotokov in poplave.
Uprava za zaščito in reševanje je sporočila, da so bili gasilci, pripadniki civilne zaščite in ostale pristojne službe, ki nudijo pomoč pri poplavah, aktivirani na območju osmih regij, in sicer na področju izpostave Novo mesto v občinah Metlika, Šentjernej, Črnomelj, Šentrupert, Mirna Peč, Dolenjske toplice, Šmarješke Toplice, Mokronog - Trebelno in Škocjan; na področju izpostave Brežice pa v Kostanjevici na Krki, Krškem, Brežicah in Sevnici.
Samo v Šentjerneju poplavljenih 70 objektov, evakuirali štiričlansko družino
Na območju Šentjerneja se je gladina Krke v 24 urah dvignila za skoraj meter in še vedno narašča. Poplavila je več cest in objektov. Najhuje je bilo, kot navaja uprava, v krajih Šmarje in v Šentjerneju v naslednjih ulicah: Trdinova cesta, Novomeška cesta, Na žago, Cesta oktobrskih žrtev, Na gmajno in v industrijski coni Šentjernej. Poplavljeni so bili tudi objekti v Orehovici, Dobravicah, Cerovem Logu, Čadražah, Maharovcu, Dolenji Brezovici, Gorenji Brezovici, Vrhu pri Šentjerneju, Praprečah, Gorenji Stari vasi, Gorenjem Gradišču, Dolenjem Gradišču, Ledeči vasi, Gorenji Gomili, Dolenjem Vrhpolju, Grobljah in v Kartuziji Pleterje. Skupaj je bilo poplavljeno po prvih ocenah skupaj okoli 70 objektov, večinoma stanovanjski objekti.
V kraju Gorenje Gradišče so gasilci iz stanovanjske hiše evakuirali dve odrasli osebi in dva otroka. V kraju Šmarje je meteorna voda zalila kletne prostore stanovanjske hiše. Posledično je prišlo do iztekanja kurilnega olja iz cisterne in okoli 200 litrov se je pomešalo z vodo. Obveščene so bile pristojne službe. Sprožila sta se tudi dva večja zemeljska plazova v kraju Hrastje in pri Tolstem vrhu. V intervencijah za odpravo posledic je sodelovalo vsaj 90 gasilcev celotne Gasilske zveze Šentjernej.
Ker v občini ocenjujejo, da bi se lahko gladina Krke dvignila danes na raven poplav leta 2010, je šentjernejski župan Franc Hudoklin občane pozval, naj že pred tem na varno umaknejo premoženje in v primeru potrebe pokličejo pomoč na številko 112.
Po besedah poveljnika tamkajšnje CZ Jožka Jakšeta so z delom na terenu danes v glavnem končali. Vasi ob Krki, ki jih je zalila narasla voda, so zavarovali, kolikor se jih je dalo. Ker naj bi do četrte ure zjutraj Krka še naraščala, pa bodo ponoči na ogroženih območjih dežurali.
V Kostanjevici na Krki je pod vodo glavnina mestnega otoka
Že sinoči ob 19.00 so v Kostanjevici na Krki gasilci pričeli s polnjenjem in razvozom protipoplavnih vreč, opazovanjem narasle reke Krke in obveščanjem prebivalcev. Nekaj po polnoči pa so pričeli s črpanjem vode iz več stanovanjskih hiš in nudili pomoč osebnim vozilom, ki so ostali ujeti v vodi, ki se je razlila preko ceste zaradi zamašenih obcestnih odtokih.
Krka v spodnjem toku še vedno enakomerno narašča, njena gladina se dviguje do štiri centimetre na uro. Pod vodo je že glavnina kostanjeviškega otoka, na njegovi najnižji točki pa ga je voda zalila za slab meter visoko. Krka naj bi ponoči še naraščala, po poplavnem valu pa se v Kostanjevici bojijo dotoka in dviga podtalnice iz Krakovskega gozda.
Poveljnik Civilne zaščite (CZ) Občine Kostanjevica na Krki Robert Zagorc je povedal, da zdaj lahko le čakajo, kaj bo prinesla noč. Sicer pa pred vodo rešujejo prostore tovarne kopalniškega pohištva Lipa oz. obrata metliške Kolpe na območju kostanjeviškega obrtno-industrijskega območja.
Plazove na območju kostanjeviške občine so v večini za silo sanirali, očistili so vse zasute ceste, ki so sedaj prevozne, prečrpavajo vodo iz poplavljenih objektov, na terenu pa so njihove ekipe in več kot 50 gasilcev, je še navedel Zagorc.
Predsednik Kolpine uprave Mirjan Kulovec je pojasnil, da so v Kolpini tovarni še vedno v stanju pripravljenosti. Obeti pa niso dobri, saj se podtalnica, katere odtekanje ovira narasla Krka, dviguje in približuje tovarni. Tam so že sredi dneva dvignili in zaščitili stroje ter iz tovarne odpeljali gotove izdelke in repromaterial. Tovarno so zaščitili, kolikor se je dalo, je še dejal.
Gladina Krke sicer naj ne bi dosegla poplav iz leta 2010.
Evakuirali dve osebi
Na področju občine Šentrupert so bili poplavljeni stanovanjski in poslovni objekti v krajih Šentrupert, Rakovnik pri Šentrupertu, Mali Cirnik in v Dolenjih Jesenicah. V Dolenjih Jesenicah so se sprožili trije plazovi. Na področju občine Mokronog - Trebelno so bili poplavljeni objekti v krajih Dolenje Laknice in Roje pri Trebelnem. Iz stanovanjske hiše v Dolenjih Laknicah so evakuirali dve osebi. Ogroženih je še osem stanovanjskih objektov v kraju Puščava. Sprožilo se je pet zemeljskih plazov, in sicer pri Jagodniku, Rojah pri Trebelnem in v Cerovcu, plaz se je usul tudi na cesto Zabukovje – Debenec. V intervencijah za odpravo posledic je sodelovalo vsaj 45 gasilcev celotnega Občinskega gasilskega poveljstva Mokronog - Trebelno.
Težave so bile tudi v Mirni Peči, kjer se je v vinogradu v Poljanski gori sprožil plaz. Na srečo nevarnosti za ljudi ni bilo. Zemeljski plaz se je sprožil tudi nad vasjo Globočdol, v občini Mirna Peč.
V ulici Pod Trško goro v Novem mestu je meteorna voda zalila kletne prostore stanovanjske hiše. Vodo so črpali iz hiš tudi v Prečni, na Tratah in na Glavnem trgu v Novem mestu. Na Škrjančah v Novem mestu je poplavljena cesta, tam je voznica ostala v vodi.
Na področju občine Dolenjske Toplice je bil v Soteski poplavljen Tehniški muzej in v Loški vasi gospodarski objekt. V Občini Škocjan težave povzroča tamkajšnja narasla Radulja, na območju Šmarjeških Toplic je voda zalila več mlinov in drugih obvodnih objektov.
Na področju občine Mirna je voda po podatkih Uprave za zaščito in reševanje ogrožala kmetijo na Cesti na Gradec v Mirni. V Gorenji vasi pri Mirni pa se je sprožil zemeljski plaz. Na področju občine Trebnje je bil poplavljen gostinski objekt.
Več plazov v Sevnici, odneslo je tri mostove
Težave so bile tudi v Sevnici. V naselju Krmelj so morali gasilci iz več hiš odstraniti nanose zemlje in izčrpati meteorno vodo. V naselju Gornje Vodale pa so reševali nevarnost zasutja stanovanjske hiše zaradi proženja plazu. Občanom so pomagali tudi pri črpanju in čiščenju zaradi poplavljanja meteorne vode v naselju Tržišče. Plaz je zasul tudi desni vozni tir železnice Blanca - Sevnica. O plazovih poročajo tudi iz krajev Pijavice - Gabrijele, Jelovec - Križ, Tržišče.
Iz občine Sevnica so sporočili, da je bilo največ težav v dolinah reke Mirne in potoka Sevnična. Pojasnili so, da do nekaj hiš še vedno nimajo dostopa. V dolini Sevnične so bili zaradi zelo visokega vodostaja, velikega pretoka in večjih količin plavja podrti trije mostovi. Zalitih je bilo več stanovanjskih objektov na področju Taborniške ulice in Planinske ceste v Sevnici. Sprožilo se je večje število zemeljskih plazov, težave so povzročali številni manjši hudourniki.
Sevnična je že upadla, reka Mirna pa je še vedno kritična. V Mirnski dolini se je ob glavni cesti sprožilo več zemeljskih plazov, nekateri so že sanirani. Številni zemeljski plazovi so se sprožili na kmetijskih zemljiščih, predvsem na področjih krajevnih skupnosti Šentjanž, Tržišče, Boštanj. Sodelovalo je 110 gasilcev, aktivirali so tudi občinski štab civilne zaščite.
Noč ni bila mirna niti v Krškem. Gasilci so vodo črpali iz več hiš in industrijskih objektov na Senovem in Dovškem, v naseljih Brestanica, Stolovnik, Gornji Leskovec, Kalce-Naklo, Veliki Podlog in Pristava. V današnjem jutru poročajo o več plazovih, in sicer iz krajev Raka in Golek-Gora. Težave so tudi v Brežicah, kjer je v naselju Vinji vrh plaz zaprl cestišče. O plazu poročajo tudi iz območja Boršt-Pekel in naselja Gorenja Pirošica. Zalilo pa je tudi več hiš.
Hidroelektrarne na spodnji Savi ustavili
Hidroelektrarne na spodnji Savi zaradi povišanega vodostaja in posledičnega izenačevanja padca vode ne obratujejo. Sava je v svojem spodnjem toku narasla, njena gladina pa bi se lahko zaradi pritoka narasle Savinje še dvignila. Kljub temu nevarnosti za okolje in infrastrukturo hidroelektrarn ni, poudarjajo v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi. Predstavnik Hidroelektrarn na spodnji Savi Andrej Štricelj je pojasnil, da je ob povišanem vodostaju zaustavitev hidroelektrarn ustaljen postopek.
Voda je poplavila hišo na Gmajnicah v Ljubljani, nekaj težav je bilo tudi na Vrhniki.
KOMENTARJI (292)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.