Potovati, spoznavati svet in ljudi, spati v luksuznih hotelih, preživljati čas s svojo ljubljeno osebo ... in ne zapraviti niti evra, pač pa biti plačan za to. Sliši se sanjsko, a za 27-letno Laro Kamnik in 25-letnega Uroša Polajžerja to niso sanje, pač pa prava služba. Sta namreč popotniška blogerja.
Par, ki pod imenoma Your Passport in Your Passage, že nekaj časa osvaja Instagram, svoja doživetja pa deli tudi na istoimenskem blogu, se je spoznal prek dobre prijateljice. Da ju povezuje ljubezen do potovanj, sta ugotovila kar hitro, saj sta že prvi zmenek imela v Amsterdamu. Pozneje sta spoznala tudi, da oba veseli fotografiranje.
Svojo strast do potovanj sta spremenila v čisto pravo službo
Idejo, da bi lahko svojo ljubezen do potovanj in fotografije spremenila v resno službo, sta dobila povsem po naključju. "V Turčiji sva na zajtrku sedela poleg dveh Instagramerk, ki sta se pogovarjali o svojem delu, destinacijah, ki sta jih načrtovali obiskati, in kamor so ju povabili prestižni hoteli. Seveda se nama je zdelo zelo zanimivo in takrat sva se v Instagram tudi sama zelo poglobila. Začetki so bili zelo zahtevni, saj je za naju seveda bilo vse novo. Dosti časa sva posvetila raziskavi Instagrama samega ter obdelavi fotk. Na začetku je bilo težko, tudi zato, ker nisva poznala nobenega Instagramerja, ki bi nama lahko svetoval, kje in kako se vsega skupaj lotiti, ko sva poskušala koga kontaktirati, pa so bila najina sporočila povečini ignorirana, kar je posledično pomenilo ogromno “googlanja” in “youtubanja," Lara in Uroš pojasnjujeta svoje začetke.
Prva potovanja sta si plačala s prihranki, privlačna vsebina in posledično vse več sledilcev pa je kmalu pripeljalo do tega, da sta vzbudila pozornost hotelov in potovalnih agencij. Zdaj imata z nekaj podjetji sklenjeno dolgoročno sodelovanje in mirno čakata nove ponudbe in priložnosti, ki se odpirajo.
Hoteli, večerje, avtomobili v vrednosti več tisoč evrov
Lara in Uroš sta, kot že rečeno, trenutno v Hong Kongu, pot ju je med drugim že vodila na Bali, v Jordanijo, na Šrilanko, Kapadokijo, v Grčijo, Mehiko, Združene arabske emirate in Mjanmar, v načrtu pa imata še projekte v Indoneziji, Španiji in na Maldivih.
V zameno za objavo poleg plačila dobita tudi izdelke in storitve podjetij, s katerimi sodelujeta. Številke gredo v nebo, česa podobnega si sama zagotovo ne bi mogla privoščiti, sta prepričana.
"Lansko leto sva na primer v štirih mesecih spala v hotelih v skupni vrednosti prek 20.000 evrov, ampak ta številka je sedaj že dosti višja, je pa težko točno oceniti višino. V Združenih arabskih emiratih sva na primer preživela 14 dni in spala v hotelih s povprečno ceno 1.500 evrov na noč, tudi kosila in večerje so bile vredne nekaj 100 evrov in če prištejemo avtomobila, ki sva jih vozila v tem času, panoramski let nad Dubajem in druge aktivnosti, mislim, da se ne bi zmotila, če bi skupno vrednost v dveh tednih ocenila na več kot 30.000 evrov, v celem letu pa verjetno okrog 80.000 ali 90.000 evrov," naštevata.
Najlepše fotografije nastanejo ob t. i. zlati uri
Ob fotografiranju in ustvarjanju na potovanjih resnično uživata, zato svoje delo tudi z veseljem delita na družbenih omrežjih. Odziv je izjemno pozitiven, saj imata na profilih skupno že več kot 120 tisoč sledilcev z vsega sveta, največ iz Slovenije, Italije, Združenega Kraljestva, Nemčije in ZDA. "Uspeh pripisujeva kreativnosti in dobri fotografiji ter seveda vsem, ki jim je najino delo všeč in nama sledijo," pravita.
Za kar se da privlačne fotografije na tleh uporabljata Nikon d750, za posnetke iz zraka Drone DJI Mavic Pro, za posnetke pod vodo pa GoPro Hero 3+ Black Edition. "Za dobro fotografijo je zelo pomembna svetloba, zato najraje slikava v tako imenovani golden hour (zlati uri), torej zgodaj zjutraj ob sončnem vzhodu ali ob sončnem zahodu. Potem sledi obdelava fotografije. Na začetku nama je vse skupaj vzelo ogromno časa, sedaj ko sva že utečena in gre vse skupaj zelo hitro, slike urejava in obljavljava na potovanju sproti." Vsak je perfekcionist na enem področju. "Kar se tiče fotografije, je večji komplikator Lara, kar se pa tiče edita oziroma obdelave pa Uroš," povesta v smehu.
Omejitev glede objav nimata veliko, pravita, za vsebino in pripise pod fotografijami poskrbita sama. "Do sedaj od naju še ni bilo zahtevano, kaj in kako naj slikava, tako da kar se tega tiče, imava popolnoma proste roke. Konec koncev naju podjetja najamejo ravno zato, ker jim je najin stil všeč, tako da sama izbereva način, kako podjetje predstaviti publiki na čim bolj privlačen način."
In kaj pravzaprav šteje za uspešno objavo na Instagramu? "Influencer na Instagramu nekako postaneš, ko dosežeš 3.000 sledilcev. Uspešna objava je definitivno tista z velikim številom všečkov in komentarjev, zaradi novega algoritma (sprememb Instagrama) pa niti ni nujno, da je objava, ki je prejela manj všečkov, “slaba” zaradi fotografije," pojasnjujeta. Prav tako ne moreta oceniti, katera destinacija je bila njunim sledicem najbolj všeč. "Z vsakega potovanja so nekatere objave nadpovprečno dobre, kar pa, ponovno, ni nujno zaradi destinacije ali fotografije, vendar so dejavniki spet lahko čisto drugi."
'Sliši se smešno, a včasih bi potrebovala kak teden oddiha'
Koliko časa se zadržita nekje in koliko prostega časa, če temu lahko sploh tako rečemo, imata, je odvisno od dolžine projekta, na katerem delata. "Se je že zgodilo, da sva šla v Mehiko le za pet dni, po drugi strani sva načrtovala ostati v ZAE dva tedna in sva pot podaljšala za trenutno več kot dva meseca. V Emiratih sva recimo imela kar nekaj obveznosti in sva prostega časa imela zelo malo, medtem ko sva ga imela v Mjanmaru zelo veliko. Seveda je ustvarjanje delo in hkrati tudi zabava, je pa res, da je dostikrat prisoten tudi pritisk, ki pa ni nujno slaba lastnost."
Pa ob takem delu sploh potrebujeta počitnice oz. dopust? "Sigurno se včasih počutiva, da sva preveč priklopljena na telefone in da bi potrebovala kak teden oddiha (sliši se smešno, ja), saj brez interneta tudi ni prihodka. Zato je najina želja, da v prihodnosti enkrat na mesec obiščeva destinacijo, ki jo izbereva sama, brez vplivov oz. vpletenosti drugih projektov, kamor pa gre kamera absolutno tudi zraven, saj v tem uživava."
Svet Slovenijo pozna predvsem po športnikih in Melaniji Trump
Čeprav se sliši sanjsko, Lara in Uroš poudarjata, da je njuno delo tudi precej zahtevno. "Vodenje uspešnega Instagrama in bloga je enako vodenju lastne revije, le da nimaš nobene pomoči. Sva lastnika, urednika, lektorja, pisca, fotografa, tržnika, grafična dizajnerja, piarovca, financerja, tajnika, računovodji ... " Je pa res, dodajata, da podjetja, s katerimi sodelujeta, zanju dobro poskrbijo in jima olajšajo delo. "Letalske karte nama na primer pošljejo na e-mail, ko prispeva na destinacijo, so prevozi, nočitve in obroki preskrbljeni, tako da kar se tega tiče prihraniva dosti časa, ki ga lahko potem nameniva ustvarjanju."
Na potovanjih spoznata ogromno ljudi in sta pogosto pozitivno presenečena nad dejstvom, koliko jih pozna našo državo. "Zasluge za to gredo predvsem našim športnikom in pa seveda prvi dami ZDA Melaniji Trump."
Takšno "življenje iz kovčka" je včasih tudi težko, priznavata, a o tem, da bi se nekje ustalila, še ne razmišljata. "Zagotovo je kdaj neprijetno, ko je pred teboj 30-urna pot, vendar se tega še nisva naveličala. Pred nama so vedno neke nove avanture, izzivi in izkušnje, na katere komaj čakava, da jih doživiva in dokumentirava. To naju namreč izjemno veseli in ustvarjanje je zagotovo nekaj, brez česar si ne predstavljava najinega vsakdana." S tem, kaj bosta počela potem, se ne obremenjujeta, se pa še naprej vidita v družbenih medijih oz. marketingu.
V Slovenijo se zelo rada vračata, čeprav vse redkeje. "Letos sva recimo bila vse skupaj doma en teden, predvidevava pa, da se bova za nekaj dni vrnila v sredini aprila." Vsaka destinacija ima svoje prednosti, pravita, zato najljubše niti ne moreta izbrati. Si pa želita še kdaj v Grčijo in Indonezijo. A kljub temu, da sta obiskala že precej čudovitih držav, si Lara in Uroš ne predstavljata, da bi lahko kadar koli živela kje drugje kot v Sloveniji.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.