Po pisanju časopisa Delo je predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos na zaslišanju aprila lani na vprašanje finskega kriminalista, ali lahko imenuje koga od zastopnikov Patrie v Sloveniji, omenil Darka Njavra in Toneta Krkoviča. Delo je danes objavilo tudi podrobnosti zaslišanja Kosa, povezane z Njavrom in Krkovičem. Slednja naj bi po Kosovih besedah lobirala za Patrio pri Zdenku Pavčku. Predsednik protikorupcijske komisije je tako finskim kriminalistom povedal, da sta omenjena poleg Pavčka domnevno obiskovala tudi nekatere druge ljudi in jih prepričevala, naj sodelujejo s Patrio. Tem naj bi po Kosovih navedbah tudi zatrjevala, "da je vnaprej jasno, da bo oklepniški posel dobila Patria".
Eden izmed njih naj bi bil menda tudi direktor Sistemske tehnike v času pogajanj Jože Studenčnik, ki da je po preverjenih informacijah protikorupcijske komisije "delal tudi za drugo stran, za Patrio, ker je član vodilne politične stranke (takrat SDS), v to početje pa je bil tudi prisiljen", Kosove navedbe iz zapisnika navaja Delo.
Kos je finskim kriminalistom izročil tudi kopije vizitk Hansa Wolfganga Riedla in Reija Niittynena, ki jih je dobil od Pavčka, temu pa sta jih dala Njavro in Krkovič. Iz zapisnika pogovora, v katerem je bil Kos zaslišan kot predsednik protikorupcijske komisije, je še razvidno, da je "Darko Njavro zelo dober prijatelj premierja (takrat je to bil Janez Janša)".
Oster odziv Krkoviča in Njavra
Krkovič je navedbe Kosa, ki se tičejo njegovega imena, označil za ostudno laž. "Gospod očitno ne more iz kože svojega udbovskega sinonima, ki se je glasil Peter iz Sove iz Depale vasi." Dodal je, da je vse to v stilu manir, "ki jih je takrat uporabljal, da bi ga diskreditiral. V Depali vasi je po njegovem za svoje politične namene in intrige celo zlorabil institut policije in s to prakso nadaljuje".
Njavro pa je povedal, da je Kos "znan lažnivec, lagal in potvarjal je informacije v letih 1993 in 1994 v zadevi Depala vas in isto počne tudi danes". Vse navedbe Kosa, ki so povezane z Njavrom, so po besedah slednjega izmišljene laži. "Jaz javno obsojam šefa korupcijske komisije, da je lažnivec, goljuf in prevarant," je poudaril Njavro. Kot je dejal, naj ga Kos torej toži, če misli, da kleveta njega ali institucijo, ki jo vodi. "In bom na sodišču dokazal svoje navedbe," je dejal. Za Kosa je Njavro, kot je pojasnil, že desetkrat rekel, da je lažnivec. "Zakaj me človek ne toži, če ve, da ima prav?" se še sprašuje Njavro.
Studenčnik razočaran
Studenčnik je na vprašanje o kontaktih z Njavrom povedal, da se ne spominja, da bi imel kdaj kar koli osebnega z njim. Za Krkoviča pa je povedal, da ga je Pavček ob neki priložnosti pripeljal na Ravne na Koroškem in ga predstavil kot zvezo za sodelovanje z vojsko. "Ni pa to imelo nobene zveze s Patrio," je zatrdil Studenčnik. Dodal je, da se je to zgodilo v letu 2006 in da sicer posebnih stikov s Krkovičem nista imela.
Studenčnik, o katerem naj bi Kos dejal, da je bil prisiljen v delovanje tudi za drugo stran – torej za Patrio, je povedal, da je bil nad to izjavo "res močno razočaran". Nekdanji direktor niti ne ve, "po kakšni logiki in iz česa bi lahko to sledilo".
Povedal je, da Kosa pozna in se ob tem čuti tudi osebno prizadetega. "Če je to izjavo dal Kos, mu jo pa res zamerim," je poudaril Studenčnik, a dodal, da tega zagotovo ne ve. "Jaz sem se takrat boril za našega Krpana, kolikor se je dalo, in na koncu sem potegnil kratko," je dejal. Ko je dojel, da so posel izgubili, je po njegovih besedah celo hudo zbolel. Zatrdil je tudi, da oseb iz Patrie osebno sploh ne pozna. "Nisem bil nikoli z njimi v kontaktu, niti jih nisem srečal," je še poudaril Studenčnik.
Janša pričakuje, da bo državno tožilstvo ukrepalo zoper Kosa
Zaradi vseh "dokazljivo lažnih navedb", objavljanih v zapisniku zaslišanja, predsednik SDS Janez Janša pričakuje, da bo državno tožilstvo proti Kosu sprožilo ustrezne postopke. "V nasprotnem primeru bomo prisiljeni poseči po civilno-pravnih sredstvih," je dejal Janša. Na ta način bi po besedah Janše Kosa končno seznanili "s tem, da ni mogoče 15 let v Sloveniji blatiti, ovajati, ponarejati, lagati in pri tem zlorabljati ne le institucijo slovenske države, ampak tudi institucije drugih evropskih držav".
Janša: Upam, da bo zapisnik objavljen v celoti
Janša je poudaril, da po podatkih, ki so bili objavljeni doslej, nobena od navedb, ki jih je Kos dajal finskim preiskovalcem in se nanašajo na predsednika SDS, ne drži. Tako Janša zavrača, da bi bil brigadir Bojan Pograjc, sicer vodja strokovne komisije za nabavo oklepnikov, njegov sošolec. Prav tako Njavro po besedah Janše ni njegov tesen prijatelj, kot je po navedbah iz kopije zapisnika na zaslišanju dejal Kos. Kot je pojasnil Janša, je Njavra v času, ko je bil predsednik vlade, morda videl dvakrat, in sicer na različnih prireditvah. Janša je tudi zavrnil, da bi pritiskal na takratnega ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka, da podpiše program protidobav v zvezi s Patrio. Kolikor je seznanjen, gospodarski minister sploh ni pristojen za to. Predsednik SDS upa, da bo objavljen celoten zapisnik, "da se bo videlo, koliko laži je še v izjavah Kosa".
'Udbovski špiclji'
Po tem, kar je bilo danes objavljeno, je po besedah Janše očitno, da je Kos finskim preiskovalcem izročil seznam 34 slovenskih državljanov, "o katerih je govoril vse mogoče". Sicer pa je Kosovo pričanje po njegovih besedah "zelo podobno temu, kar lahko preberemo v zgodovinskih arhivih v kakšnih izjavah udbovskih špicljev".
'Ovaduštvo'
Kos je verjetno pričakoval, da mu nikoli ne bo treba pojasnjevati tega ovaduštva, je poudaril predsednik SDS. Če pa je že menil, da je kateri koli od slovenskih državljanov naredil kar koli narobe, bi moral po uradni dolžnosti vložiti kazensko ovadbo ali storiti kakšno drugo pravno dejanje v tej smeri, je prepričan.
'Sejanje insinuacij'
Kot je dejal Janša, se je Kos že na zaslišanju na Finskem zavedal, da stvari ne držijo. V nasprotnem mnenju bi po njegovem namreč izdajal načelna mnenja in zadevo razlagal na novinarskih konferencah. "Te insinuacije je namerno sejal na Finskem, vedoč, da bo trajalo dolgo časa, preden se bodo stvari preverile, in v prepričanju, da se to zagotovo ne bo zgodilo do 21. septembra 2008, ko so bile v Sloveniji volitve," je izpostavil.
'Milan Kučan'
Z v Delu objavljenimi podatki po besedah Janše postaja očitno, kako je bil organiziran veliki pok. Kot je dejal, pa postaja tudi precej bolj jasno, kaj je pomenil članek v Nedeljskem dnevniku s sliko nekdanjega predsednika republike Milana Kučana, pod katero je bilo zapisano, da Milan Kučan pripravlja veliki pok.
'Stvari so tekle na več odrih'
Zadeva ima po Janševem mnenju širše politično ozadje in stvari so tekle na več odrih. Eden od teh je bila po njegovem preiskovalna komisija Milana M. Cvikla, ki je trdil, da ima v rokah dokaze o podkupovanju in govoril, da bodo pogodbo takoj po volitvah prekinili.
'Sumljivi dogodki na policiji'
Sumljiva so bila tudi dogajanja v policiji z založeno depešo. Proti osebi, ki je založila depešo, je bil sprožen disciplinski postopek, ki pa ni bil končan, in ta oseba še danes opravlja prav tako odgovorno delo kot takrat, je povedal. Prepričan je, da je bilo nekomu v interesu, da je depeša založena, saj bi v nasprotnem primeru ta oseba za svoje dejanje odgovarjala.
'Politični botri in močne sorodstvene povezave'
Afera je po besedah Janše nastala zaradi tega, ker posla niso dobili tisti, ki so nanj računali, ki so zato privatizirali državno podjetje Sistemsko tehniko in ki so imeli močne politične botre in močne sorodstvene povezave. "Ta veliki pok je bil po mojem mnenju organiziran tudi zaradi tega, ker so najbrž porabili že veliko denarja, na katerega so računali iz tega razpisa," je sklenil predsednik SDS Janša.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.