
Na prvem uradnem obisku nizozemske parlamentarne delegacije je bila glavna tema pogovorov obojestransko sodelovanje, predvsem v luči slovenskega članstva v Evropski uniji in zvezi Nato. Kacin je dejal, da med državama in njunima parlamentoma ni odprtih vprašanj, zato so večino časa posvetili razmeram v jugovzhodni Evropi in slovenskim stališčem do nedavnih dogodkov ter pričakovanjem Slovenije v zvezi z dosego miru in stabilnosti v regiji. De Boerova je pohvalila pobudo Jelka Kacina, da v Slovenijo povabi nizozemske predstavnike, in Slovenijo označila kot zelo zanimivo državo za Evropo. Poudarila je še, da Nizozemska podpira članstvo Slovenije v EU in zvezi Nato.
Kacin je nizozemski strani predstavil slovenska prizadevanja za stabilnost v regiji, saj je po njegovem mnenju od daleč težko soditi o državi kandidatki za članstvo v EU in imeti o njej realno predstavo. Kacin je obenem tudi izrazil zadovoljstvo z obiskom nizozemske delegacije, saj je to priložnost za izmenjavo mnenj in znanja. De Boerova pa je izrazila navdušenje s slovenskim reševanjem vsakdanjih težav, kot jim jih je predstavil Kacin, in pri tem izpostavila predvsem reševanje vprašanja manjšin in sosedskih odnosov. Po njenem mnenju se Slovenija z vsakdanjimi vidiki demokracije spopada na ustrezen in pameten način.
Dodala je še, da se Nizozemska zaveda, da mora Evropa pri reševanju trenutnih težav v mednarodni skupnosti držati skupaj. Na vprašanje o delovanju majhnih držav v EU in zvezi NATO, predvsem v luči nedavnih terorističnih napadov na ZDA, je de Boerova dejala, da je najpomembnejše, da vse relativno majhne države poskušajo vzdrževati kar največ stikov, saj so le skupaj močna sila v EU. Nizozemska je majhna država, vendar je bila ustanovna članica unije in zato tam igra pomembno vlogo. Slovenija pa igra pomembno vlogo v svoji regiji, je dejala de Boerova. Velikost države po njenem mnenju ni pomembna, pomembna je njena moč, stabilnost in način, kako se spopada s svojo odgovornostjo do preostalega sveta, do svojih sosedov, do EU in trenutno do protiterorističnih akcij. Le država, ki je pripravljena in sposobna biti odgovorna, je vredna članstva v mednarodni skupnosti. Slovenija in Nizozemska se s svojimi težavami spopadata na različne načine, saj imata različna kulturna ozadja v različnih delih sveta, vendar pa je obema skupna pripravljenost na odgovorno reševanje težav v svetu, je še dodala.
V zvezi z vprašanjem prehodnih obdobij za prosti pretok delovne sile iz držav kandidatk za članstvo v EU je de Boerova dejala, da se Nizozemska zavzema za prost pretok delovne sile, vendar pa mora kot članica unije sprejemati kompromise z ostalimi partnerkami. Težava je, da se večina članic unije ne strinja s prostim pretokom delovne sile iz novih držav članic, je poudarila in dodala, da se bo o tem še govorilo in poskušalo najti rešitev.
Nizozemska delegacija se je danes že sestala s predsednikom DZ Borutom Pahorjem, popoldne pa so predvideni še pogovori z ministrom za zunanje zadeve Dimitrijem Ruplom, ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, državnim sekretarjem obrambnega ministrstva Milanom Jazbecem in srečanje z nizozemskimi državljani, ki živijo v Sloveniji.