Republiški odbor Sindikata državnih in družbenih organov Slovenije (SDDO) od ministra za javno upravo Gregorja Viranta zahteva pojasnila o posledicah novele zakona o visokem šolstvu glede stopnje izobrazbe. "Če bo prišlo do poskusa spreminjanja ravni izobrazbe s sedme na šesto stopnjo in posledično do zniževanja plač, bomo sprožili ustavni in delovnopravni spor," še napovedujejo v sindikatu.
V SDDO ugotavljajo, da je bil zakon, ki pomembno posega v socialno-materialni položaj zaposlenih, sprejet brez socialnega partnerstva. S tem je bil kršen člen zakona o javnih uslužbencih, ki zavezuje predlagatelja oziroma pristojno ministrstvo, da je dolžno sindikatu v mnenje poslati predpis, ki posega v položaj zaposlenih.
Sindikat se v zvezi z novelo visokošolskega zakona nikakor ne strinja, da bi delavce iz dosedanje sedme stopnje uvrščali v šesto stopnje izobrazbe. Teh je po podatkih ministrstva za javno upravo v državni upravi približno 3800 oziroma 10,93 odstotka.
V sindikatu zato od Viranta pričakujejo pojasnila, kako se bo razreševala problematika glede novih ravni izobrazbe tako v zakonu o sistemu plač v javnem sektorju, ki opredeljuje devet tarifnih razredov, kot tudi v zakonu o javnih uslužbencih, ki razvršča izobrazbo v šest kariernih razredov.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.