Javni uslužbenci bodo ob izplačilu junijskih plač prvič na lastni koži občutili enega od ukrepov, ki jih prinaša zakon za uravnoteženje javnih financ. Plače se jim bodo znižale za osem odstotkov, kot je bilo sklenjeno ob kompromisu med predstavniki vlade, ki je sicer sprva želela plače znižati za 15 odstotkov, in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja.
Z znižanjem plač pa se bodo hkrati odpravila tudi plačna nesorazmerja. Izplačilo odprave tretje in četrte četrtine plačnih nesorazmerij je dosežek pogajanj med sindikati in predstavniki vlade. Za večino javnih uslužbencev odprava nesorazmerij blaži znižanje vrednosti plačnih razredov za osem odstotkov.
Javni uslužbenec v 13. plačnem razredu je imel po podatkih vlade januarja lani dobrih 766 evrov osnovne plače. Njegova osnovna plača bo odslej nižja za okoli 61 evrov in bo znašala 705 evrov. Javnim uslužbencem v 30. plačnem razredu se bo osnovna plača z okoli 1492 evrov znižala za 119 evrov na 1373 evrov. V najvišjem, 65. plačnem razredu, se bo osnovna plača s 5890 evrov znižala za 471 evrov na 5419.
30 odstotkov v šolstvu bo občutilo polno znižanje
Približno 30 odstotkom zaposlenih na področju vzgoje in izobraževanja se bo plača znižala za osem odstotkov, ker so bili ob prehodu na nov plačni sistem že uvrščeni v končne plačne razrede. Pri njih torej ne bo prišlo do odprave plačnih nesorazmerij.
Za šest odstotkov se bo plača znižala tudi približno 12 odstotkom zaposlenih z uradniškimi nazivi v državni upravi in v upravah lokalnih skupnosti ter v drugih državnih organih ter 11 odstotkom zaposlenih v javnih agencijah, javnih skladih, drugih javnih zavodih in javnih gospodarskih zavodih ter pri drugih uporabnikih proračuna.
Za štiri odstotke se bo plača znižala približno 39 odstotkom zaposlenih z uradniškimi nazivi v državni upravi in v upravah lokalnih skupnosti ter v drugih državnih organih. Približno 16 odstotkom zaposlenih na področju vzgoje in izobraževanja se bo plača znižala za dva odstotka, odpravlja se jim nesorazmerje v višini 1,5 plačnega razreda. Plača pa se ne bo znižala 86 odstotkom zaposlenih na področju zdravstva, približno 81 odstotkom zaposlenih na področju socialnega varstva in 70 odstotkom zaposlenih na področju znanosti, so še pojasnili na ministrstvu za pravosodje in javno upravo.
Prav tako se bodo znižale pokojnine, za katere izplačilo zagotavlja država iz proračuna in ne temeljijo na vplačanih prispevkih. Najvišja takšna pokojnina bo odslej omejena na 1450 evrov. Pokojnine v znesku do 622 pa se ne bodo znižale.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.