
Sindikat kmetov Slovenije je sicer včeraj izrazil nezadovoljstvo z delom Zadružne zveze Slovenije in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), ki kot lastnika kapitala v mlekarnah prek svojega lastništva ne storita več, da se odkupna cena mleka z današnjim dnem ne bi znižala. Po besedah podpredsednika kmečkega sindikata Petra Kranvogla v mlekarnah obstaja še veliko rezerv, ki bi jih lahko izkoristili. "Če naših zahtev po nespremenjeni odkupni ceni mleka ne bodo upoštevali, bomo začeli s sindikalnim bojem," je dejal Kranvogel, za zdaj pa ni želel napovedati, za kakšne oblike sindikalnega boja naj bi šlo.
Dan pred napovedanim znižanjem odkupne cene mleka za evropsko mlečno premijo 2,47 tolarja po litru so se sestali tudi direktorji kmetijskih zadrug. Poudarili so, da se ne strinjajo z znižano odkupno ceno mleka, sicer pa podpirajo stališča pogajalske skupine, ki zahtevata od mlekarn, naj te posredujejo točne podatke o njihovem poslovanju v prvih mesecih letošnjega leta oziroma o nastalih izgubah pri poslovanju
KGZS: zavzemali smo se za ohranitev cen

V KGZS zatrjujejo, da so se ves čas zavzemali za ohranitev odkupnih cen mleka, ki se že več let niso spreminjale, medtem ko stroški proizvodnje rastejo.
"Zavedamo se, da so slovenske mlekarne izbrale junij za znižanje cen načrtno, saj poznajo gibanja cen v EU - sezonski padci cen - in je to obenem čas, ko je ponudba mleka vsako leto največja," so še poudarili v KGZS in dodali, da bodo še naprej sledili gibanjem cen mleka v Evropi in gibanju odkupa mleka doma ter ustrezno ukrepala.