"Ko so nas pozvali, naj se priključimo ekipam, ki pomagajo gasiti na Krasu, niti za trenutek nisem pomislila, da je to morda prenevarno zame," pravi Manja Weinzerl iz PGD Smolnik. "Ko je bil aktiviran državni načrt, sem kar slutila, da bomo tudi me morale pomagati, že takrat sem iz kavča živčno spremljala, kdaj bom tudi jaz lahko šla in pomagala," dodaja. Vpoklicali so jo peti dan tako kot Bernardko Partlič. Skupaj s svojo ekipo sta z delom pričeli zvečer.
"Ponoči, teren je nedostopen, nismo se smeli oddaljiti od cest, ker je tam še vedno veliko neeksplodiranih ubojnih sredstev. Noč, nepoznan teren, zagori tu, zagori tam ... Ogenj in velika vročina, na sebi pa več kilogramov težka zaščitna oprema," pripoveduje Bernarda Partlič.
"Takrat si pod takšnim adrenalinom, da daš gor, greš, ne pomisliš na vročino, pomisliš na najboljše, primerno se hidriraš," pojasnjuje Manja Vajncerl. "Ko so na Krasu ljudje videli, da smo tudi ženske bile prisotne, jaz mislim, da so ljudje kar ponosni, ko vidijo, da tudi ženske pomagajo. A pri gašenju lahko pomagajo le tiste, ki so za to usposobljene," še dodaja.
Ob tem moraš razmišljati tudi o svoji varnosti, a žene te izključno želja po pomoči ljudem, pripovedujeta gasilki.
Robi Hadner, poveljnik PGD Slemen pravi: "V našem gasilskem društvu jih imamo 12, a imamo le tri gasilke operativke, ki imajo opravljen zdravniški pregled in vso opremo, da lahko posredujejo na intervencijah."
"So fizično močne osebe, da se lahko kosajo z gasilci, tudi kombiniramo, da imamo moške in ženske skupaj v paru, da se moč porazdeli," pa dodaja Uroš Zorman, poveljnik PGD Smolnik.
Tudi gasilci nič več ne skrivajo dejstva, da so gasilke v intervencijah zelo dobrodošle, pogosto pa zaradi svoje rahločutnosti odločilno vplivajo na razplet dogodkov.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.