Slovenija

'Nismo zadovoljni s to slabo vladno politiko'

Ljubljana, 02. 06. 2011 15.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Tako pravi Karl Erjavec, ki opozarja, da je pokojninska reforma nepravična. Pravi, da vlada "vse stavi le nanjo, namesto da bi pripravila celoten paket ukrepov za izhod iz krize".

Lani sprejet interventni zakon, ki zamrzuje pokojnine, je med glavnimi razlogi, zakaj je DeSUS proti pokojninski reformi, je dejal predsednik stranke Karl Erjavec. Reforma tako tudi s predvidenim usklajevanjem pokojnin z rastjo plač ne bo pomagala. Razmerje med pokojninami in plačami se bo zaradi interventnega zakona še povečevalo, meni Erjavec.

Predlagana reforma ni pravična

Po besedah Erjavca je sicer "reforma potrebna, a ne taka". Po njihovem mnenju ni pravična in nas ne bo potegnila iz gospodarske krize. Pridružujejo se tudi mnenju sindikatov, da s podaljšanjem delovne dobe v tem trenutku ne bomo rešili finančne situacije.

Pričakuje zavrnitev pokojninske reforme

DeSUS - 11
DeSUS - 11 FOTO: Damjan Žibert
Predsednik DeSUS zato pričakuje, da bodo ljudje v nedeljo zavrnili pokojninsko reformo. Kot razlog za to je Erjavec navedel dejstvo, da bi morala vlada pri njenem oblikovanju najti širše soglasje. Poleg tega pokojninska reforma po besedah predsednika stranke ne bo sprejeta tudi zato, ker ljudje vidijo, da vlada "vse stavi le nanjo, namesto da bi pripravila celoten paket ukrepov za izhod iz krize".

Kaj po padcu reforme?

Po padcu reforme bo treba po njegovih besedah takoj obuditi pogovore, "saj bo nekaj potrebno storiti za vzdržnost pokojninskega sistema". Glavna rešitev pa je gotovo odpiranje novih delovnih mest, meni Erjavec.

'Nismo zadovoljni s to slabo vladno politiko'

Današnji sestanek poslanske skupine in vodstva stranke pa je po njegovih besedah bil namenjen pogovoru, kako bo stranka nastopala v naslednjih mesecih do konca mandata. Ob tem je dodal, da "niso zadovoljni s to slabo vladno politiko".

Rekonstrukcija vlade in zamenjava določenih ministrov

Erjavec je na novinarsko vprašanje o podpori stranke predčasnim volitvam dejal, da bi bilo dobro, da bi predsednik republike sklical sestanek parlamentarnih strank in bi tako skupaj pogledali trenutno stanje v državi. V primeru, da bi večina strank podprla predčasne volitve, jim DeSUS, kot pravi njen predsednik, ne bi nasprotoval.

Po referendumski nedelji pa Erjavec predvideva, da bo premier Pahor izvedel rekonstrukcijo vlade ter zamenjal določene ministre.

V KSS Pergam predstavnikom vlade očitajo zavajanje

V KSS Pergam so opozorili, da vladni predstavniki v odzivih na njihov predlog sprememb pokojninskega sistema zavajajo. Njihove izjave po besedah predsednika KSS Pergam Dušana Rebolja kažejo tudi na neobčutljivost do tistih, ki delajo v težkih delovnih pogojih in na zdravju škodljivih delovnih mestih.

Zlasti kritičen je bil Rebolj do besed predstavnika ministrstva za delo Petra Pogačarja, ki se je ob predlogu Konfederacij sindikatov Pergam in KS 90 vprašal, ali "gremo dejansko na referendum zaradi enega leta razlike". Za Rebolja je izjava zavajajoča in kot pravi, ne drži, ker njihov predlog dejansko pomeni dve leti. Pa tudi če bi šlo za eno leto, bi bila izjava podcenjujoča in nesramna do tistih, ki delajo na težkih in zdravju škodljivih delovnih mestih in za katere je vsako leto pomembno.

Kot pojasnjuje, ne predlagajo le znižanja starostne meje s 65 na 63 let starosti, ampak tudi znižanje pokojninske dobe: pri moških s 43 let na 42 in pri ženskah iz 41 na 40 let. Za daljšo pokojninsko dobo nad 40 oz. 38 let bi zaposleni dobili bonuse, odbitki za tiste, ki ne bi zmogli doseči polnih pogojev, pa bi se prepolovili.

Rebolj poudarja, da njihov predlog ne bi imeli posledic za tiste, ki študirajo in se zaposlijo pri 25 ali 26.letu, saj bodo ti tako morali delati do 65. leta starosti, da bodo dosegli 40 let pokojninske dobe. Bi pa imel predlog posledice za tiste, ki so začeli delati zgodaj in ki jih vladni predlog sedaj postavlja v neenakopraven položaj.

Kot primer je izpostavil, da bi moral nekdo, ki je začel delati pri 21 oz. 22 letih, po vladnem predlogu delati do 64. oz. 65. leta, ko bi dopolnil 43 let pokojninske dobe, po njihovem predlogu zaradi znižanega starostnega pogoja pa dve leti manj. Če bi delal več kot 40 oz. 38 let, pa bi dobil tudi bonus.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rageinblack
03. 06. 2011 03.39
Hvala tudi za ves stres, za smrti, bolezni, obup, črno prihodnost, brezposelnost, upad natalitete, jezo, sovraštvo in vse slabo ki ste prinesli z vašim ABSURDOIZMOM... Taki ljudje kot ste vi si ne zaslužijo... ma prav ničesar v življenju.
rageinblack
03. 06. 2011 03.32
Nemo zadovoljni ne z vlado ne s politiko, kaj vam še ni jasno... Same laži, kraje in afere ter strma pot navzdol, to je vse kar smo pridobili v zadnjih 20 letih. SRAMOTA na celi črti!!!
?ino Zupi?i?
02. 06. 2011 23.00
Pahor je čas da odstopiš ti in vsi tisti katere si pripeljal pa pljuvajte sami po sebi ne po nas kateri hočemo normalno živeti saj me država prisiljuje da naredim samomor ker nimam tako visoke plače kot vi niti ne regresov tako nizkih kakor so vaši 1 vaš regres je enak mojim 13 plačam -- kako je sam sebi lagat
Jožajoža
02. 06. 2011 21.35
lenuhi,delomrzneži in namišljeni bolniki se bojijo, da bodo delali dalje. bojijo se, da bodo nekoč res morali začeti končno delat za sebe,zato glas proti je podpora lenuhom in delomrznežem in še kmetom povrh.
Pepermint
02. 06. 2011 18.28
Kaj pomeni pokojninska reforma?: To da bodo starejši delali še dlje in s tem onemogočali sproščanje delovnih mest, ki bi jih zasedli mladi ljudje, ki nimajo zaposlitve! Posledično se bodo "mladi" zaposlili šele pri 30-ih kar pomeni da penzije ne bodo niti dočakali, saj ob doživedju upokojitvene starosti ne bodo imeli dovolj delovne dobe in s tem ne bodo dosegli obeh nujnih pogojev (starosti in polne delovne dobe), ki omogočata polno pokojnino! Borat, Borat,... nimam besed zate, tvoje ministre in kvazi ekonomiste ki ti svetujejo,....
usi-glih
02. 06. 2011 18.01
Grčija leti v dno sprostim padom... Mi pa s premosorazmernim pospeškom na kvadrat , tako da se najbr sploh ne bomo zavedeli kdaj bomo treščili ob dno ...špljacccc. Za to se lahko zahvalimo odlični perspektivni vladni ekipi ,ki nas od prvega dne njihove izvolitve " rešuje " iz krize.
VURDERINGER
02. 06. 2011 17.26
BELGIJA JE ŽE 2 LETI BREZ VLADE IN FANTASTIČNO FUNKCIONIRA! PREPRIČAN SEM, DA BI BIL TAKŠEN RECEP PRIMEREN TUDI ZA SLO., VSAJ ŠKODO NE BI DELALI!!
enaneza
02. 06. 2011 17.24
Ja, ampak kakorkoli g. Erjavec - bili ste KAR DOLGO ČASA del te vlade in tako nosite tudi svoj del odgovornosti. Če bi vlado zapustili po pol leta ko se je že videlo kam drvimo bi še razumela vaše komentarje. Tako pa ste zame isti kot SD, LDS in Zares. Na žalost. Saj vam ni bilo nujno iti v koalicijo z njimi... Samo koristi so bile očitno dovolj dobre da ste se spečali z njimi.
wizeman
02. 06. 2011 17.20
Ljudstvo ima po navadi tako vlado KAKŠNO SI ZASLUŽI. Ker smo Slovenceljni radi izjeme, imamo izjemoma BOLJŠO VLADO, KOT SI JO ZASLUŽIMO. Kar nam tudi ni po godu. Mislim, da se bo to v kratkem spremenilo.
vetrolov
02. 06. 2011 16.19
ta vlada ni vredna ušivega komentarja !
MOSSAD001
02. 06. 2011 16.02
Ta vlada leva je slabše kod nič !! Sama škoda pa puff jih je !!