V boju za samostojno državo smo zmagali tudi zato, ker se nismo delili na "vaše in naše" in ker smo bili v soočenju z zunanjo nevarnostjo enotni, je danes na slovesnosti ob 20. obletnici Manevrske strukture narodne zaščite v Ljubljani dejal predsednik republike Danilo Türk.
Predsednik je v govoru opozoril, da se je raven politične kulture od dogodkov pred 20 leti znižala in da smo priče vsakršnih obtoževanj. Prav tako je svetovna recesija neizprosno razgalila tako naše pomanjkljivosti kot tudi šibkost Evropske unije, je prepričan, zato meni, da moramo najprej aktualizirati vprašanje naše suverenosti.
"Suverenost smo si izborili z osamosvojitvijo in je nismo nikoli izgubili, četudi smo se do nje pogosto vedli kot do nadležne skrbi," je tako spomnil. Skrb za usposobljenost in dobro delo institucij je povezal z ohranjanjem varnosti ter omenil poplave, ki so v minulih dneh prizadele mnoge kraje po Sloveniji. Ob tem pa se je zahvalil vsem, ki so pomagali pri reševanju in odpravljanju posledic.
Sicer pa je poudaril, da so bila dejanja, ki se jih spominjamo danes, med najpomembnejšimi zagotovili uspeha slovenske osamosvojitve. Na kratko je spomnil na boj Slovencev za svoje ozemlje in suverenost, od generala Rudolfa Maistra naprej. Podrobneje se je posvetil Teritorialni obrambi (TO), ustanovljeni leta 1968. Po njegovem mnenju je razvoj TO zgodba o domoljubju in uspehu. Nadaljeval je, da so bili izkušeni pripadniki TO okostje Manevrske strukture narodne zaščite.
Zatem je spomnil na sprejetje amandmajev k ustavi 27. septembra 1990, "kar je imelo še več drugih, politično in vojaško pomembnih učinkov na oblikovanje slovenske oborožene sile".
Kučan: Domovina je le ena
Tudi predsednik Zveze policijskih veteranskih društev Sever Miha Molan je v uvodnem delu proslave omenil enotnost, ki je spremljala osamosvojitveni čas. Tisti čas je bil zelo težak, vendar smo bili izjemno enotni, je pojasnil in dodal, da se je tako poskrbelo za obrambo izvajanja demokratičnih načrtov. "Če ne bi bilo slovenske milice in Teritorialne obrambe, bi pridobitev demokracije zelo težko realizirali," je povedal.
Kljub temu poudarjanju enotnosti pa ni mogoče mimo dejstva, da tako predstavnikov takratne vlade kot tudi predstavnikov današnje opozicije na slovesnosti ni bilo.
Nekdanji predsednik države Milan Kučan je novinarjem po slovesnosti dejal, da enotni ne bomo nikoli, vendar je domovina le ena. Ob tem je izrazil obžalovanje, da se je delitev začela kmalu po letu 1991, saj se organizirajo dvojne proslave in delijo dvojna odlikovanja, kakor da bi bili domovini dve.
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal pa je opozorila, da je bistveno to, da sta vojaško in policijsko združenje združeni v skupni proslavi in v skupnem apelu k enotnosti.
Slovesnosti so se poleg Türka, Kučana in Kresalove udeležili številni člani vojaškega in policijskega veteranskega združenja, predsednik državnega zbora Pavel Gantar, ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Alojz Šteiner, generalni direktor policije Janko Goršek in ljubljanski župan Zoran Janković.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.