Nekateri slovenski turisti, ki so ostali v Nepalu, čeprav ga je prizadel potres in so razmere na terenu katastrofalne, so zgroženi nad izjavami vodje konzularnega sektorja Andreja Štera. Ta je namreč ob dejstvu, da so nekateri Slovenci nadaljevali s potovanjem po Nepalu, dejal, da se še "nikoli niso ubadali s primerom tako neresnega predajanja turističnim občutkom ob dejstvu, da je Nepal soočen s silno tragičnimi posledicami".
"Morda so nekateri res ravnali nepremišljeno, vendar z vašimi kritikami ne morete tega posploševati na vse, ki smo se znašli v tej situaciji. Večina se verjetno ne "predaja turističnim občutkom", temveč aktivno rešuje svojo lastno situacijo," je v odgovor na Šterove kritike zapisal Oto Žan, eden od Slovencev, ki je še vedno v Nepalu.
Pravi, da občutki niso prijetni in da so bili nekateri na potovanje pripravljeni v največji možni meri. Tako so si pred odhodom uredili primerno zavarovanje, opremo za bivanje na prostem in satelitski telefon. "Mislim da je to dovolj dober argument, da vsi "Slovenci ne potujemo tako kot živimo – zelo lahkomiselno," je kritičen do besed Andreja Štera.
Takoj po potresu sta poklicala družini

Kot pravi, se mnogi tudi po potresu obnašajo zelo odgovorno S sopotnico sta v takoj po potresu poklicala svoji družini, ki sta jima uredili letalski vozovnici za pot domov. Pravi pa, da od ministrstva ni dobil nobenega obvestila. "O organiziranem reševanju Slovencev s strani MZZ sem izvedel preko svojcev iz Slovenije, kar je bilo en dan po tem, ko sva že imela urejeni povratni letalski karti," je dejal in še dodal, da od ministrstva ni prejel nobenega klica, sporočila ali elektronske pošte. To ga pa čudi, glede na to, da so ga uspeli kontaktirati slovenski novinarji.
MZZ odgovarja na kritike
Na zunanjem ministrstvu so odgovorili na trditve Žana, da ga ministrstvo ni kontaktiralo niti poslalo kakega sporočilo. Pravijo, da te trditve ne držijo.
"Ves čas reševanja in iskanja Slovencev v Nepalu smo bili v kontaktu z njegovim očetom, ki se je sam ponudil, da bo vezni člen med ministrstvom in sinom ter da bo obveščal sina in njegovo prijateljico o priporočilih in novostih. Satelitski telefon, ki ga ima Žan mlajši, je bil, ko smo ga večkrat poslušali kontaktirati neposredno, izklopljen, kar je povsem razumljivo v teh razmerah, ko je treba varčevati z energijo v baterijah. Naši številni klici na njegovo številko so tako žal zveneli v prazno," so zapisali.
Dodali so, da cenijo upanje, ki ga Žan sporoča slovenskim medijem, "da upa, da se vsi Slovenci srečno vrnemo v domovino". Ne morejo pa mimo dejstva, da sta prav Oto Žan in njegova sopotnica odklonila možnost, da bi iz Nepala odšla že 28. aprila s češkim humanitarnim letom, pač pa sta se raje odločila za kasnejši, komercialni let. "Upamo, da bo tudi dodatnih nekaj dni zanju minilo brez nezgod," so še sporočili iz ministrstva in dodali, da je sicer kopija korespondence njihove dežurne službe z očetom Žana mlajšega na razpolago za vpogled v konzularnem sektorju.
Kritični tudi v turistični agenciji

Na izjavo vodje konzularnega sektorja Andreja Štera, ki je opozoril da se nekateri popotniki odločajo za "šibka potovalna zavarovanja", ki ne pokrivajo večjih tveganj, ob tem pa je omenil primer potnika, ki potuje prek agencije TrekTrek, se je odzvala tudi Uršula Kordiš iz te turistične agencije.
Vsi potniki agencije TrekTrek se vračajo proti Katmanduju, je dejala in pojasnila, da imajo tudi vsi sklenjeno primerno zdravstveno zavarovanje in tisti, ki so se odpravili na treking, tudi doplačila za višino. "Vsak, ki potuje preko agencije TrekTrek ima sklenjeno asistenco v tujini Coris z dvojnim kritjem, če gre za treking na višini nad 3500 metrov, imajo tudi doplačilo," je dejala Kordiševa.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.