V NLB smo seznanjeni s sklepi vlade, ker pa vsebine predvidenih zakonskih in podzakonskih sprememb ne poznamo, je še preuranjeno za komentarje oz. ocenjevanje njihovih posledic. Dokler napovedane spremembe zakonov in uredb, ki urejajo izdajo poroštva, ne bodo znane, so aktivnosti za izdajo obveznice NLB začasno odložene, so dejali v Novi Ljubljanski banki.
"Ponovno poudarjamo, da se banka pri obravnavi posojil odloča izključno na podlagi strokovnih, poslovno-ekonomskih kriterijev, upoštevajoč razmere v širšem okolju. Pri svojem ravnanju deluje skladno z zakonskimi določili, internimi akti in sklepi organov upravljanja ter v interesu banke, vseh njenih delničarjev, varčevalcev ter tujih in domačih kreditorjev. Navedeno seveda velja tudi za kredite za menedžerske odkupe podjetij," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Opozorilo Banke Slovenija
V Banki Slovenije poudarjajo, da je država pomemben vendar ne edini lastnik NLB in NKBM. Banka Slovenije tako od članov uprav in nadzornih svetov bank in hranilnic zahteva, da upoštevajo cilje banke kot celote in morajo tem ciljem "podrejati morebitne drugačne osebne ali posamične interese delničarjev, uprave, javnosti ali drugih oseb“, poudarjajo v Banki Slovenija.
Banka Slovenije tudi od ostalih bank in hranilnic zahteva, da si v vseh okoliščinah prizadevajo za neodvisno sprejemanje odločitev in na tej podlagi presojajo morebitna mnenja in navodila tistih, ki so jih izvolili, predlagali oziroma imenovali. Poudarjajo, še da v bankah v pretežni posredni ali neposrednio državni lasti potekajo revizije menedžerskih prevzemov, vendar poudarjajo, da bodo šele na podlagi revizij ugotovljena konkretna dejstva, na podlagi katerih bo mogoče sklepati o kršenju pravil in sklepov Banke Slovenija.
Banka Slovenija je še pohvalila prizadevanja vlade za reševanje finančne krize in hkrati dodala, da bi z bolj jasnimi pravili povečala učinkovitost državne podpore , ki še vedno ni zaživela v polni meri. Poudarili so še, da pozorno spremljajo financiranje prevzemnih aktivnosti s pomočjo kreditov, ki jih odobravajo banke.
NKBM: O posojilih nismo odločali
Nadzorni svet Nove kreditne banke Maribor (NKBM) se je danes odzval na sklepe, ki jih je vlada sprejela glede reprogramov posojil.
Poudarjajo, da nadzorni svet NKBM deluje v sedanji sestavi od začetka septembra preteklega leta. "V tem času ni odobril oziroma dal soglasja k nobenemu posojilu za managerski odkup podjetij, kar tudi ni v pristojnosti nadzornega sveta. V času svojega delovanja je stalno spremljal vprašanje primernega zavarovanja kreditov in tudi odobrenih kreditov za managerske odkupe. Od uprave ves čas tudi zahteva ustrezno skrbnost glede zavarovanj teh kreditov. Sodelovanje z upravo je ustrezno in le-ta deluje v skladu s sprejetimi poslovnimi načrti," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
V nadaljevanju navajajo, da nadzorni svet "o podaljšanju kreditov za managerske odkupe v letošnjem letu, ki naj bi jih odobrila NKBM, ni bil obveščen in ni odločal". Zato je na današnji seji sprejel sklep, da uprava pripravi poročilo o podaljšanju posojil za menedžerske odkupe v letu 2009 oziroma novih odobritvah.
Včeraj je ministrski zbor sklenil, da v primeru nekaterih reprogramov posojil, povezanih z menedžerskimi prevzemi in lastniško konsolidacijo, pričakovanja vlade niso bila uresničena, upravi in nadzorna sveta NLB in NKBM pa niso sledili sklepom Banke Slovenije. Vlada meni, da obstoječa nadzorna sveta ne izpolnjujeta odgovorno svojih nalog in obveznosti.
Zadnje dni je prišlo prav zaradi omenjenih težav do razhajanj v vladni koaliciji. Gospodarski minister Matej Lahkovnik pa je zagrozil celo z odstopom. Ker je bil s sprejetimi sklepi zadovoljen, se je Lahovnik odločil, da bo ostal na položaju.
Janša: Sklep vlade ni rešil ničesar
Predsednik SDS Janez Janša je danes poudaril, da četrtkov sklep vlade o ravnanju bank NLB in NKBM v primeru nekaterih reprogramov posojil, povezanih z menedžerskimi prevzemi in lastniško konsolidacijo, ni rešil ničesar, le pomiril razmerja znotraj koalicije. Po njegovem je treba preprosto izvajati dopolnjen zakon o javnih financah. "Vlada ne sme sprejemati sklepov, s katerimi zgolj ponavlja tisto, kar piše v zakonu, in to, kar je sprejela v četrtek, že bolj ali manj piše v zakonu, ki je bil sprejet v državnem zboru," je dejal Janša ob današnji predstavitvi svežnja predlogov največje opozicijske stranke za izboljšanje gospodarskih in socialnih razmer v Sloveniji in dodal, da bi se zakon o javnih financah moral preprosto izvajati.
"Včerajšnji sklep ni prinesel ničesar. Kar veže pristojne institucije, je zakon," je poudaril in dodal, da je ta sklep zgolj "besedilo, s katerim so pomirili razmerja znotraj koalicije, rešil pa ni ničesar". "Posojilo, ki je bilo podaljšano, ostaja podaljšano, predsednik uprave banke, ki ga je podaljšala, ostaja predsednik uprave, koalicija ostaja cela," je zatrdil in izrazil prepričanje, da edino dejstvo ostaja to, da je "nekdo dobil denar".
Vlada je v četrtek po koalicijskih trenjih, ki jih je povzročilo reprogramiranje 150 milijonov evrov posojila Infond Holdingu, ugotovila, da v primeru nekaterih reprogramov posojil, povezanih z menedžerskimi prevzemi in lastniško konsolidacijo, pričakovanja vlade niso bila uresničena, upravi in nadzorna sveta NLB in NKBM pa niso sledili sklepom Banke Slovenije.
Vlada je poudarila, da se se s tem ne strinja in izrazila mnenje, da obstoječa nadzorna sveta ne izpolnjujeta odgovorno svojih nalog in obveznosti.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.