Zagovornica predsednika vlade Janeza Janše Nina Zidar Klemenčič je ocenila, da je bila odločitev, s katero je Okrožno sodišče v Mariboru odločilo, da za zasebno tožbo Ninamedie zoper Janšo ni podlage, pričakovana. Po prepričanju odvetnice je bila tožba že v osnovi nesmiselna in brez podlage, "prav tako pa je bila slabo utemeljena".
Zidar Klemenčičeva ocenjuje, da je sodišče v razsodbi "zelo prepričljivo utemeljilo, zakaj tožba ni dopustna". Prav tako je po njeni oceni zelo podrobno obrazložilo, kaj je pravica do svobode izražanja in zakaj je govor, ki ga je v intervjuju za Večer uporabil Janša, dopusten in nujno potreben za obstoj demokratične družbe. Med drugim je, kot je dejala, tudi napisalo, da bi morala biti Ninamedia malo bolj "razumljiva glede na to, s čim se ukvarja".
Janša je le izrazil svoje mnenje
Kot je znano, je Okrožno sodišče v Mariboru odločilo, da za zasebno tožbo, ki jo je zoper Janšo januarja letos vložila Ninamedia, ni podlage. Po mnenju sodišča iz Janševih izjav za Večer namreč ni razviden namen zaničevanja, ampak je šlo le za izražanje njegovega mnenja, da se na javnomnenjske raziskave ne gre zanašati.
Ninamedia je zasebno tožbo zoper Janšo vložila zato, ker je decembra 2007 v intervjuju za časopis Večer med drugim izjavil, da je družba za raziskovanje javnega mnenja Ninamedia "hišna služba Gregorja Golobiča" ter da Socialni demokrati "sami svoji Ninamedii seveda ne verjamejo".
"Imamo tudi izkušnjo, ko je po vseh časopisih, javnomnenjskih raziskavah, objavljenih septembra 2004, torej mesec pred parlamentarnimi volitvami, LDS imela dvakrat boljši rezultat kot SDS. Še dva tedna pred volitvami so v Ninamedii napovedali njeno prepričljivo zmago, pa smo na volitvah vseeno zmagali. Ninamedia in njej podobne agencije z objavljanjem anket predvsem v Dnevniku in vzporedno na POP TV javnega mnenja ne merijo, ampak ga skušajo ustvariti. Zato jim ne zaupajte. Še najmanj takrat, ko vam kažejo veliko," je tedaj izjavil Janša.
Ninamedia: Janša namerno žalil
S civilno tožbo, ki so jo vložili na Okrožno sodišče v Ljubljani, so zahtevali odškodnino v višini 20.000 evrov, očitali so mu storitev kaznivega dejanja obrekovanja in razžalitve. "Janša je o Ninamedii trdil neresnična dejstva, ki lahko škodujejo njeni časti ali dobremu imenu, čeprav je vedel, da je to, kar trdi, neresnično,'' so zapisali v kazenski ovadbi.
V Ninamedii so prepričani, da se je Janša zavedal, da jih namenoma javno žali in zaničuje. V obrazložitvi tožbe so Janševe kritike zanikali ''Državnozborske volitve so bile 3. oktobra 2004. /.../ Rezultati, ki so jih objavili 23. septembra 2004, so tako LDS kot SDS napovedovali enako število glasov, torej 26,4 odstotka, zadnji rezultati z dne 1. oktobra 2004, ki pa jih niso objavili zaradi prepovedi objavljanja sedem dni pred volitvami, so SDS napovedali 28,7, LDS pa 25,5-odstotno podporo.''
V obrazložitvi so še zapisali: ''Izjava, da je Ninamedia hišna služba Gregorja Golobiča, je žaljiva in zaničevalna. Izjava deluje provokativno in posmehljivo. Žaljiva je tudi izjava, da SD svoji Ninamedii ne verjame.“
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.