Branimir Štrukelj, predsednik SVIZ, je ob podpisu protestne izjave Proti uničevanju javnega šolstva dejal, da so slednjo pripravili "v skrbi in zaradi strahu, da ne bi v Sloveniji naredili premikov v izobraževanju, ki bi lahko dolgoročno škodili šolstvu in izobrazbeni ravni državljanov“. "Glede na to, da nimamo naftnih polj in zlatih rudnikov, bi morali vlagati v izobraževanje!“ je prepričan, a hkrati razočaran nad vlado, ki po njegovih besedah stvari spreminja nepremišljeno in s premalo posvetovanji. Kot je dejal, je osnovna misel izjave naslednja: "Mi verjamemo, da je mogoče iz kompleksne družbene krize priti tako, da ustvarimo pogoje, ki bi omogočali večje vlaganje v izobraževanje.“ Pot, ki jo ubira vlada, je zgrešena in ne pelje v perspektivo, ki bi omogočila večjo blaginjo državljanov, pravi Štrukelj, ki upa, "da bo ministrstvo srečala pamet“.
V izjavi, ki jo je danes podpisalo 14 organizacij, so zapisali, da varčevanje v izobraževanju, od vrtcev do univerz, ne more prispevati k izhodu iz krize, ampak slednjo celo ohranja in ob tem utrjuje brezizhodno stanje. Kot pravijo, so drugje po Evropi vlaganja v šolstvo celo povečali. "Podpisniki vlado pozivamo, naj opusti namero o zaostrovanju standardov in normativov, zmanjševanju proračunskih sredstev za financiranje javnih vrtcev in šol ter javnega visokega šolstva, ker ogroža kakovostnejšo prihodnost ter blaginjo državljank in državljanov," pravijo. Pridružujejo se opozorilu protesta fakultet ter pravijo, da "imajo vsi pedagoški delavci poleg neposredne pedagoške obveznosti še celo vrsto drugega dela in obveznosti, zaradi katerih morajo velikokrat delati celo več, kot je njihova tedenska štirideseturna delovna obveznost".
Nasprotujejo povečanju števila otrok in učencev v oddelkih ter opozarjajo, da v javnih vrtcih že zdaj ne dosegajo predpisane kvadrature igralne površine na število otrok. Izpostavljajo pomen podružničnih šol za ohranitev in razvoj slovenskega podeželja. "Enostranskim poskusom vlade, da spremembe uveljavi brez predhodne uskladitve s stroko, ravnatelji in strokovnimi delavci, bomo dejavno nasprotovali," še pravijo in ministrstvu očitajo prikrivanje informacij o združitvah, za katere so se odločili brez analiz. Pravijo, da je takšen aroganten odnos tako do zaposlenih kot do samih dijakov in njihovih staršev nesprejemljiv.
Sami ocenjujejo, da je vzgojni in izobraževalni sistem pri nas ustrezen, treba pa ga je dograjevati. "Nismo nasprotniki, temveč kompetentni socialni partnerji, ki jim ni vseeno za prihodnost slovenskega izobraževalnega sistema, zato želimo v dobro našega šolstva sodelovati pri vpeljevanju sprememb,“ so še zaključili.
Štrukelj je še sporočil, da so v začetku tega tedna za sprejem zaprosili predsednika države Danila Türka, saj bi mu radi povedali svoje skrbi in predstavili svoje mišljenje. "Z veseljem povem, da je predsednik našo prošnjo sprejel in da se bomo z njim sestali že jutri," je še zaključil.
Izjavo so podpisali Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije, Sindikat direktorjev in ravnateljev, Združenje ravnateljic in ravnateljev vrtcev, Skupnost vrtcev Slovenije, Združenje ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije, Društvo ravnateljev Slovenije, Zveza srednjih šol in dijaških domov Slovenije, Dijaška organizacija Slovenije, Zveza društev pedagoških delavcev Slovenije, Društvo specialnih in rehabilitacijskih pedagogov Slovenije, Društvo šolskih svetovalnih delavcev Slovenije, Društvo učiteljev podružničnih šol Slovenije ter Društvo šolskih knjižničarjev Slovenije.
Ministrstvo: Ali si sindikati sploh želijo dialoga in dogovora?
Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport odločno zavrača trditve glede uničevanja javnega šolstva. "Naša prizadevanja gredo namreč prav v nasprotno smer, da kljub zaostrenemu gospodarskemu in finančnemu stanju ohranimo visok standard javnega šolstva. Ukrepi, ki jih načrtujemo, niso na škodo kakovosti, pač pa težijo k racionalizaciji poslovanja šol in vrtcev,“ so zapisali v odzivu in dodali, da današnja izjava temelji na navajanju netočnih podatkov in na podtikanjih brez nikakršne osnove ter da bolj spominja na grožnjo kot na dialog.
Glede vsebine izjave ministrstvo poudarja, da v zvezi z osnovnimi šolami ne želi povečevati najvišjega števila otrok v razredih, želi pa uravnotežiti stanje na različnih šolah in v različnih okoljih ter s tem zagotoviti vsem otrokom, v mestih in na podeželju, enake možnosti. Prav tako nihče ne namerava ukinjati podružničnih šol na podeželju, pravijo. Na področju vrtcev na ministrstvu ugotavljajo, da večina občin že zagotavlja predvideno kvadraturo igralnih površin na otroka, nekatere občine pa se glede tega še usklajujejo. Je pa tudi res, da obstajajo v številnih primerih proste površine v osnovnih šolah, ki bi jih občine lahko namenjale otroškim vrtcem, pravijo.
S spremembami mreže srednjih šol po njihovih besedah nobenega poklica ne ukinjajo in nobenega dijaka nikamor ne selijo. Za vršilce dolžnosti ravnateljev so imenovali izključno tiste ravnatelje, ki so to delo že opravljali, pravijo in dodajajo, da z nekaterimi spremembami trdijo celo nasprotno, in sicer da krepimo dostopnost šolstva. Tak ukrep je ugodnejša cena mesečne vozovnice za dijake, z novim pravilnikom za financiranje višjih šol pa naj bi urejali tudi status študentov s posebnimi potrebami.
"Zavračamo tudi trditve, da ministrstvo ni prisluhnilo argumentom vodstev srednjih šol glede združevanja, saj smo se z njimi sestajali, se pogovarjali, jim prisluhnili in ravno na podlagi njihovih argumentov rok za združevanje za nekatere šole podaljšali do 1. 1. 2013,“ trdijo na ministrstvu.
Ne moremo se strinjati s podpisniki peticije, da jih ministrstvo potiska v vlogo nasprotnikov. Ves čas se namreč dogovarjamo s predstavniki sindikatov, z vodstvi šol, ves čas potrpežljivo vodimo dialog. Prepričani smo, da bomo do zadovoljivega končnega rezultata lahko prišli v umirjenem dialogu, ki se ne vodi s pisanjem peticij. Danes objavljena izjava pa postavlja resno vprašanje, ali si sindikati sploh želijo dialoga in dogovora. "Slovenija potrebuje preboj v nove načine razmišljanja, v inovativnost in ustvarjalnost in zato zavračamo razmišljanje sindikata, ki vztraja na starih, uhojenih in preživetih poteh, ki so med drugim pripeljale Slovenijo v sedanjo krizo,“ so še zaključili.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.