"Pri gibanju in zadrževanju na zaprtem javnem kraju, kjer se izvajajo storitve iz 3. člena, je ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela (šal, ruta ali podobne oblike zaščite), ki prekrijejo nos in usta, ter zaščitnih rokavic."
Vladni odlok je marsikoga spravil v zadrego. Hitro in morda nekoliko površno branje je marsikoga zavedlo v prepričanje, da brez zaščitne maske ne more niti v trgovino. Teh pa, kot vemo, primanjkuje. Kaj torej storiti?
Težava je v tem primeru zgolj navidezna. Uporaba zaščitne maske namreč ni obvezna, treba je le prekriti nos in usta, saj tako druge ščitimo pred našimi klicami. To pa, kot piše tudi v odloku, lahko storimo z ruto, šalom, v poštev bi, na primer, prišla tudi motoristična podkapa.
Poleg tega lahko maske sešijemo tudi sami, nekaj nasvetov, kako to storiti, smo zbrali v spodnjem članku.
Nošenje mask: da ali ne?
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) splošno uporabo zaščitnih mask odsvetuje. Kot je včeraj dejal direktor WHO za nujno pomoč Michael Ryan, namreč ni dokazov, da nošenje zaščitne maske koristi. Prinaša pa dodatno tveganje, če si ljudje narobe snamejo masko in se pri tem okužijo.
"Če si zdrav, potem moraš masko nositi samo v primeru, da skrbiš za osebo, okuženo z novim koronavirusom," svetuje WHO. Obvezno pa si jo moraš nadeti, če kašljaš ali kihaš, nadaljujejo in dodajajo, da je maska učinkovita le v kombinaciji z ostalimi zaščitnimi ukrepi, pomembno je predvsem redno in natančno umivanje rok ter izogibanje stikom.
Treba je vedeti, da so bolj kot zaščiti nas samih maske namenjene zaščiti drugih pred našimi klicami. Oseba je lahko kužna, ne da bi se tega zavedala, ukrep obveznega nošenja mask ali podobne improvizirane zaščite pa zato razumljiv. "Odločitev temelji na naši strokovni oceni razmer in na zdravi presoji. Moramo ukrepati, ključno pa je, da se maske pravilno uporabljajo in da se teh pravil dosledno držimo. Ob nepravilni uporabi je lahko nošenje mask tudi škodljivo," je opozoril vladni govorec Jelko Kacin.
"Države, kjer tradicionalno bolj pogosto nosijo maske, to so Singapur, Japonska, Južna Koreja, so uspele zajeziti okužbo covidom-19 mnogo hitreje kot države, kjer uporabe mask v javnih prostorih ni," je argument v prid uporabi mask podala Tina Bregant iz vrst Mladih zdravnikov Slovenije.
Kakšno zaščito nudijo 'alternativne' maske
Medicinske zaščitne maske so prvenstveno namenjene delu v posebnih pogojih, medtem ko je pri, na primer, obisku trgovine, kot že omenjeno, dovoljeno več svobode. "Te maske lahko delno zadržijo pot kapljic, ki se sproščajo v okolico ob kašljanju, kihanju in tudi ob govorjenju, in v katerih so lahko prisotni povzročitelji nalezljivih bolezni. Na ta način se do določene mere zmanjša tudi možnost prenosa okužbe na druge osebe," razlagajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Stopnja zaščite je odvisna od materiala, iz katerega je maska izdelana.
Pomembno je, kako si masko nadenete in kako jo odstranite
Preden masko namestimo, si roke umijemo ali razkužimo. Pazimo, da prekrije celoten obraz do konice nosu. Ko smo jo enkrat nadeli, se je ne dotikamo več. Ko jo prenehamo uporabljati, jo previdno snamemo, prepognemo in odvržemo v ustrezen smetnjak. "Če je maska pralna, potem jo daste v pranje ločeno od ostalega perila, najmanj na 60, zaželeno na 90 stopinj in pred uporabo prelikate," je povedala Tina Bregant.
V prispevku, ki so ga izdelali v UKCLJ, je predstavljen pravilen potek namestitve in odstranjevanja obrazne maske.
Kaj pa rokavice?
Ko si jih enkrat nadenemo, si z njimi ne dotikamo več obraza, predvsem pa ne oči, nosa ali ust. Odstranimo jih tako, da se ne dotikamo njihove notranjosti, in jih pospravimo v zaščitno vrečko. Rokavic nikakor ne odlagamo v vrečke z nakupi, torbice ali avto, saj lahko s tem razširimo viruse in bakterije. Najprimernejše so rokavice za enkratno uporabo, če so iz blaga, pa naj bo to pralno na visokih temperaturah.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.