Predsednik države Danilo Türk je na vseslovenskem zborovanju za mir na Cerju komentiral tudi aktualno dogajanje v družbi Gorenje. Dogodki so ga prizadeli, saj ni pričakoval, da bi lahko bili v velenjski družbi taki problemi. Želi si, da razlike v plačah med zaposlenimi ne bi bile prevelike, pozdravil pa je dialog med upravo in zaposlenimi. Želi si, da bi dialog znotraj Gorenja vodili tako, da razlike v plačah ne bodo prevelike, da ne bi bile nerazumne.
Opozoril je, da je v takih primerih nujno dogovarjanje. "Prav bi bilo, da se v Gorenju pogovorijo, kako naprej. Tudi širše v državi moramo imeti socialni dialog, da bomo lahko vsa ta vprašanja, ki zadevajo trenutni gospodarski položaj in plače, primerno obvladali."

Na novinarsko vprašanje o napovedanem stavkovnem valu v javnem sektorju je predsednik države dejal, da je javni sektor v nekoliko posebnem položaju in ni primerljiv s situacijo v Gorenju. Izrazil je prepričanje, da se bodo vlada in sindikati na osnovi vladnega predloga lahko "dobro pogajali".
"Nikoli več vojne"
Nikoli več vojne, naj bo mir v Evropi naša trajna vrednota in naša vsakodnevna stvarnost, je sporočilo vseslovenskega zborovanja za mir na Cerju povzel predsednik države Danilo Türk. Zborovanje so ob nedokončanem spomeniku braniteljem slovenske zemlje pripravile domoljubne in veteranske organizacije ter občina Miren-Kostanjevica.
Prizadevanje za mir je nujno, če želimo ohraniti civiliziranost, je 2000 zbranih, kolikor jih je po ocenah organizatorjev prišlo na Cerje, poudaril Türk. Ob skorajšnjem svetovnem dnevu miru je predsednik opozoril, da je bila prva svetovna vojna, ki je velik davek terjala tudi na slovenskem ozemlju, največja zabloda v zgodovini človeštva.
Spomnil je, da je bil tudi slovenski narod v prejšnjem stoletju izpostavljen načrtnemu genocidu, zaradi česar je bil odpor med drugo svetovno vojno "tako nujen in tako zelo pomemben". Po vojni so bili sklenjeni številni dogovori, med njimi tudi Osimski sporazumi in Avstrijska državna pogodba, ki so bistvene prvine današnjega miru. "Podpisanih in veljavnih sporazumov se je treba držati. To je nujna podlaga vsakega stabilnega odnosa med odgovornimi državami in vsakršnega napredka. Kršitev sklenjenih sporazumov povzroča napetosti in nasprotja, kar gotovo ne prispeva k sožitju," je poudaril Türk.
Dotaknil se je tudi domoljubja in miru, ki nista v medsebojnem nasprotju, ampak se dopolnjujeta. "Prav domoljubju v preteklosti se Slovenci lahko zahvalijo za doseženo neodvisnost, državnost in demokracijo," je prepričan Türk.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.