V poplavah, ki so prizadele kar dve tretjini države, je bilo poplavljenih tudi ogromno osebnih in tovornih vozil. Mnogi lastniki jeklenih konjičkov se sprašujejo, ali bodo svoje vozilo lahko sploh še kdaj uporabljali. Avto, ki ga je zalila voda, boste lahko še vedno vozili, če boste upoštevali nekaj pravil, med katerimi je zagotovo najpomembnejše – ne zaganjajte vozil, ki so bila poplavljena! Počakajte, da se vozilo dobro osuši, nato ga s pomočjo vleke odpeljite na servis.
Inštruktor varne vožnje, Brane Küzmič je za 24UR OB ENIH dejal: "Splača se popravljati tudi starejši avto, ki je bil poplavljen do strehe, seveda, če ga niste prej poskušali zagnati!"
Od česa je odvisna višina škode?
Ključna dejavnika, ki vplivata na popravilo vozila in višino škode, sta stopnja poplavljenosti vozila in višina poškodovanosti vozila. Kot so zapisali na spletni strani Avto-moto zveze Slovenije (AMZS), je najbolje, da v primeru, da vam voda zalije vozilo, vozilo, če je le možno, odpeljete na varno, na višje ležeče predele, v nasprotnem primeru vozilo ustavite in ugasnite motor. Saj lahko v primeru, če nadaljujete z vožnjo, pride še do večjih poškodb na vozilu.
Vozilo se da popraviti!
V primeru, da je bilo vozilo izpostavljeno visokemu vodostaju in je notranjost poplavljena, je namreč treba upoštevati, da sta voda in blato prodrla v kotičke, za katere sploh niste vedeli. V primeru, da je bil zalit tudi motor, ga je treba v celoti razstaviti in dobro očistiti vse dele, opozarjajo na spletni strani AMZS in dodajajo, da je pri večjem zalitju vozila pogosto treba zamenjati tudi večino električne opreme
Pri novejših vozilih je potrebno zamenjati tudi krmilne enote, iz higienskih razlogov pa je pametno zamenjati tudi določene dele v notranjosti, kot so preproge in prevleke. Večinoma ni dovolj, če jih le posušimo.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.