Slikar Jure Cekuta je za Delo potrdil, da je pri banki Steiermärkische Sparkasse vzel kredit v višini slabih 400.000 evrov, a trdi, da ta denar ni povezan s Patrio. Na njegovem zaslišanju je bilo največ vprašanj o transakcijskih manevrih v SDS, pravi. Ali so bile transakcije finskega denarja v SDS opravljene, pa ne more vedeti, pojasnjuje. Jure Cekuta zdaj tudi priznava, da je v času pogodbe z RHG prejemal po 4000 evrov na mesec.
Patria je imela med majem 2004 in decembrom 2006 s slikarjem Juretom Cekuto sklenjeno pogodbo o svetovanju, je že v četrtek pojasnila predstavnica Patrie za stike z javnostmi Satu Palm. 4000 evrov na mesec naj bi Cekuta po pisanju Dela prejemal prav po pogodbi s Patrio, ki pa jo slikar zanika.
Prav tako je Cekuta vnovič potrdil, da je od Hansa Wolfganga Riedla februarja leta 2004 prejel okrog 340.000 evrov. "A to je le 30 odstotkov zneska, ki mi pripada po svetovalni pogodbi. Riedl mi dolguje še 70 odstotkov," je za Delo dejal Cekuta. Riedl je bil sicer svetovalec Patrie za vzhodne države, Cekuta pa o tem nakazilu pravi, da je samostojni umetnik, slikar, in da mu dohodkov ni treba razlagati nobeni javnosti, saj k temu ni zavezan.
Mediji so sicer ta teden poročali, da je dolg pri avstrijski Erste Bank (Banka Sparkasse je del skupine Sparkassen in Erste Bank) znašal okoli 1,4 milijona evrov. Cekuta je to informacijo označil kot laž in zatrdil, da v tej banki nikoli ni bil komitent.
Šlo je za napačno številko
Po poročanju današnjega Dela je šlo za napačno številko, saj banki Steiermärkische Sparkasse dolguje slabega pol milijona evrov. "Pred časom so mi iz te banke sporočili, da sem zamudil z obrestmi. Na obvestilu je bil zapisan napačni znesek, zaradi česar so mi iz banke poslali novo obvestilo, s katerim so mi sporočili, da je prejšnje obvestilo brezpredmetno. V njem je bila zapisana napačna številka," je pojasnil Cekuta.
Njegovim besedam je, kot poroča Delo, pritrdil in s papirji dokazal tudi Cekutov bančnik iz Steiermärkische Sparkasse. "Ta papir je bil neveljaven, vendar so kriminalisti ravno v tistih dneh pri meni izvedli hišno preiskavo in med drugimi papirji odnesli tudi tega. Vendar, kot ste se lahko prepričali, ni šlo za dobrih milijon evrov, temveč za slabih 400.000 evrov," je povedal Cekuta.
'Vse skupaj ni orožarska afera'
Cekuta je v krajšem pogovoru za Delo govoril tudi o svoji vlogi v t. i. štabnem dokumentu, kot ga je imenoval predsednik SDS Janez Janša. Cekuta sicer ne razume, "kaj je mislil Janša, ko je to poimenoval štabni dokument", povedal pa je, da je v dokumentu, ki ga je napisal skupaj z Reijom Niittynenom, zbiral splošne informacije.
"To pomeni, da sem Patrii povedal, kakšna politična struktura je v Sloveniji, kakšna je struktura vlade, kje zemljepisno se nahaja obrambno ministrstvo, kako naj napišejo pismo za uradni sprejem ... To je v glavnem vse," je pojasnil.
Poudaril je še, da "vse skupaj sploh ni orožarska afera, ampak gre za državni nakup vojaške opreme, ki je zabeležen tudi v proračunu. Če se bo uporabljal tak termin še naprej, potem pomeni, da je obrambni minister glavni orožar, vsi vojaki pa lopovi".
Na vprašanje časnika, ali je Patrio zanimalo, kako priti do Janeza Janše, je odgovoril, da direktno ne. "Sploh ne vem, da bi se njegovo ime kje izrecno omenjalo. Omenjeno je le tam, kjer sem Fincem navedel strukturo vlade po volitvah, kjer sem naredil copy paste z interneta. Da bi pa posebej iskali kontakt do Janše, mene niso vprašali," pravi.
Ob tem se sprašuje, "zakaj Janez Janša zvrača pozornost s sebe na mene. Do zdaj sem bil o tem tiho, zdaj pa sem se odločil, da bom nekaj povedal: na mojem zaslišanju je bilo največ vprašanj povezanih s transakcijskimi manevri v SDS".
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.