Svetovna zdravstvena organizacija je včeraj po vsem svetu zaradi novega koronavirusa iz Kitajske razglasila izredne razmere. Na njeno odločitev sta se danes odzvali predstojnica Centra za nalezljive bolezni NIJZ, izr. prof. Maja Sočan, in državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek. Pojasnili sta tudi, kako je Slovenija pripravljena in ali smo lahko zaskrbljeni.
Kot je uvodoma dejala Sočanova, je s to odločitvijo Svetovna zdravstvena organizacija dvignila stopnjo pozornosti in še bolj zavezala države, da pozorno spremljajo navodila in sodelujejo z globalno skupnostjo, da bi preprečili neugoden razvoj razmer.
Poudarila je, da za Slovenijo to ne pomeni večjih sprememb, saj smo se že v preteklosti (tako kot druge evropske države) pripravili na podobne razmere in zdaj se odzivamo, kot smo bili pripravljeni, in samo dodajamo spremembe, ki so potrebne zaradi novega mikroba, je pojasnila.
"Slovenija je na nov virus pripravljena," je dejala državna sekretarka in dodala, da so se aktivnosti začele že ob pojavu prvega primera na Kitajskem. Vse institucije v državi imajo podrobna navodila. Prav je, da so državljani seznanjeni, a ni razloga za strah, je še dejala. "Običajen državljan v tem trenutku nima razloga za skrb," ji je prikimala tudi Sočanova.
Vsaka institucija v državi ima protokol ravnanja v takih primerih in tudi država, je pojasnila državna sekretarka. Zelo pomembno je, da se zavedamo, da epidemiološke službe spremljajo vsak primer, je nadaljevala. Vsak lahko pokliče na NIJZ, če je v dilemi. Na njihovi strani so tudi vse informacije. Še enkrat je poudarila, da ni razloga za paniko.
Državna sekretarka je dejala, da je za državo najpomembnejše, da izolira prvi primer, zato da se bolezen ne širi.
V dveh primerih sum ovržen
V Sloveniji so do zdaj testirali dva sumljiva primera, a sta bila ovržena. Oba sta prišla iz Kitajske. Pri testiranju vzamejo bris. Izsledki pa so znani v treh urah. Glede potovanj je Sočanova povedala, da prepovedi ni in da gre za odločitev posameznika.
Maske smiselne ali ne?
Na vprašanje o nošenju zaščitnih mask in pomanjkanja teh, o tem smo na naši strani že poročali, Sočanova je povedala, da v Sloveniji nimamo kulture nošenja v javnosti, in se tudi spraševala, ali je v tem trenutku smiselna. Masko je treba znati nositi, zamenjati jo moraš takoj, ko je premočena, nosiš jo lahko maksimalno dve uri ... V vsakdanjem življenju je nepotreben strošek posameznika, je poudarila. Bolj so pomembni drugi ukrepi – higiena rok, izogibanje krajem, kjer je veliko ljudi, in podobno. Ti ukrepi so po njenem mnenju precej bolj učinkoviti. Če pa obiščeš nekoga v bolnišnici in te zdravstveno osebje opozori, je seveda druga situacija, je še dodala.
UKC Maribor: Pred vstopom počakajte na navodila
Danes so iz UKC Maribor poslali navodilo, in sicer v primeru, če imate vročino z znaki okužbe dihal, ki se kažejo predvsem, ne pa izključno, s kašljem in/ali težkim dihanjem in ste v 14 dneh pred začetkom bolezni bili na Kitajskem ali ste bili v tesnem stiku s potrjenim primerom okužbe z 2019 – nCoV ali utemeljeno sumite, da bi bili lahko okuženi z virusom 2019 – nCoV, pred vstopom v objekte UKC Maribor pozvonite in počakajte na navodila zdravstvenih delavcev. Ob tem še dodajajo: "Prosimo, da ne vstopate brez dovoljenja zdravstvenih delavcev."
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.