Minister za zdravje Tomaž Gantar je v oddaji 24UR ZVEČER izrazil zaskrbljenost nad dogajanjem na Hrvaškem: "Seveda me skrbi, strah me je, da bi se situacija poslabšala. Hrvaška v resnici postaja epidemiološko nevarna država, tudi glede ponovnega širjenja virusa v Sloveniji. Skrb je na mestu."
Do kdaj še zelena država?
"Takoj, ko se bo povečalo število okužb v Sloveniji in bo ugotovljeno, da so te vnešene iz Hrvaške ali pa če se bo tam to višje število okuženih na dnevni ravni ustalilo, bo država postala rdeča cona in bo uvedena karantena za vse, ki prihajajo iz Hrvaške," je pojasnil Gantar.
Minister je državljane, ki se odpravljajo na Hrvaško, opozoril, da se lahko zgodi, da ob povratku v državo naletijo na karanteno, če ne bodo spremljali obvestil: "Glede na to, da se Hrvaška giblje v nevarnem območju, je ta nevarnost realna. " Izrazil je skrb, ker le malo ljudi še upošteva zaščitne ukrepe. Povsod število okuženih narašča, zadeva ni zaključena, opozarja.
NIJZ: Hrvaška še vedno varna
Na Hrvaškem v zadnjih dneh poročajo o porastu okužb z novim koronavirusom. Danes so sporočili, da jih je bilo od nedelje 19, dan pred tem pa 18. O več kot desetih novih primerih okužbe so poročali tudi v dneh pred tem. Na NIJZ so sicer pojasnili, da je Hrvaška kljub temu še vedno epidemiološko varna država.
Glede varnih držav od samega začetka uporabljajo transparente kriterije, to je manj kot deset novih okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh in skupno 10.000 testov na milijon prebivalcev.
Kakšen je kriterij?
Kriterij desetih novih okužb na 100.000 prebivalcev je nižji od evropskega povprečja, so pojasnili na inštitutu. Slovenski kriterij je sorazmerno strog, saj je namen stroke oceniti primerljivo tveganje tuje države s tveganjem za okužbo v Sloveniji in s tem zaščititi prebivalce Slovenije, so navedli.
Dodatni kriterij je še 14-dnevna pojavnost okužb nad 40 na 100.000 prebivalcev, ki ga na NIJZ trenutno uporabljajo kot opozorilno vrednost. Če je okužb v zadnjih 14 dneh več kot 40 na 100.000 prebivalcev, o tem obvestijo vlado. Odločitve o tem, katere države so uvrščene na rdeči seznam, torej ne sprejme NIJZ, ampak vlada.
Dodali so, da epidemiološko stanje spremljajo ves čas in vsak dan sproti vključujejo v izračun, tako da hitro poslabšanje epidemiološke slike takoj vpliva na 14-dnevno vrednost. Za izračune na NIJZ uporabljajo javno dostopne podatke mednarodnih institucij, kot sta Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC).
Ob vstopu iz držav na rdečem seznamu v Slovenijo je obvezna karantena.
Plenković prepričan v nadzor novih okužb s koronavirusom
Hrvaški premier Andrej Plenković je danes izrazil prepričanje, da bodo imeli pod nadzorom vse novookužene osebe z novim koronavirusom na Hrvaškem ter da bodo zagotovili običajno gibanje slovenskih državljanov na Hrvaškem in hrvaških v Sloveniji. S tem novinarjem v Bakru nedaleč od Reke odgovoril na vprašanje o komentarju izjave slovenskega ministra za zdravje Tomaža Gantarja, ki je izrazil zaskrbljenost zaradi razmer glede novega koronavirusa na Hrvaškem.
Hrvaški premier je dejal, da je običajno, da vsak zdravstveni minister spremlja razmere v drugih državah, kot to počne tudi Hrvaška.
Spomnil je, da sta se s slovenskim kolegom Janezom Janšo nekajkrat pogovarjala in se dogovorila o medsebojnem odpiranju meja, še preden je Hrvaška sprostila pogoje za vstop državljanov iz desetih držav članic Evropske unije. Povedal je, da je takšna odločitev v interesu obeh držav ter izpostavil, da so slovenski turisti verjetno med najštevilčnejšimi na Hrvaškem. Pri tem je izpostavil, da jih je veliko tudi zato, ker imajo na Hrvaškem nepremičnine. "Enostavno si želijo v poletnih mesecih biti na Hrvaškem. Tako tudi bo," je povedal Plenković, ki je bil na obisku v kraju Bakar v okviru predvolilne kampanje.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.