Bralka je bila 28. junija na letu Ljubljana–Frankfurt. Po njenih besedah je bilo že ob vzletu jasno, da z letalom nekaj ni v redu, ''saj se je pod sedeži slišalo nenavaden ponavljajoč zvok. Po približno pol ure v zraku in čudnem spogledovanju potnikov se je oglasil pilot, da imamo manjše tehnične težave in da bomo pristali na letališču Jožeta Pučnika.''
''Kot da vse to še ni bilo dovolj, da nam je vsem potnikom že sukalo želodce in kuhalo v glavah, sem sama sedela ob zasilnem izhodu in po več kot enournem kroženju nam je pilot sporočil, da imamo počeno eno ali obe sprednji gumi. Stevardesa na žalost ni bila prav nič bolj v pomoč s svojim rdečim zaskrbljenim obrazom. Sporočila nam je, da se bomo morda morali pripraviti na zasilni pristanek, mene pa je prišla opozorit, naj oblečem dolge rokave in naj se pripravim, če bom morala odpirati vrata zasilnega izhoda. Groza,'' je sporočila.
K sreči ni bilo treba odpreti vrat zasilnega izhoda. Po dveh urah kroženja so pristali, vsi potniki so bili v položaju za zasilni pristanek, je opisala. Na letalski stezi so jih čakali gasilci, policisti in reševalci. Izkrcali so se in proti Frankfurtu poleteli z zamudo.
Zamenjali so ventil
Iz Adrie Airways so sporočili, da je posadka canadair regional jeta na letu iz Ljubljane proti Frankfurtu po vzletu med dvigovanjem podvozja v pilotski kabini dobila trenutno indikacijo nepravilnega položaja podvozja. Iz kombinacije signalizacije sistema ter iz tresljajev in zvoka na letalu je posadka upravičeno sklepala, da bi lahko bila počena pnevmatika.
Obvestili so kontrolo zračnega prometa in preventivno aktivirali letališke zemeljske službe za pomoč. Pred pristankom je s pomočjo kontrolorjev zračnega prometa opravila pregled podvozja in potnike pripravila na pristanek. Letalo je takoj nato varno pristalo v Ljubljani. Po zagotovilih Adrie Airways ni bila ogrožena varnost potnikov, posadke in letala.
Njihova tehnična služba je letalo pregledala in preizkusila sistem podvozja ter ugotovila, da ni počila pnevmatika, ampak da je vzrok za trenuten pojav signalizacije nepravilno delovanje enega od hidravličnih ventilov sistema. Ventil so zamenjali, vnovič testirali podvozje in letalo se je vrnilo v zrak, so pojasnili.
Letalo pred vsakim poletom pregledajo
V Adrii Airways so poudarili, da so letala zapleten preplet sistemov in zaradi zagotavljanja varnosti so vsi ključni sistemi, ki bi lahko vplivali na varnost letenja, na letalu podvojeni ali celo potrojeni. Nekateri so zaščiteni celo do petkrat, tako da odpoved enega ali več sistemov ali komponent ne ogroža varnosti letenja. Če vseeno odpove sistem ali komponenta sistema, so postopki ravnanja posadke in vzdrževalcev natančno predpisani. Da bi jih v primeru potrebe izvajali brezhibno, jih posadke večkrat letno vadijo tudi na simulatorjih letenja.
Letalo pred vsakim vzletom pregledajo vzdrževalci ali piloti, podrobnejši pregledi so predpisani glede na število ur letenja. Takšno vzdrževanje se izvaja po programu za vzdrževanje letal, ki ga izdela proizvajalec, dodela letalski prevoznik in ga potrdijo letalske oblasti. Tako so popravila na letalih praviloma menjave določenih komponent ali sistemov, ki jim je potekla življenjska doba. Komponente ali sisteme je treba zamenjati, tudi če nepravilno delujejo.
Ob odpovedi sistema ali ob indikaciji nepravilnega delovanja sistema se posadka odloči ali za nadaljevanje leta ali za pristanek na bližnjem letališču. In takšen način zagotavljanja visoke ravni varnosti za potnike občasno predstavlja neprijetno izkušnjo v obliki nepredvidenih pristankov in zamud, za kar se opravičujejo in prosijo za razumevanje. Neljubi dogodki in posledično zamude so vedno zaradi zagotavljanja varnosti potnikov, posadke in letala, so še poudarili v Adrii Airways.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.