Slovenija

'Zdravniki kratijo naše zdravstvene pravice'

Ljubljana, 07. 09. 2010 10.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Rakavi bolniki so pozvali odgovorne, da ponovno sedejo za mizo. Fides vztraja pri svojem, medtem pa so v sežanski bolnišnici ter Psihiatrični bolnišnici Idrija preklice soglasij umaknili že vsi zdravniki.

Otroški oddelek v bolnišnici
Otroški oddelek v bolnišnici FOTO: Reuters

Po mnogih preložitvah ter odpovedih zdravniških preiskav in operacij, so ponekod zdravniki vendarle pričeli umikati preklice soglasij za delo prek polnega delovnega časa.

Zdravniki, ki so umaknili soglasja za delo, so ta hip pod strahovitim pritiskom. Če bi Fides sedaj pozval zdravnike k umiku preklica, bi velika večina to storila z velikim olajšanjem. Rajko Kenda, direktor Pediatrične klinike v Ljubljani

V Sežani ter Idriji preklice umaknili vsi zdravniki

Po besedah zdravstvenega ministra so se v sežanski bolnišnici in Psihiatrični bolnišnici Idrija za tak korak odločili vsi zdravniki. V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana je preklic soglasja za delo prek polnega delovnega časa doslej umaknil en zdravnik, v UKC Maribor pa je doslej preklic soglasij za delo prek polnega delovnega časa umaknilo 16 zdravnikov.

Spodbudne informacije za bolnike prihajajo tudi iz Splošne bolnišnice Jesenice, kjer so soglasja že vrnili zdravniki na oddelkih pediatrije in ginekologije. V Porodnišnici Postojna je doslej preklice umaknilo šest zdravnikov od devetih, v kranjski Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo pa so soglasje za dežurstva umaknili štirje ginekologi in dva anesteziologa. Po besedah direktorice Splošne bolnišnice Novo mesto Mire Retelj je v njihovi ustanovi preklic umaknilo pet zdravnikov. V splošni bolnišnici Celje je enako storilo sedem, v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec pa štirje zdravniki.

Preklicev soglasij pa noben zdravnik ni umaknil v Splošni bolnišnici Brežice, Splošni bolnišnici Izola in Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica.

Rakavi bolniki prosili za razum

Kljub številnim odpovedim nenujnih operacij in opozorilom o skorajšnjem kolapsu sistema pa kakšnih uradnih pritožb pacientov, ki so jih že pisno ali telefonsko obvestili o prestavljenem datumu pregleda ali posega, ne beležijo - ne društva bolnikov, ne zastopniki pacientovih pravic, ne varuhinja človekovih pravic, niti Zveza potrošnikov Slovenije.
Onkološki bolniki so danes pozvali predsednike svetov Onkološkega inštituta Ljubljana, UKC Ljubljana in UKC Maribor, naj vplivajo na institucije, da nemudoma organizirajo delo tako, da se nobenemu bolniku zaradi nastalega položaja ne bo poslabšalo zdravje. "Vsak odloženi dan zdravniške obravnave je namreč lahko usoden," so poudarili predstavniki društev za pomoč onkološkim bolnikom.

'Zdravniki kratijo naše zdravstvene pravice!'

"Zdravniki z odločitvijo, da bodo delali vsak teden samo 48 ur, kratijo naše zdravstvene pravice, saj nam omejujejo dostop do zdravstvenih storitev, kot so "nenujni" pregledi, "nenujni" operativni posegi in druge storitve," pravijo v Združenju za državljanski nadzor zdravstvenega varstva ZaNas ter opozarjajo, da tudi nenujni posegi ob dolgem čakanju ogrožajo zdravje in življenje.

Odgovorne institucije v državi pozivajo, da "nemudoma odpravijo nehumane in za prebivalce škodljive razmere v zdravstvu". Prebivalke in prebivalci namreč svoje zakonske obveznosti do uveljavljanja pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v celoti poravnavajo, zato po njihovem ni prav, da je talec postalo naše zdravje.

Fides: 'Ministrovi pozivi k stavki so neodgovorni'

Potem ko je včeraj minister za zdravje Dorjan Marušič potrkal na etične in moralne vrednote zdravnikov ter jih pozval, naj vrnejo soglasja za dežurno delo ter se raje odločijo za stavko, se je danes oglasil predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin, ki je nad včerajšnjimi pozivi ogorčen. "Stavka prinaša popolno prekinitev zdravniškega dela. Zdravniki redno delamo. Prav tako zaradi pomanjkanja zdravnikov opravljamo maksimalno število zakonsko predpisanih nadur. Odpovedali pa smo se prostovoljnemu dodatnemu nadurnemu delu, ki ga ta vlada ne ceni,“ je odločen.

Rajko Kenda, direktor Pediatrične klinike v Ljubljani, kjer so zaradi pomanjkanja anesteziologov bili primorani za več let prestaviti nekatere preiskave, je v oddaji 24UR OB ENIH dejal, da je želel minister le poudariti, da je stavka za bolnike manj neprijetna. "Po zakonu o zdravniškem delu morajo namreč v času stavke zdravniki vseeno skrbeti za otroke, rakave bolnike, nosečnice in podobno," je dejal.

Kenda: Zdravniki si niso predstavljali, do česa lahko pride

"Zdravniki, ki so umaknili soglasja za delo, so ta hip pod strahovitim pritiskom. Najbrž si niso predstavljali, kaj lahko to vse potegne za sabo. Delo namreč postaja nevarno za bolnike, slabšajo se delovni pogoji in prepričan sem, da če bi Fides sedaj pozval zdravnike k umiku preklica, bi velika večina to storila z velikim olajšanjem, ne da bi se odpovedali svojim zahtevam,"  meni Kenda.

Na vprašanje, kako dolgo bo sistem še zdržal, če rešitve ne bo, je odgovoril, da sistem ne drži več in da v resnici ni nobenega razloga, da bi morali bolniki še trpeti. Verjame, da sta bili zdravniška jeza in ogorčenje upravičeni, a hkrati meni, da bi lahko s to izvedbo počakali do 1. januarja oziroma dokler zadeva ne bi stopila v veljavo. "Šele takrat bi lahko rekli, da je vsa moralna odgovornost za škodo, ki jo ta hip doživljajo bolniki, v resnici na strani vlade. Danes tega ne moremo reči,“ je še dejal.

Katarina Kresal
Katarina Kresal FOTO: Ministrstvo za notranje zadeve

Kresal: 'Nihče ne sme vzeti bolnikov za talce'

Danes se je oglasila tudi notranja ministrica Katarina Kresal, ki meni, da bi začasna zamrznitev umika soglasij omogočila obdobje "premirja", v katerem se bodo zdravniki lahko z ministrstvom za zdravje dogovorili za najboljšo in za vse strani sprejemljivo ureditev problematike dežurstev. "V tako pregretem ozračju in v situaciji, ki lahko pripelje do konkretnih človeških žrtev, namreč ne vidimo možnosti za hitro in primerno rešitev,“ pravi.

Časa za pogovore med zdravniki in vlado je še dovolj in v tem času nihče ne sme vzeti bolnikov za talce z namenom zviševanja svoje pogajalske moči. Katarina Kresal

Novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki je predmet nezadovoljstva sindikata zdravnikov, bo predvidoma stopila v veljavo šele 1. januarja 2011, poudarja Kresalova. "Neodgovorno je, da se podaljševanje čakalnih vrst in zmanjševanje varnosti zdravstvene oskrbe dogaja štiri mesece pred datumom uveljavitve zakona, ko nobeden od zdravnikov še ni čutil niti najmanjše posledice morebitne uveljavitve tega zakona,“ meni.

Časa za pogovore med zdravniki in vlado je še dovolj in v tem času nihče ne sme vzeti bolnikov za talce z namenom zviševanja svoje pogajalske moči, je prepričana predsednica LDS. Kot je še zapisala, v LDS ne bodo nikoli pristali na to, da se na tehtnico postavi denar nasproti človeškemu življenju.

Predstavniki vlade in sindikata Fides se bodo ponovno sestali popoldne.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (411)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Javoje
08. 09. 2010 21.22
1....1 - čisto vseeno je, iz katerega časopisa bereš; nihče ni zanikal objavljenih zneskov plač; sploh pa ne tistih, ki jih objavlja uradna statistika vsak mesec (časopisi pa prepišejo); - ja, verjamem, da morajo nekateri zaslužiti okoli 1.000 evrov - da lahko drugi v dežurstvu čez vikend dobijo 2.200 evrov in na mesec nekateri 15.000. Tak sistem ste hoteli - takega imate, saj moram spet ponoviti, da so bili zdravniki ministri za zdravje in da je vedno "stroka" bila glavna pri vodenju zdravstvene politike - ne nazadnje je FIDES danes dokazal, kdo je "oblast" (dokazal ponovno?); - za dopuste se nimamo kaj pogovarjati 41 delovnih dni povprečno na leto dopusta zdravnika je podatek za UKC Ljubljana, ki ga je povedal direktor Vrhunec. Kakšna pisma ? - drži ali ne teh 41 dni? (Ne gre odgovor z jezika?) - kakšno "opozarjanje", a se vi malo hecate? Vsako večkje slovensko mesto - če je le hotelo - si je v 20 letih postavila kakšno višjo šolo, zdravniki ste pa "opozarjali", da je vpis premajhen ... dajte no. Z vašim vplivom praktično dosežete 30% dvig plač (leta 2008), danes povratek na prejšnje stanje - torej ste preprečili Vladi v tej državi da izvede ukrep, ki vam ni bil všeč, sedaj naj p averjamemo, da ste se skoraj že borili za povečanje števila zdravnikov? - koliko ima plače g. Fakin ne vem. Verjamem pa, da ne dela v lastni "popoldanski" zavarovalnici.
civitasstain@gmail.com
08. 09. 2010 20.09
Gangrena666- Vidi, da imaš probleme z akademiki in nimaš pojma kako dolga je njihova pot do poklica. Najprej matura pol pa diploma, pa mnogo učenja, potrplenja, tudi, jokanja in obupa in seveda dobri živci cele družine, so kamni po katerih stopajo akademiki. Tu je malo tvoje nevošljivosti. Morbit še sploh ni bilo dovolj truda, da bi ti prišel do svojga poklica. Ne vem...
Maam
08. 09. 2010 19.14
"Ona" ne potrebuje uslug slovenskih zdravnikov. "ona" z letalom odleti kar v Švico!
sherum
08. 09. 2010 14.47
Vsi mešate jabolka in hruške,. Govori in piše se o zdravnikih ki dežurajo v bolnicah in med dežurstvom opravijo še kakšno uro v svoj privatni prid, pa o doktorjih ki imajo pomočnike in oni lepo sedijo ali pa spijo . Pa o tem da mlajši zdravniki sploh ne pridejo na vrsto v dežurstvu. Nobeden nima nič proti, da so vrhunski zdravniki dobro plačani saj jih človek potrebuje v nesre či ali pa ko hudo zboli. naj v bolnicah pravilno razporedijo dežurstva , ne pa po nekem ključu kdo je bolj priljubljen pri direktorju P a gospa doktorica ki ni niti kirurg ali pa neki specilist zasluži 12 000 eur na mesec Kje pa smo
cirus
08. 09. 2010 13.24
Ponovno sem prebral Hipokratovo prisego in nisem našel nič, kaj bi se nanašalo na dejavnosti omenjenih strok. Predvsem ne na patologijo. Lahko se spustimo v filozofsko diskusijo, vendar bi to le zameglilo zadevo. Enostavno: karkoli se nanaša na delovanje zdravstva kot sistema ima veze s politiko, ne pa s Hipokratom. Če pa kdo (posameznik) slabo konča, ker do zdravnika sploh ne pride, je odgovorna politika in gospod Fakin, ki je baje tudi zdravnik.
Tonček Balonček
08. 09. 2010 12.31
Pa kakšen individualni odnos, kaj pa epidemiologi, specialisti za družinsko medicino, patologi?
andrej69
08. 09. 2010 12.25
Pokažite mi enega zdravnika ki mu gre slabo........
cirus
08. 09. 2010 11.58
Hipokratova prisega se nanaša na individualni odnos med zdravnikom in bolnikom, na pa na makroekonomsko politiko.
Brabus
08. 09. 2010 11.46
Tomozuki 08.09.2010, 11:10 0 bronco40: Večina zdravnikov res dela za ljudi, saj so dali hipokratovo prisego. Ampak na račun tega, se potem nikoli ne bi smeli pogajati, ker bi bili nemoralni. In vlada to točno ve, zato pa njihov položaj dobro izkorišča. Kuštrina tako ne moreš tožiti, če bo kdo umrl. Dežurstvo je namreč tvoj prosti čas in samo od vsakega posameznika je odvisno ali bo žrtvoval svoj prosti čas za (zdaj že mizerne) fičnike ali ne. Sicer smo v takih primerih vsi bolj papežki od papeža, ampak realno gledano tega nihče ne bo počel desetletja pa še v delovno dobo se mu ne bo štelo. Preveri koliko ur dežurstev se je zdravnikom nabralo v 20-ih letih. Povprečnež bi lahko 5 let prej šel v penzijo - čisto upravičeno, zaradi iztrošenosti. Nihče (še) ni rob Že večkrat sem napisal, da me ne zanimajo plače zdravnikov,bolj me zanimajo plače mešalcev megle v javni upravi, ampak, vseeno,ko se je nekdo odločil , da bo zdravnik, mimogrede, to ni poklic ampak je poslanstvo,pomeni, da mora bit primerno plačan, pa tudi, če mora naredit kakšno dežurstvo brezplačno, kot je to v mnogih podjetjih, kjer še rednega dela ni plačanga, kaj šele dežurstva.Spoštujem in razumem večino zdravnikov , ampak nekateri pa le malo pretiravajo.Baje bi se jim dežurstva malenkostno znižala, tako bi imeli še vedno dobro plačano dežurstvo.Če je pa zdravnikov premalo, jih pa tudi ti protesti ne bodo kar naenkrat narisali.Sigurno si ne želimo nekih "kvazi" zdravnikov brez licenc.Ampak , ne znam si predstavljat trenutka , ko nujno rabiš zdravnika, pa ga enostavno ni zaradi administrativnih zadržkov.Verjamem in vem , da se večina zdravnikov ne strinja z Fidesom, ker je šlo verjetno vse že predaleč, bi pa obrnil zadevo na javni sektor , kjer je ogromno direktorjev, poddirektorjev in raznih svetovalcev, ki prejemajo vsaj zdravniško plačo ali pa veliko večjo.To bi moral Borat in Krebsovka uredit in takim zmanjšat plačo vsaj za polovico.
Tonček Balonček
08. 09. 2010 11.46
V Astriji je medicina seveda precej dražja, samo zdravniki tam zaslužijo nekajkrat več kot v Sloveniji. A za to pa Fakin ima denar? Zaradi čakalnih dob bodo zdaj ženske lahko rodile šele po enem letu od oploditve ali še kasneje!
Tonček Balonček
08. 09. 2010 11.42
Tudi sam mislim, da lahko počasne smrti dopustijo! Rakave bolnike lahko pustijo reševati prihodnji vladi!
cirus
08. 09. 2010 11.38
Ni dvomov o tem, da vsi urgentni bolniki morajo biti ustrezno oskrbljeni in upam, da tudi so. Tisti, ki jih se naroča za več dni ali tednov imajo seveda tudi pravico do medicinske oskrbe. To pa jim ne kratijo zdravniki, temveč gospod FAKIN. On ima možnost in obvezo, da jih napoti v tujino, če je predvidevana čakalna doba neustrezno dolga. Čakalne dobe so bile tudi prej, le da je zdaj prizadetih več ljudi. Z zdravniškim delom, ki se drži veljavne slovenske zakonodaje je zavarovalnica prihranila (zaradi zmanjšanega obsega dela) veliko denarja. Javite se za napotitev v tujino na zavarovalnici. Medicina v Avstriji ni nič slabša kot pri nas.
Tonček Balonček
08. 09. 2010 11.38
Zato ker ne bi smel domov. Zdaj je ponoči čdežuren in gre dopoldne domov, sicer bi imel preveč nadur! Ker pa se zaveda, da dopoldne ni operacij, ker gre on domov, bi moral po zakonu ostai na delu kot prostovoljec, zastonj, sicer lahko kazensko odgovarja zaradi opustitve pomoči človeku, ki s emu zaradi njegovega odhoda domov alhko stanje poslabša!Potem alhko tam akr ostane in domov sporoči, da ga ne bo nikoli več, lahko pa pač pridejo k njemu an obisk, če bo imel kaj časa, akjti bolnikov je v vrsti zelo veliko, za vse življenje pravzaprav!
m0dridirkac
08. 09. 2010 11.33
@sherum V končni fazi nas vse čaka smrt. Z zdravniki ali brez. Kazensko se preganja opustitev pomoči, ki privede do smrti v nekaj urah. Torej velika odprta rana, razbita glava,... Rak ne predstavlja takojšnje nevarnosti za življenje. Z rakom lahko živiš še nekaj let.
snifff
08. 09. 2010 11.32
snifff 08.09.2010, 11:02 Popravljam svojo predhodnjo izjavo o 30m jahti. Ima namreč jahto jahto princess 42 in je nekoliko manjša a zato izredno razkošna. Nekakšne krivice mu kljub vsemu nisem s tem naredil. Tamiflu work's
Tonček Balonček
08. 09. 2010 11.31
In kakšno pomoč je kdo opustil? Zakaj potemtakem sploh dobivajo plače, če so pa itak po zakonu dolžni zdraviti! Potemtakem bodo v kliničnem centru lahko palčo dobivali vsi zaposlen razen zdravnikov, ki morajo zdraviti že na podlagi kazensekga zakona? Pa odkod ljudem tako morbidna logika?
boko1970
08. 09. 2010 11.27
sherum08.09.2010, 11:220 Tonček Balonček08.09.2010, 08:390 Vsak poskus opustitve pomoči človeku, ki lahko privede do poslabšanja zdravja in celo smrti se kazensko preganja Če je v službi drži, če pa je doma zakaj bi odgovarjal?
boko1970
08. 09. 2010 11.24
bronco40:nedelujočih zdravnikov Saj delajo zakonsko določeno število ur 40 8. Pred umikom soglasij, ko so delali po cele dneve, da so oskrbeli vse paciente, so pa bili tajkuni, zajedalci, dobičkarji,... Zdaj ko pa bomo privarčevali ta denar za nadurno delo, pa vam spet ni všeč. V času Hipokrata ni bilo kapitalizma. Sedaj VSI hodimo v službo zaradi DENARJA. Če pa imamo službo katero radi in z veseljem opravljamo je pa še toliko boljše. Tudi ostali se nagibamo v to, da smo v naših poklicih čim boljši, da nas cenijo, da smo zadovoljni ko opravimo delo in da smo ustrezno plačani.
sherum
08. 09. 2010 11.22
Tonček Balonček08.09.2010, 08:390 Vsak poskus opustitve pomoči človeku, ki lahko privede do poslabšanja zdravja in celo smrti se kazensko preganja
civitasstain@gmail.com
08. 09. 2010 11.16
Zdravniki so pri svojem študiju prenekatero uro zabušl za svoj študij in jim nisem niš nevošljiv. Pet let študija, ko si drugi že služijo svoj kruh, pa še ni čisto gotov. Ne strinjam pa se s plačam politikov. prvič si sami nabijajo gor plače, Zakoni za njih itak ne veljajo, pa še velke izobrazbe mu ni treba, saj ga ljudstvo voli. No ja . Za napake pa tak ne odgovarja, h tevečem se stol menja. Zdravniki pa le odgovarjajo in v najslabšem slučaju je en več na britofu....