
Da zdravstveni domovi določajo "neka posebna pravila, kdaj gre lahko otrok na letovanje", je opozorila Breda Krašnja iz Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Kot primer navaja obvestilo na spletnih straneh Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana Vič, kjer so aprila letos v obvestilu navedli, da je do takega letovanja upravičen večji otrok, ki je bil vsaj štirikrat v letu bolan. "Kar pa ni res, ker je bil pogoj v razpisu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), da je bil otrok v enem letu bolan več kot dvakrat," pravi Krašnja.
Vodja zdravstvenega varstva predšolskih otrok, šolarjev in mladine v ZD Ljubljana Tatjana Grmek Martinjaš pa take očitke o "posebnih pravilih" zavrača. Kot je pojasnila, je ZZZS razširjeni strokovni kolegij (RSK) za pediatrijo lani prosil za jasnejšo definicijo, kateri otroci so upravičeni do sofinanciranja letovanja v zdravstvenih kolonijah in RSK jo je tudi pripravil.
Po teh kriterijih se za "pogosteje bolne" pri dojenčkih in malih otrocih šteje, če najmanj šestkrat letno prebolijo okužbe zgornjih dihal ali druge blažje okužbe, pri večjih otrocih pa, če take okužbe prebolijo najmanj štirikrat letno.
Za otroke, ki prebolevajo okužbe spodnjih dihal, na primer pri astmi, pa je RSK ocenil, da so do zdravstvenega letovanja upravičeni, če take okužbe prebolevajo najmanj dvakrat letno, je pojasnila.
Do letovanja so upravičeni tudi vsi otroci s kroničnimi boleznimi dihal, gibal, kože in drugimi. "Zavedati se moramo, da je letovanje namenjeno otrokom z zdravstveno indikacijo, torej bolnim in pogosteje bolnim otrokom," poudarja Grmek Martinjaševa.
ZZZS prosil za nove kriterije za letovanje otrok, upošteva pa jih ne
Kljub temu da je prav ZZZS prosil za bolj jasne kriterije presojanja, kateri otrok je upravičen do zdravstvenega letovanja, jih ni vključil v letošnji razpis, izpostavlja pediatrinja.
"Pediatri in šolski zdravniki smo ogorčeni, da ZZZS in organizatorji letovanj niso upoštevali kriterijev stroke, ki so za otroke jasni in pravičnejši, in so zdravnike postavili v položaj, da se morajo pred starši opravičevati za te nejasnosti, ki jih niso sami zakrivili," dodaja Grmek Martinjaševa.
Manj sredstev, manj otrok, a večji prispevek na enega

Za letošnje leto je ZZZS za sofinanciranje zdravstvenega letovanja otrok in šolarjev namenil 1,66 milijona evrov, medtem ko so še leta 2012 temu namenjali dobra dva milijona evrov. Občutno so zmanjšali tudi število razpisanih mest.
Ob zmanjšanju obsega sredstev, ki so na voljo za zdravstvena letovanja otrok, pa je zavod občutno povišal znesek, ki ga za dan letovanja prispevajo za posameznega otroka. Če so še lani starši morali doplačevati za zdravstvena letovanja otrok, bo zavod letos kril praktično celoten strošek. Na zavodu pričakujejo, da se bo lahko zaradi tega več otrok udeležilo zdravstvenih letovanj.
Odločitev o zmanjšanju razpisanih mest na ZZZS utemeljujejo tudi s številkami o otrocih, ki so letovali v preteklih letih. Če so namreč lani razpisali 10.658 mest za letovanja otrok, so jih pediatri na letovanja dejansko poslali le 5457, navajajo.
"Nihče me ne bo prepričal, da je v Sloveniji naenkrat toliko zdravih otrok. Tu nekaj ne štima," je dejala Breda Krašnja iz ZPMS. A Grmek Martinjaševa pravi, da je bilo otrok na letovanjih iz leta v leto manj med drugim tudi zato, ker si starši doplačila niso mogli privoščiti. Odločitev ZZZS o višjem prispevku na otroka bo po njenem mnenju zato dobrodošla.
Zlorabe zdravstvenih letovanj so ali jih ni?
Krašnja glede večkrat slišanih očitkov, da so nekateri zdravstvena letovanja izkoriščali, odgovarja, da o tem ne ve nič. "Pri nas smo imeli vedno kontrolo in nismo izkoriščali tega. Naša društva zelo korektno peljejo otroke na letovanja, jih v večini primerov peljejo na morje, nekaj tudi v Kranjsko Goro ali na Pohorje," dodaja.
A Grmek Martinjaševa postreže s konkretnimi zgodbami. Kot pravi, so športni klubi organizirali svoje letne tabore in starše za cenejši aranžma pošiljali k otrokovemu zdravniku po napotitev za zdravstveno letovanje. Podobno so vrtci ob organiziranju t. i. vrtcev v naravi starše celih vrtčevskih skupin pošiljali k pediatrom po napotnice za zdravstveno letovanje, da so si tako znižali stroške bivanja.
Pediatri pa so se v teh primerih morali celo zagovarjati pred starši, zakaj nočejo napisati take napotnice, čeprav otrok ni izpolnjeval nobenega zdravstvenega kriterija, dodaja pediatrinja. Kot pravi, se na koncu zgodi, da mora zdravnik staršem dokazovati, "da obisk zaradi virusnih bradavic ali zaradi recepta pač ne sodi med kriterije za takšno letovanje. Zgodi se tudi, da je edini obisk v letu nekaj let zapored samo prošnja za napotitev na zdravstveno letovanje".
Potrebnih bi bilo več letovanj za socialno ogrožene otroke
Grmek Martinjaševa ob tem poudarja, da so pediatri pogosto tudi zaradi manj pomembnih zdravstvenih težav ob izjemnih socialnih stiskah na letovanja napotili otroke, za katere so vedeli, da jim bo ta oblika letovanja pomenila morda edine počitnice. "Za otroke iz družin, ki so socialno ogrožene, obstajajo sicer tudi druge oblike letovanja in vsako leto smo pediatri in šolski zdravniki s strani ZPMS naprošeni, da izberemo nekaj otrok med svojimi izbranimi bolniki, ki bi jim omogočili tak način letovanja," pravi pediatrinja. Poudarja, da v teh primerih ne gre za zdravstvena letovanja, ki jih financira ZZZS. Kot pravi, je mest na teh letovanjih ZPMS mnogo mnogo premalo glede na dejanske potrebe.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.