Slovenija

Ničeln prag tolerantnosti

Ljubljana, 22. 10. 2007 15.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, B.J.
Komentarji
8

Z novim zakonom o varstvu javnega reda in miru je dosežen večji javni red in mir.

Globe za nasilje v družini, na primer pretep partnerja na javnem kraju ali v zasebnem prostoru, so najvišje glede na vse ostale člene, in sicer v razponu od 625 do 1251 evrov. Pri tem je njegovo sporočilo, da prag tolerantnosti prijave ne sme biti visok, temveč mora doseči najnižjo možno mejo, ko govorimo o tistih, ki bi kakorkoli lahko pomagali pri preprečevanju tega problema.

Podsekretar na ministrstvu za promet Mile Nunič je na seminarju o prekrških zoper javni red in mir povedal: "Pred pol leta sprejeti zakon o varstvu javnega reda in miru je dober in se v praksi izvaja brez večjih težav."

Zakon o varstvu javnega reda in miru po Nuničevem mnenju v ospredje postavlja varovanje javnega reda ob pogoju, da morajo pristojni organi presojati o prekršku javnega reda in miru kadarkoli je ogrožena katerakoli vrednota. "Ta zakon poleg uskladitve zakona o prekrških postavlja v ospredje tudi preprečevanje družinskega nasilja, česar prejšnji zakon v taki obliki ni predvideval," je še izpostavil Nunič.

Uspešno sodelovanje z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve

Nučič je š povedal, da so se pri pripravi zakona povezali z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ), v prihodnosti pa naj bi bilo takšnega sodelovanja še bistveno več. Predlog zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki so ga pripravili na MDDSZ, bo bistveno pripomogel k zmanjševanju družinskega nasilja, je poudaril Nunič.

Najhujše in tudi zelo pogoste kršitve javnega reda in miru, ki se v mnogih primerih presodijo kot kazniva dejanja, so ravno prijave družinskega nasilja. Ob tem je Nunič opozoril, da mora biti pri družinskem nasilju prag tolerantnosti prijave nasilja ničeln, kar novi zakon ureja mnogo bolj pozorno kot prejšnji.

Največ je nedostojnega vedenja

Sicer so najpogostejši prekrški javnega reda in miru prekrški zaradi nedostojnega vedenja. To je po veljavnem zakonu o varstvu javnega reda in miru vedenje posameznika ali skupine, s katerim povzroči vznemirjenje, razburjanje ali ogrožanje posameznika ali skupine ter, če z žaljivimi besedami in dejanji škoduje ugledu posameznika ali uradne osebe pri uradnem poslovanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
27. 03. 2008 21.32
nasilje v družini je,;tako po svetu kot v Sloveniji,še posebej v Sloveniji,kjer je tabu tema,kjer je o tem žaljivo govoriti,to je sramota,in žrtve so obravnavane kot krivci,,,če se ne ščiti žrtev,????žal vsi preveč banalno gledamo na to,kaj nas briga Če se že dela nekaj na tem --da se zakon sprejme,da bodo žrtve končno dobile imenovalec,bi bilo modro to pozdravit,in o teh zadevah govorit,se pogovarjat,razpravljat,,,ker to je dejanski problem,in tukaj imamo še še še otroke,taiisti pa so res največje žrtve,največ plačajo in banalno je hecati se,ker to ni hec.Otroke je treba vzgajat v zdravem duhu,in to je največ kar od nas pričakujejo,otroci so zadovoljni z MALIM,PRIČAKUJEJO VARNOST,VARNOST PA NASILJE NI. In nasilje je treba okaraktezirat,in z novim zakonom je pričakovati da se ločijo žrtve od nasilnežev,in tudi ljudje nehamo biti pristranski,lahko danes privoščimo sosedi da jo mož sklofta,in velikodušno se prepričamo da si je zaslužila,-ja kaj pa jezika---jutri--JA JUTRI BO PA NAŠA LJUBA KČERKICA FASALA BATINE,,,ALI PA NAŠ NAJLJUBŠI SINČEK--KAJ PA SEDAJ DEJMO RAZMIŠLJAT V TEJ SMERI,IN SE VPRAŠAJMO ALI JE TO HEC??? ČE SE SOSED NE OBNAŠA KOT ŽELIMP,ZAPREMO OKNA IN VRATA,PA JE MIR ČE PA V DRUŽINI PADAJO BATINE,JE PA TO UREDITI VELIKO VELIKO TEŽJE
kriss714@amis.net
23. 10. 2007 01.04
Po tanovem bo treba od pisoarja dobiti pismeno sglasje za scanje, sicer bo to zloraba. Norci.
blue-art.org
22. 10. 2007 22.56
Družinskega nasilja ne poznam, pač pa poznam nasilje in zlorabe pooblastil s strani uradnih oseb za kar pa zoper posameznike in organizirane skupine že uporabljam vsa možna pravna sredstva. Zaradi zlorabe pooblastil pa je bila ovadena tudi že kakšna uradna oseba MDDSZ.
kriss714@amis.net
22. 10. 2007 19.16
Če bi imel dolfe tak zakon, bi pršparal na ograjah za konc lagerje.
rewritable@email.si
22. 10. 2007 19.01
Se pravi je zakon narejen za zmanjšanje družinskega nasilja, kljub temu pa najbolj obremenjuje tiste, ki se nedostojno vedejo (nenasilno verjetno - nasilneže obravnava drug zakon). Očitno je zakonodajalcem to zelo smešno! Kaj pa to pomeni za mamice, ki javno dojijo. Za zaljubljence, ki se poljubljajo v trnovskem pristanu. Morda izjemno grd par, ki se drži za roke (med najstniki sigurno povzroči negativne reakcija ali kako že.. vznemirjenje in razburjanje).
kriss714@amis.net
22. 10. 2007 18.00
Ordnung und disciplinen.
nintendo64@email.si
22. 10. 2007 16.38
No, saj zakon je dobro formuliran. Prvo more biti pogoj, da nekoga določena stvar sploh moti. Tak da lahko kosiš travo, če s tem nikoga ne motiš :). Kar pa je zadnje čase bolj težko, ker vsi komaj čakajo, kje te lahko zašijejo, pa ti zbijejo kakšen evro iz denarnice.
endrug
22. 10. 2007 16.28
Kaj to pomeni za tiste, ki ob nedeljah kosijo travo?