Različno financiranje osnovnošolskih programov javnih in zasebnih šol je neustavno. Ureditev, po kateri zasebni šoli za izvajanje osnovnošolskega programa pripada 85 odstotkov sredstev, ki jih prejemajo javne šole, mora DZ odpraviti v enem letu.
Osnovnošolsko izobraževanje je po ustavi obvezno in se financira iz javnih sredstev. Kot so zapisali v odločbi ustavnega sodišča, ta določba učencem zagotavlja pravico do brezplačnega obiskovanja obveznega javno veljavnega programa osnovnošolskega izobraževanja, ne glede na to, ali ga izvaja javnopravni ali zasebnopravni subjekt.
"Ker je ustava to ustavno pravico učencev povezala z njihovo ustavno dolžnostjo, se mora iz javnih sredstev financirati tisto osnovnošolsko izobraževanje, ki je za učence obvezno. V modernih demokratičnih družbah se obveznost razlaga ozko, saj se nanaša le na zakonsko določeno vsebino izobraževalnega programa, ne pa tudi na izobraževalne institucije, ki ta program izvajajo," pojasnjujejo v odločbi.
Ustavno sodišče je postopek za oceno ustavnosti začelo na pobudo staršev šoloobveznih otrok, ki jim morajo za obiskovanje javno veljavnega programa osnovnošolskega izobraževanja na zasebni Osnovni šoli Alojzija Šuštarja doplačevati šolnino, ter na pobudo Zavoda sv. Stanislava, ki je ustanovitelj omenjene osnovne šole. Kot je določilo ustavno sodišče, mora DZ ugotovljeno protiustavnost odpraviti v roku enega leta od objave te odločbe.
Odločbo bodo spoštovali
''Odločbo ustavnega sodišča bomo spoštovali'', so bili skopi na ministrstvo za šolstvo, kjer še niso znali pojasniti, kaj odločba pomeni s finančnega vidika.
Končno v enakopravnem položaju
Iz Zavoda sv. Stanislav so za 24ur.com sporočili, da so z odločitvijo ustavnega sodišča zadovoljni. Kot pravijo, bodo tako starši, ki šolajo otroke na Osnovni šoli Alojzija Šuštarja v Zavodu sv. Stanislava in zato plačujejo šolnino, odslej lahko v enakopravnem položaju z ostalimi slovenskimi starši.
Osnovna šola Alojzija Šuštarja namreč izvaja javni program, kljub temu pa morajo po besedah Celestine starši za šolanje otrok v njej doplačevati, saj država šolo financira le v višini 85 odstotkov. Po besedah Celestine so se tako čutili prikrajšane tudi starši. Plačujejo namreč davke enako kot vsi ostali, kljub temu pa so morali za šolanje otrok v osnovni šoli doplačevati, je dejal Celestina.
Pobudniki za ustavno presojo omenjene ureditve so bili poleg Zavoda sv. Stanislava tudi nekateri starši. Ena od njih sta Bernarda in Anton Kokalj. Slednji je z odločitvijo ustavnega sodišča zadovoljen. Prepričan je namreč, da je z določbo, ki je bila prepoznana kot neustavna, evidentno kršena ustavna pravica. "Gre namreč za financiranje obveznega programa, ki ga predpisuje država, in ne nadstandardnega programa, ki ga izvajajo zasebne šole," je dejal.
Na njihovi osnovni šoli se trenutno šola 391 otrok. Starši - odvisno od njihovega socialnega položaja in števila otrok v družini - plačujejo šolnino v višini od 0 do 60 evrov, v povprečju 40 evrov. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport mesečno povprečno šoli prispeva 70.000 evrov, starši otrok pa 14.500 evrov.
Starši mesečno plačajo 120 evrov
Osnovna šola montessori, ki deluje po načelih montessori pedagogike, kot enota inštituta osnovnošolski program izvaja v Preski pri Medvodah. Za zdaj izvajajo program za prvo in drugo triletje osnovne šole, saj so ob začetku leta 2010 vpisali učence le v prvo triletje. Kot so pojasnili, je v tem šolskem letu v osnovnošolski program vpisanih 64 otrok. Starši pa po njihovih navedbah v povprečju mesečno plačajo med 120 in 130 evrov, v to so vključena tudi sredstva za nekatere dodatne dejavnosti. V okviru Montessori inštituta v Dravljah sicer izvajajo tudi programe predšolske vzgoje.
V okviru Waldorfske šole Ljubljana danes v več krajih po Sloveniji delujejo različne enote, ki izvajajo programe od predšolske do sekundarne stopnje ter program glasbene šole. Osnovnošolski program poleg matične šole izvajajo tudi enote v Mariboru, Žalcu in Radovljici. V vseh enotah skupaj je v osnovnošolsko izobraževanje trenutno vključenih 586 učencev.
KOMENTARJI (1118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.