Prvo prostovoljko Zveze prijateljev mladine Moste - Polje Anito Ogulin smo komaj priklicali. Več kot 70-krat ji je zazvonil telefon oziroma še bolje rečeno – alarm. "Ves dan sem bila na poti, šla sem do družin. Gre za to, da bolni starši ne morejo več poskrbeti niti za bolne otroke, ker ničesar nimajo. Peljala sem hrano, oblačila, vse tisto, kar lahko v tistem trenutku takrat podariš," razlaga Ogulinova.
Zakaj bi torej denar, ki niti ne gre iz vašega žepa, donirali državi?
A ne gre le za hrano in obleke, gre za veliko več. Družine so obravnavane v celoti, kar pomeni, da bi brez 72.000 evrov, kolikor so jim z delom dohodnine namenili Slovenci, otroci in njihovi starši ostali brez tistega, kar jih postavi na noge.
"Staršem in otrokom lahko dajemo psihoterapevtske obravnave, plačujemo jim položnice, izobražujemo naše vzgojitelje in spremljevalce otrok na potovanjih, taborih in letovanjih," pojasnjuje.
Zakaj bi torej denar, ki niti ne gre iz vašega žepa, donirali državi? Ne seznamu upravičencev boste med več kot 5000 organizacijami zagotovo našli svojo izbiro. Fundacije, zveze, inštituti, klubi, društva, od invalidskih, družinskih, okoljskih do živalovarstvenih in kulturnih, celo foto, radio in jazz klubi so možnost, pa sindikati, politične stranke, cerkve, šole, vrtci. Daleč največ pa je prostovoljnih gasilskih društev.
'Ne gre samo za vozila, ne gre samo za gasilske domove, ne gre za bend na veselici'
Eno takšnih gasilskih društev, ki vsak cent skrbno porabi, je PGD Dolnji Logatec. So prvi, ki oddrvijo na najhujše nesreče na primorski avtocesti. Bili so prvi, ko je žled ujel naravo in ljudi, bili so prvi, ko je zagorel vrhniški Kemis, pa podjetje Fragmat pri Cerknici.
Anže Albreht iz PGD Dolnji Logatec razlaga: "Vsak evro vsakemu prostovoljnemu gasilskemu društvu prav pride. Ne gre samo za vozila, ne gre samo za gasilske domove, ne gre za bend na veselici. Stroški so veliki, pri nas konkretno 4000 evrov za nafto, torej samo za gorivo."
Tudi obleke in opremo je treba dekontaminirati, popravljati, zamenjati. Zahvaljujoč namenjenemu delu dohodnine, bo v novem letu namesto pet gasilcev tokrat šest tistih z novo, okoli 2500 evrov vredno opremo.
Postopek je zelo enostaven, traja le dobri dve minuti
"Statistika kaže, da se približno polovica zavezancev, ki jim je odmerjena dohodnina, odloči za donacijo, ostala polovica pa prepusti celotno svojo dohodnino proračunu," razlaga Stojan Glavač s Finančne uprave (Furs).
V kolikor tega pol odstotka ne namenimo organizaciji po svoji izbiri, gre ta denar v proračun. "Denar gre v proračun in se sicer potem nameni za splošno koristne namene, nima pa posameznik odločitve, kateri konkretni organizaciji se bodo ta sredstva namenila," pravi Glavač in svetuje: "Nič vas ne stane, sami se lahko odločite, da boste en delček svoje odmere dohodnine namenili eni izmed 6000 organizacij, tisti, ki vam je najbolj ljuba."
Postopek je zelo enostaven. "Najlažje to storite preko svojega mobilnega telefona, če si boste naložili aplikacijo eDavki, sicer pa lahko to storite tudi preko računalnika, preko eDavkov. Praktično z nekaj kliki oddate to vlogo. Tisti, ki nimate mobilnega telefona ali računalnika, pa lahko izpolnite obrazec, ki je dostopen na finančnem uradu in spletni strani. Lahko ga pošljete po pošti ali osebno odnesete na finančni urad."
Vaša odločitev velja za nedoločen čas oz. dokler je ne spremenite
Vse skupaj vam bo vzelo le dobri dve minuti, trdi Glavač. Ena velikih prednosti tega sistema je, da odločitev velja, dokler si ne premislimo. "Mnogi zavezanci so oddali vlogo v letu 2008, 2009 in od takrat velja njihova odločitev za vsako leto. Če si premislimo, potem oddamo novo vlogo, ki 'povozi' staro vlogo."
Če oddate vlogo do konca tega leta, se bo to upoštevalo pri odmeri dohodnine za leto 2019, če jo boste oddali po novem letu, pa se bo to upoštevalo za leto 2020. Tega pol odstotka dohodnine lahko doniramo med različne upravičence, največ pa petim. Več informacij lahko dobite na spletni strani Fursa ali v aplikaciji eDavki, še dodaja Glavač.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.