
Da bi vseh 3000 km dotrajanih cest popravili, bi potrebovali 260 milijonov evrov, a vlada, kot kaže, tega denarja ne bo dala.
Ne le mostovi, v zelo slabem stanju je tudi več kot 60 odstotkov oziroma skoraj štiri tisoč kilometrov državnih cest. Toda za njihovo obnovo država ne bo namenila niti centa. Direkciji za ceste tako ostaja le drobiž za krpanje vse večjih cestnih lukenj.
Potrebna prenove je na primer cesta Vodice — Moste, kjer je vidnih veliko kolesnic in razpok. Te zaenkrat še niso nevarne, a ob upoštevanju, da je zima, ki ceste še bolj poškoduje, bodo te razpoke kmalu postale udarne jame, kar pa je za voznike nevarno, opozarjajo na Direkciji za ceste. A denarja za obnovo ni.
Dva od še posebej problematičnih odsekov sta:
glavna cesta od Litije do Zagorja, kjer je nevarnih skoraj 10 kilometrov zaradi padajočega kamenja
na cesti med Sostrim in Besnico pri Ljubljani so na dveh kilometrih ceste podporni zidovi v tako slabem stanju, da se lahko vsak čas zrušijo.
Tudi glavna cesta Brnik — Kranj, ki jo prevozi 20.000 vozil na dan, je v slabem stanju in bi jo morali nujno obnoviti. A tudi za to cesto denarja ni. Tretja lokacija: cesta Jesenice — Kranjska Gora, ki je najbolj kritična od vseh treh. A tudi te ceste ne bodo obnovili, pač pa le pokrpali.
"To krpanje je za silo, da cesta preživi zimo, pod temi krpami so bile udarne jame, ki pa bi lahko imele za posledice prometne nesreče," pojasnjuje vodja Sektorja za investicije na Direkciji za ceste Tomaž Willenpart.
Tudi na Primorskem ni nič boljše. Tako je pokrpana stara cesto preko Črnega kala, katastrofalna je tudi cesta od mejnega prehoda Lazaret do Ankarana. Na tej cesti je tudi veliko nesreč, posebej v ovinkih.
Asvalt zdrži 15 do 20 let, torej bi morali ceste obnavljati najpozneje vsakih 20 let, zdaj pa jih lahko le na 65 let.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.