Starejši od 55 let se bodo lahko do 30. oktobra udeležili brezplačnega izobraževanja za dvig digitalnih kompetenc in tako v roke prejeli tudi digitalni bon v vrednosti 150 evrov. Upravičenci se lahko do zapolnitve prostih mest prijavijo direktno pri izvajalcih izobraževanj po vseh slovenskih statističnih regijah neodvisno od stalnega bivališča, piše na spletni strani vlade, kjer je objavljen tudi seznam vseh izvajalcev.
Že v začetku meseca smo poročali, da so izvajalci zelo slabo odzivni. Takrat smo namreč poklicali vseh 29 številk, a je telefon večinoma zvonil v prazno, oglasili so se nam le pri dveh izvajalcih. Kljub opozorilom se po dobrih dveh tednih stanje ni izboljšalo. Več bralcev nas je opozorilo prav na to, da so izvajalci še vedno nedosegljivi. Eden od njih je klical skoraj 400-krat, pa vseeno ni prišel do prijave. "Sem bil prepričan, da bom 'padel not', pa ni šlo," je povedal.
Druga bralka, ki je na izobraževanje želela prijaviti svoja starša, je prav tako naletela na težave. "Zaradi nedvigovanja telefonov in fizične neprisotnosti v delovnem času je bila to misija nemogoče," pravi. Čeprav ju je želela sicer prijaviti na tečaj v Murski Soboti, so na koncu prosta mesta dobili v Ljubljani.
Težave z izvajalcem Smart NARIS
"Sodu pa je izbila dno prijava preko spletne strani smartnaris.si," je nezadovoljno dodal naš bralec. Na spletni strani morajo prijavitelji najprej izpolniti vprašanja o informacijski pismenosti, nato podati osebne podatke, v tretjem koraku pa stran uporabnikom priporoči primerne tečaje. Nato uporabnik izbere lokacijo, termin in tečaj. Bralec je pojasnil, da je za izbrano lokacijo ugotovil, da je polna, nato pa preklikal še vse ostale lokacije in termine in ugotovil, da je pravzaprav vse polno. "Nesramno, računalniški strokovnjaki te izprašajo o vsem, na koncu pa ne moreš izbrati nič," je dejal.
O neodzivnosti s strani podjetja pričajo tudi komentarji na spletu.
S podjetja Smart NARIS, kjer že 13 let organizirajo različne tečaje in izobraževanja odgovarjajo, da tudi njim ni lahko. Včeraj so do 14. ure prejeli 80.000 telefonskih klicev, prenatrpani pa so tudi njihovi spletni poštni nabiralniki. "Kljub našim naporom ne poznam centra, ki bi lahko procesiral takšno število klicev," je dodal David Mohar iz Smart Narisa.
"Težava je v tem, da je na voljo le 5000 mest, oseb, starejših od 55 let pa več kot 740.000. Posledično na žalost 99 odstotkov upravičencev ne bo moglo do svojih mest na tečajih in razočaranje je seveda razumljivo," je dejal. Dodal je, ta je prav zaradi tako velikega navala težko ustreči vsem. "Stranke nas sicer poznajo kot zelo zanesljive in prilagodljive, najbolj pomembno se nam zdi dobro sodelovanje na dolgi rok," je pojasnil in dodal, da situacija res ni najlažja.
Toda nedosegljivost in zasedenost tečajev sta glede na informacije naših bralcev le vrh ledene gore težav in nevšečnosti.
'Če odjave ne sporočite pet dni pred pričetkom tečaja, morate plačati 151,28 evra'
"Višek nesramnosti pa je, da te v vprašalniku opozorijo, da neupravičena odsotnost, ki ne bo javljena najmanj pet dni pred pričetkom, pomeni strošek 124 evrov + DDV, kar znese 151,28 evra," je še izpostavil bralec.
"Kam gre vse skupaj. Ni važno digitalno opismeniti starejše. Važni so biznis in dobri zaslužki," je kritičen naš bralec, ki se sprašuje, kako naj se pri takem navalu na tečaj prijavijo starejši od 70 ali 80 let, ki pri digitalnem opismenjevanju in tudi nakupu opreme ob trenutnih pokojninah in draginji verjetno potrebujejo največ pomoči.
"Namen tega je bil zgolj to, da bi ljudje z gotovostjo odpovedali termin, če nanj ne bi mogli priti. Glede na izjemno veliko zanimanje je namreč res škoda, da bi nekdo zasedel mesto in ga s tem vzel nekomu drugemu, potem pa na tečaj enostavno ne bi prišel," je pojasni. Kotizacijo v višini 124 evrov so določili na podlagi višine sofinanciranja izobraževanja po razpisu.
Peturno izobraževanje v enem dnevu z 10-minutnim odmorom
Kot je zapisano na spletni strani vlade, bodo izobraževanja trajala 12 ur, za upravičenost do digitalnega bona pa bo obvezna prisotnost v obsegu vsaj devet ur. Opravljeno neformalno izobraževanje je pogoj za koriščenje dobroimetja digitalnega bona '22, ki udeležencem omogoča nakup računalniške opreme.
Bralka je opozorila, da bo izobraževanje pri izvajalcu Smart NARIS v celoti izvedeno v enem dnevu z 10-minutnim vmesnim odmorom. "Pričelo se bo ob 15.00 in zaključilo ob 19.50, s pavzo med 17.20 in 17.30," pojasnjuje. Poslala nam je tudi izrezan del potrditvenega maila s strani podjetja Smart Naris, kjer je vidno časovno trajanje izvedbe v enem dnevu.
"Kateri starostnik pa je sposoben tako dolgo biti skoncentriran, in to na vsebine, ki so zanj več ali manj nove? Kateri starostnik si lahko zapomni toliko novih informacij naenkrat v tako kratkem času? " je zapisala in dodala, da gre za norčevanje iz starostnikov.
"S tovrstnim pristopom jim bodo le dokazali, kako nesposobni so za učenje pri svoji starosti in kako si nič ne zapomnijo, posledično jim bodo vzeli še tisto malo volje, ki so jo zbrali, da so se udeležili izobraževanja, da o uporabi računalnikov/tablic/pametnih telefonov raje ne pišem, saj po tem izobraževanju sami ne bodo zmogli niti osnovne uporabe," je opozorila.
"Podjetje Smart Naris bo na lahek način skasiralo denar, povsem vseeno pa jim je, ali bodo udeleženci imeli kaj od izobraževanja. Sramota! In kje je kak nadzor?" je še zapisala.
V Smart NARISU pojasnjujejo, da so tečaje zasnovali na podlagi pogovora z uporabniki. "Še preden smo razpisali točne termine tečajev smo govorili z uporabniki, ki so izpostavili, da nimajo prevoza ali pa se jim ta zdi zelo drag. Da bi se jim približali in jim zadeve logistično čim bolj olajšali, smo skušali več ur tečaja izvesti na isti dan," je pojasnil Mohor.
Trenutno so vsa mesta, na voljo jih je bilo malo več kot 2000, zasedena. "Od prijavljenih ni nihče izrazil pripombe glede trajanja tečaja," je pojasnil Mohor in razložil, da želijo najti rešitev, ki bi ustrezala čim več osebam. "Razumemo, da nikoli ne bodo zadovoljni vsi," je dodal.
Na vprašanje, če bi bili ob večjem številu pritožb pripravljeni spremeniti izvedbo izobraževanj je dejal, da so pripravljeni pri ministrstvu in skladu, ki je operativni izvajalec razpisa, preveriti, kako bi lahko našli rešitve. "Izobraževanja želimo izvesti tako, da bodo imeli udeleženci pozitivno izkušnjo," je dejal.
In kako bo ukrepala vlada? Možen tudi odstop od sodelovanja
V Službi Vlade Republike Slovenije za digitalno preobrazbo pravijo, da pozorno spremljajo izvajanje aktivnosti, vezanih na izobraževanje odraslih, starih 55 let in več, na področju digitalnih kompetenc. "Pri izvajalcu Smart Naris smo zaznali nekatere nepravilnosti, zato bomo še danes pozvali Slovenski regionalno razvojni sklad kot skrbnika pogodb z izvajalci, da nemudoma začne postopek ugotavljanja morebitne kršitve pogodbe in skladno z ugotovitvami izvede morebiten odstop od sodelovanja," pravijo.
"Zavedamo se nastale situacije in jo obžalujemo. Zagotavljamo, da bo izkušnja ob prihodnjih izobraževanjih na področju digitalnih kompetenc do državljanov prijaznejša, tako z vidika informiranja, načina prijav in same izvedbe," je dejala ministrica za digitalno preobrazbo dr. Emilija Stojmenova Duh.
Predlog novele zakona: več denarja za tečaje
Osnutek predloga novele Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, s katero bodo na vladni službi za digitalno preobrazbo poskušali zagotoviti več denarja za tečaje osnovnih digitalnih veščin, bi lahko bil vsebinsko pripravljen v septembru, so za STA ocenili na vladni službi. Besedilo nato čakata še javna obravnava in medresorsko usklajevanje.
"Medresorska delovna skupina aktivno in zavzeto dela na pripravi novele Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti. Ocenjujemo, da bi lahko bila vsebinsko ta pripravljena v septembru – seveda pa temu sledijo roki za javno obravnavo, medresorsko usklajevanje, postopkovno obravnavo in sprejem," so pojasnili v službi vlade za digitalno preobrazbo.
Da pripravljajo novelo zakona, je ministrica Stojmenova Duh naznanila junija. Pri tem je večkrat javno izrazila kritike na račun veljavnega Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti. Med drugim je mnenja, da je trenutni zakon, na podlagi katerega lahko osnovnošolci zadnje triade, dijaki in študentje od 15. junija koristijo digitalne bone za nakup računalniške opreme, po opravljenem brezplačnem izobraževanju pa bodo na voljo tudi starejšim od 55 let, diskriminatoren. Zakon zagotavlja denar za izvedbo tečajev za 5000 starejših, kar se ji zdi veliko premalo.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.